Beata Szydlo lengyel miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár tegnap Varsóban egyetértett abban, hogy fenn kell tartani az Oroszországgal szembeni uniós büntetőintézkedéseket. A tárgyalásokat követő közös sajtóértekezleten mindketten Oroszországot tették felelőssé a minszki megállapodások kudarcáért.
Beata Szydlo úgy értékelte: Oroszország megsérti a nemzetközi jogot Ukrajnában. Lengyelország támogatja Ukrajna területi egységét – tette hozzá,, hangsúlyozva: amíg Oroszország nem hagy fel mindezzel, az Európai Uniónak fenn kell tartania szankciós politikáját. Németország és Lengyelország ebben a kérdésben azonos állásponton van az Európai Tanácsban – mutatott rá Merkel, aki egynapos hivatalos látogatást tett Lengyelországban. A kancellár aggasztónak nevezte a kelet-ukrajnai helyzetet. Az Oroszországgal szembeni szankciókat egyelőre nem lehet hatályon kívül helyezni – jelentette ki, és közölte: a Vlagyimir Putynin orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetése során újabb lépésekben egyeztek meg.
A migrációs válság kezeléséről beszélve, Merkel úgy értékelte: a menekülthullámot kiváltó okok kezelésének egyik módja a válság sújtotta területeken nyújtott humanitárius segítség. Ebben az összefüggésben rámutatott a Lengyelország és Németország által tavaly nyáron elindított, lengyel kezdeményezésű projektre, melynek keretében libanoni iskolákat újítanak fel.
A lengyel belpolitikát, a Lengyelországgal szemben elindított uniós jogállamisági mechanizmus témakörét érintve, a német kancellár a plurális társadalom, a független igazságügy és a független média szükségességét emelte ki. Konstruktívnak nevezte azt a vitát, amelyet Varsó az Európai Bizottsággal, valamint a Velencei Bizottsággal a lengyel jogállamiságról, illetve a lengyel alkotmánybíróság helyzetéről folytat.
Az EU jövőjére vonatkozó, a német és a lengyel álláspontot firtató kérdésre válaszolva Merkel kijelentette: részben hasonlóak elképzeléseik a közös piacra, illetve az energetikai unió megvalósítására vonatkozóan, valamint a védelem, a határok biztosítása területén is. A kancellár szerint vannak elképzelések az uniós alapszerződések módosítására, de – mint fogalmazott – óvatosnak kell lenni. Az alapszerződés megváltoztatására hivatott Európai Konvent összehívásakor meg kell határozni, hogy merre tartunk, vannak-e közös céljaink vagy az egyes országoknak önálló célkitűzéseik vannak – fejtette ki Merkel. Szydlo e témában elmondta: Varsó és Berlin jó partnersége szükséges az európai projekt sikeréhez, Lengyelország és Németország jelenleg két olyan uniós tagállam, melynek óriási szerep jut az EU-ban bekövetkező változásokban. Aláhúzta: Varsó számára a nemzeti parlamentek megerősítése fontos, úgy, hogy az összes tagállam úgy érezze, egyenlő elvek szerint bánnak vele. Az EU fejlesztésére, egységesítésére kell törekedni, de a nemzetállamok tiszteletben tartásával, ezek megerősítésével – húzta alá.
Angela Merkel Andrzej Duda államfővel, Jaroslaw Kaczynskivel, a kormányzó Jog és Igazságosság Párt elnökével, valamint az ellenzéi pártok vezetőivel is találkozott.
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.