2.Életre szóló kötelék

2017. december 14., csütörtök, Család

Hűség és ragaszkodás – ez a legtöbb, amit adhatunk gyermekeinknek. Még akkor is, ha körülöttünk a párkapcsolatokban már meggyökerezett a fészekromboló viselkedésmód: a kritizálás, a megvetés, a visszahúzódás. Ezek ellen kell harcolnunk, amikor a házasság értékeit védjük.

„Mit hoztatok?” – kérdeztük régen szüleinket, amint hazaérkeztek a munkából. Ma már látom, hogy sok találékonyságra volt szükségük, amikor a sürgető kérdésre valamit felelniük kellett – azokban az időkben ritkaságszámba ment a csoki, a cukorka. Egy válaszuk azonban ma is visszhangzik bennem: „Magunkat”.
„Ez nem sok” – gondolhattam akkor kisgyermekként. „De mennyire hogy sok: a legtöbb!” – gondolom ma szülőként.
Mindennap a szokott időben hazajönni gyermekeinkhez, mindennap a szokott öleléssel, cirógatással köszönteni őket: többet adni nem is nagyon lehetne! Több ez, mint a pénz vagy drága játék, több ez, mint a költséges külföldi nyaralás. Azt adni nekik, amink van: hűségünket, ragaszkodásunkat egymáshoz, a hitünket, a megküzdési stratégiáinkat, a jó mintákat, amiket eléjük állítunk, a gondoskodást, amivel körülvesszük őket. A házasságunkat – mely életre szóló kötelék és érték, ugyanakkor törékeny cserépedényben őrzött kincs.
A világ vágyva vágyik arra a szerelemre, amely viszonzott, arra a szeretetre, amely nem múlik el soha. Minden párkapcsolat ezzel a vággyal indul, aztán mégis porszem kerül a gépezetbe, üzemzavarok, alapvető hibák, amelyek összemaszatolják a szép terveket.
John Gottmann amerikai családterapeuta a hozzá járó párokat figyelve arra a következtetésre jutott, hogy a legnehezebb helyzetben levők kapcsolatában tartósan fellelhetők olyan jellegzetes előjelek, amelyek nagy valószínűséggel a kapcsolat megromlását mutatják. A szakember szerint van négy, a válás bekövetkezését jelző viselkedésmód: a kritizálás, a megvetés, a védekezés és a visszahúzódás. Amint e viselkedésmódok uralkodóvá válnak, és a felek nem tudnak ezeken változtatni, alighanem azon kapják magukat, hogy tehetetlenül csúsznak házasságuk vége felé.
Egy hangosabb bosszankodás, mérgelődés, kisebb veszekedés még nem okoz problémát. Az egészséges vita olyan, mint a nyári eső: megtisztítja a kapcsolat „levegőjét”. A gondok akkor kezdődnek, amikor már nem a párunk számunkra kellemetlen, bántó viselkedését tesszük szóvá, hanem a személyiségét kritizáljuk.
Aztán ott van a veszélytelennek tűnő védekezés, ami szintén rombolja a kapcsolatot, mert aki konfliktushelyzetben mentegetőzésre kényszerül, olyan feszültséget él át, hogy nem képes odafigyelni a másik szavaira. Erre a viselkedésmódra a magyarázkodás, a felelősséghárítás, majd az ellentámadásba lendülés jellemző.
Az elzárkózásnak, a némaságba burkolózásnak főként a férfiak a bajnokai, ők képesek fagyos, hosszú hallgatásokból vastag falat építeni maguk körül. Ez csak abban az esetben jó taktika, ha megakadályozhatja a vita elmérgesedését. Azonban, ha valaki napi rendszerességgel átnéz a másikon, az rég kivonult a kapcsolatból.
Talán a legpusztítóbb viselkedésmód a megvetés, mert azt jelzi: a másik iránti tiszteletünket olyan szinten veszítettük el, hogy lenézésünket már nem is rejtjük véka alá, minden alkalmat megragadunk, hogy a párunkat kigúnyoljuk. „A férjem annyira megvet, annyira levegőnek néz, hogy már meg sem ver” – olvastam nemrég egy feleség mellbevágó vallomásában.
„Mit hoztatok?” – kérdezhetik a gyermekeink. „Kritizálást, megvetést, védekezést, visszahúzódást” – válaszolhatnánk ezek alapján. Hát ajándék ez?
 

Kertész Tibor, a Gyulafehérvári Családpasztorációs Központ munkatársa
 

(folytatjuk)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 78
szavazógép
2017-12-14: Riport - Józsa Zsuzsanna:

Istenháza, ahol mindenki otthonra talál (Tízéves a sepsiszentgyörgyi Krisztus király-plébánia)

A 2017-es esztendő jubileumi év a Krisztus király-egyházközség életében: tíz éve Dávid György plébánosi kinevezésével indult el, és azóta egyre mélyül a hitélet a megyeszékhely legfiatalabb római katolikus templomában és plébániáján, a Gyár utcában, ahová jelenleg mintegy 3500 személy tartozik. 2009-től az egyházközség visszatérő vendége Sávai János atya, szegedi nyugalmazott teológusprofesszor, aki idén is lelkinapot tartott pedagógusoknak, szónokolt a templombúcsún, és azt megelőzően háromnapos lelkigyakorlattal segített felkészülni az ünnepre.
2017-12-14: Család - Puskás Attila:

Milyen ízű, milyen aromájú? (Erdő-mező ajándéka)

Az emberek ízlése egyéni, egy életre szólóan a gyermekkori ízélmények, azaz édesanyánk (olykor táji jellegű) recepttára  határozza meg. Jómagam szeretem az erősen fűszeres és savanyú ízhatású ételeket, mások meg sem tudják enni az ilyent. Nos, ha ez így van, ismerjük meg, melyek azok az íz- (aroma-) kategóriák, amelyek jellemzőek a vadon élő növényekre is.