Az RMDSZ győzött a helyhatósági választásokon, megőrizte jelenlétét és súlyát az önkormányzatokban, az erdélyi magyarság 85 százalékban támogatta a szövetséget, míg a rivális MPP támogatottsága mindössze 15 százalékos ― nyilatkozta tegnapi sajtótájékoztatóján Markó Béla, az RMDSZ elnöke. Kifejtette, elégedett a választások eredményeivel, illetve azzal az üzenettel, amit a szövetségnek sikerült továbbítania, de hozzátette, az MPP-vel való versengés miatt az RMDSZ elveszített bizonyos tisztségeket.
Célkitűzésük volt minél erősebb képviseletet biztosítani a helyi közigazgatásban, megismételni a 2004-ben elért eredményeket. Számításaik szerint ez sikerült, 141 polgármesteri tisztséget nyertek el már az első fordulóban, míg a versenypártnak alig hat polgármesterjelöltje volt sikeres. Rámutatott, az RMDSZ eredményes volt, annak ellenére, hogy a Fidesz támogatta a Magyar Polgári Pártot, és ,,az RMDSZ ellen kampányolt". Markó elégedett ugyanakkor az RMDSZ-nek a politikai ranglétrán elfoglalt helyével is, az országos sorrendben a szövetség a negyedik helyen áll. Markó Béla elmondta, hogy a megyei tanácsokban szükség lesz pártszövetségek kialakítására. Leszögezte, a Nagyrománia Párt kivételével minden párttal köthetők helyi szintű egyezségek, elsőbbséget élvez azonban a Nemzeti Liberális Párt, amellyel az RMDSZ szövetségben van.
Négy magyar megyei elnök
Négy megyei tanácselnöki tisztséget szerzett meg az RMDSZ a június elsejei választásokon. Hargita, Kovászna, Maros és Szatmár megyében sikeres volt jelöltjük, Szilágy, Bihar és Kolozs megyében alulmaradtak a versengésben. A 30 tagú Hargita megyei önkormányzatba 18 RMDSZ-es, 10 MPP-s és 2 SZDP-s tanácstag jutott be, Maros megyében a 34 mandátumból 13-at szerzett meg az RMDSZ, az MPP nem érte el a bejutási küszöböt. Szatmár megyében a 32 helyből 13 az RMDSZ-é, Szilágyban 9 mandátumhoz jutottak (30-ból), Biharban szintén 9 helyet sikerült megszerezniük a 34 helyből. Kolozs megyében az eddiginél kettővel kevesebbet, öt helyet sikerült elnyernie az RMDSZ-nek, László Attila megyei elnök szerint ezért az MPP okolható. Arad megyében 3, Brassó és Máramaros megyében két-két mandátumhoz jutott az RMDSZ a megyei önkormányzatokban. Nem érték el a bejutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt Temes, Fehér, Beszterce-Naszód, Hunyad és Szeben megyében. A délutáni hatórás adatok szerint az RMDSZ az országos szavazatok 5,55 százalékát érte el a megyei listáknál, az MPP ugyanitt 1,09 százalékot szerzett.
Helyi önkormányzati körkép
A Központi Választási Iroda tegnap délutáni adatai szerint a polgármesterjelöltekre leadott voksok 4,71 százalékát az RMDSZ kapta, 0,74 százalékát pedig az MPP. Az RMDSZ-nek 147 polgármesteri tisztséget sikerült megszereznie az első fordulóban, az MPP-nek hatot. A helyi önkormányzatokban az RMDSZ 2183 helyet nyert el, az MPP 481-et, az előbbi országos aránya 5,21 százalék, utóbbié 0,97.
D-LP—SZDP harc
Majdnem egyforma eredményt értek el a demokraták és szociáldemokraták a vasárnapi helyhatósági választásokon, amelyeknek részleges eredményeit a szavazatok közel kilencvenszázalékos feldolgozottsága mellett tették közzé tegnap. A megyei önkormányzatok esetében a Szociáldemokrata Párt (SZDP) enyhe előnyre tett szert, megszerezve a voksok a 28,44 százalékát. A Demokrata-Liberális Párt (D-LP) a szavazatok 28,11 százalékát gyűjtötte be. Harmadik helyen áll a Nemzeti Liberális Párt (NLP), amelyre a választók 18,97 százaléka voksolt. A két első helyezett között a megyei tanácselnök-jelöltekre leadott szavazatok tekintetében is éles harc folyik. Itt azonban a D-LP vezet a szavazatok 28 százalékával, az SZDP a voksok 27,3 százalékát szerezte meg. A polgármesteri mandátumok esetében viszont ismét az SZDP az első, sőt, előnye itt számottevőbb. A szociáldemokraták a választások első fordulója után 628 polgármesteri mandátumot tudhatnak magukénak, ami a kiosztható mandátumok 38,64 százalékának felel meg. A D-LP csak 446 polgármesteri széket hódított el, ami a mandátumok 27,44 százalékát teszi ki. A bukaresti főpolgármester-jelöltek közötti versenyben nem történt lényeges változás, a független Sorin Oprescu a szavazatok 30,22 százalékával továbbra is az első, de a demokrata Vasile Blaga 29,08 százalékkal szorosan a nyomában halad. Kettejük közül kell majd főpolgármestert választaniuk a bukarestieknek a második fordulóban.