Életre szóló kötelék 3.

2017. december 21., csütörtök, Család

Sokan mindent megtesznek azért, hogy társukat minden eszközzel magukhoz kössék – mert nem bíznak benne. A láncok meg előbb vagy utóbb lázadáshoz vezetnek. Ha azonban a társunkban biztosak lehetünk, szabadon engedhetjük őt. Így, ha fizikailag távol is vagyunk egymástól, akkor is egyek vagyunk. Nem kell már a külső biztosíték – ott van a szívbeli.

 

„Az okmány nem érvényes, nincs rajta pecsét. Szerezze be, aztán majd jöjjön vissza” – a hivatalosság szigorú őre akkor már az utánam következő kérvényező iratait böngészte, aláírásokra és pecsétekre vadászva. „Mekkora hatalma van ennek a betűkkel, jelekkel ellátott kis tintapacának” – gondoltam magamban, és elindultam félórás körutamra, hogy pótoljam a hiányosságot.
A pecsét – nem a mai, a régi – viaszból készült. Kosztümös filmekből ismert, amint az uralkodó vagy főméltóság rácsorgatja a hengerré formált, zsinórral átkötött hivatalos levélre a megolvadt viaszt, majd a lassan megszilárduló anyagba belenyomja a mindig magánál hordott, többnyire a saját címerét formázó pecsétgyűrűjét. Ha azzal lezártak valamit, akkor csak úgy lehetett kinyitni, ha a pecsétet előbb összetörték. És nincs az a pillanatragasztó, amely nyom nélkül össze tudná tartani a széthullott viaszpecsétet. „Tegyél a szívedre pecsétnek, mint valami pecsétet a karodra! Mert mint a halál, olyan erős a szerelem, olyan a szenvedély, mint az alvilág. Nyila tüzes nyíl, az Úrnak lángja” – olvashatjuk a bibliai Énekek Énekében, a világirodalom egyik legszebb szerelmes versében.
Hol van a pecsét? A szíveden és a karodon. Ott, ahol a döntések születnek, és ott, ahol a cselekvés történik. Mert a hűség döntés és a cselekedetek dolga. A hűség az érzelmektől függetlenül, sőt, azok ellenére is működő tudatos elkötelezettség! Mit véd a pecsét? A szerelmet. A pecsét a „csak vele, csak érte” szerelem védelmezője. A szeretet erős, mert Isten úgy találta ki, hogy a sírig tartson. A házasság életre-halálra szól.
Hűségesnek lenni nehéz. Ehhez sokszor az is hozzátartozik, hogy a szemünkkel kell szoros szövetséget kötnünk. Gyakran hallom férfiaktól: „hűséget fogadtam, nem vakságot”. Csakhogy a hűségünk gyengülése épp a szemünkön át kezdődik, mert a szem a gondolatok kapuja. A kísértés e téren nagy és egyre csak növekszik. Aki gondolataiban is hűséges akar maradni szerelmeséhez, annak a szemével is hűségben kell járnia. A hűség több annál, mint hogy rendes és jó valaki a másikhoz. A bajban, nehézségek között is kitartani akkor, amikor a másik már nem látszik annyira szépnek esetleg, mint eleinte, ehhez kevés a jóság. Ehhez már hűség is kell.
Mint sok más dolog az életben, a hűség is tanulható. Meg lehet és meg is kell tanulni. A gyerekek látják otthon, szüleik életéből, és alkalmazzák testvéreik, családjuk, gyülekezetük vonatkozásában, s később munkájuk végzése kapcsán, majd jövendőbelijükkel kapcsolatban is. Ha rendíthetetlenül törekszünk arra, hogy növeljük a szeretet mennyiségét a párkapcsolatunkban és a világban, ha készek vagyunk tanulni az élet viszontagságaiból, akkor a házasság válságait, viharait és csalódásait is elviseljük az egymás és Isten iránti hűségben, és végül mégis elérjük, hogy házasságunk mindennapjaiba visszatér a békesség és összhang.

Kertész Tibor, a Gyulafehérvári Család­pasztorációs Központ munkatársa

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 84
szavazógép
2017-12-21: Sport - :

Salt Lake City valószínűleg pályázik (Téli olimpia)


Egyre valószínűbb, hogy Salt Lake City megpályázza a 2030-as téli olimpiai játékok rendezését. A város vezetése októberben jelentette be, hogy előkészítő bizottságot állított fel, amely arra jutott, hogy miután a 2002-es játékokra épített létesítményeket kellene csak felújítani, nagyjából 1,6 milliárd dollárnál megállnának a rendezési költségek. Ez körülbelül 400 millió dollárral kisebb összeg, mint ha új sportkomplexumokat kellene építeni. Korábban szó volt róla, hogy Salt Lake City akár már a 2026-os téli játékokra is jelentkezne, de az Egyesült Államok Olimpiai Bizottsága szerint ez túl közeli időpont lenne a 2028-as Los Angeles-i nyári olimpia előtt.
2017-12-21: Család - Puskás Attila:

Bővülő táplálékaink (Erdő-mező ajándéka)

A napjainkban fogyasztott valamennyi zöldség és gyümölcs éppen olyan vadnövény volt, mint például a gyomnövényként ismert laboda vagy az erdei vad­alma. A neolitikumi ősember vándorló-gyűjtögető életmódról letelepedésre kényszerült életmódja, a természet kínálta változatos növényvilág, a fogyasztható növények megismerése, ezek szaporításának lehetősége, majd értelmünk szükség teremtette fejlődése, a kiválogatás és a nemesítés egyre többet, egyre jobbat és ízletesebbet létrehozó tevékenysége eredményezte a ma ismert növényi eredetű táplálékainkat. És ez a teremtő befolyásunk – immár a genetikai ismeretek birtokában – ma fokozott ütemben, de nem biztos, hogy jó irányba működik.