Az RMDSZ megszavazza a Sorin Grindeanu vezette szociálliberális kormányt a parlamentben – közölte Kelemen Hunor, a szövetség elnöke tegnap, miután a megbízott miniszterelnök és a koalíciós pártok vezetői találkoztak az RMDSZ-frakcióival.
Kelemen Hunor az RMDSZ parlamenti frakcióinak együttes tanácskozását követően kijelentette: tanulmányozták a kormányprogramot, és ellenszavazat nélkül úgy döntöttek, hogy – tekintve az SZDP–LDSZ kormánykoalícióval kötött parlamenti együttműködési megállapodást – ma bizalmat szavaznak a kormányprogramnak és a Grindeanu-kabinetnek. „Ez azonban nem azt jelenti, hogy a kormány minden projektjével egyet fogunk érteni” – szögezte le. Kelemen hozzátette, a kabinet minden kezdeményezését külön-külön fogják mérlegelni, ez tehát „nem egy biankó csekk, de egy bizalmi szavazás, a koalíció vezetőivel hétről hétre tárgyalásokat folytatunk majd”. Az elnök szerint a kormányprogram sok olyan célkitűzést tartalmaz, amely az RMDSZ választási programjában is szerepel. Példaként a gyermekvállalás ösztönzését segítő családi adókedvezményeket, a helyi közigazgatásban, közszférában dolgozók bérének növelését, az üdülési kedvezményeket, az új vállalkozások támogatását, a minimálbér növelését említette.
A politikus ugyanakkor aggályait fejezte ki a kulturális minisztérium új megnevezése kapcsán, amely „keserű szájízt” hagyhat maga után, amennyiben az intézményen belül nem adnak teret egy, a kisebbségekkel foglalkozó struktúra számára. Kelemen szerint fontos, hogy a kulturális minisztériumon belül legyen egy államtitkárság (a Maszol portál értesülései szerint ezt az RMDSZ által javasolt személy vezetheti), amely a kisebbségekért felel, mert különben ez a megnevezés arra engedne következtetni, hogy aki a megnevezést javasolta, az csak a románokra gondolt, figyelmen kívül hagyva a magyarokat és a többi 18, Romániában élő kisebbséget. Az elnök hozzátette: javasolta egy, a nemzeti kisebbségek kultúráját és identitását védő struktúra létrehozását a kulturális tárca keretében, és eddig pozitív visszajelzéseket kapott.
A külügyminiszteri posztra javasolt Teodor Meleşcanu jelölését érintő kérdésre az RMDSZ elnöke úgy vélekedett: a tapasztalt diplomatáról sokkal inkább el tudja képzelni, hogy „normalizálni tudja és akarja” a román–magyar államközi viszonyt, mint azokról a – posztra esélyesnek tűnő – fiatalabb politikusokról, akik az „elmúlt években tönkretették a román–magyar viszonyt”.