A mezőgazdasági hitelekhez való hozzáférés megkönnyítését célozza a román szakminiszter 430-as számú rendelete, melynek értelmében 760 millió lejt különítenek el a tárca költségvetéséből a mezőgazdasági befektetések hitelezésére. A kiválasztott bankok fogják a pénzösszeget kezelni, és a hiteleket kiadni. A 760 millió lejből 630 millió használható a Nemzeti Vidékfejlesztésre pályázók által önrészként, 30 millió a halászat korszerűsítésére, 100 millió pedig állatvásárlásra. Ez utóbbi összeget azon tenyésztők részére különítették el, akik nem pályáztak a vidékfejlesztési terv fejezeteire.
A rendelet a kölcsönök felső határértékét is megszabja, így a pályázók esetében (akik önrészként szeretnék használni a kölcsönt) a befektetés összértéke nem haladhatja meg az 1 000 000 eurót. Állatvásárlás esetén a fejőstehenek és húsmarhák megvételére maximálisan 110 000 eurós kölcsönt lehet felvenni, az egységes állatonkénti ár nem haladhatja meg a 2100 eurót vemhes üszőnként. A kölcsön felhasználható juhok, kecskék, tojótyúkok és sertések vásárlására is. Követelmény, hogy a vásárlásra kerülő vemhes üszők anyja legalább 6500 literes tenyészértékű legyen a Holstein és 5500 liter a Szimentáli esetében. A tenyészállatok belföldről és külföldről egyaránt megvásárolhatók. A kölcsönhöz folyamodónak megfelelő istállóval kell rendelkeznie, valamint szakmai végzettsége kell hogy legyen. Megfelelőnek minősül a felső- vagy középfokú mezőgazdasági végzettség, de elfogadják a szaktanácsadók által szervezett szakmai képzéseket is. Az állatvásárlásra kölcsönt igénylőknek előbb a megyei mezőgazdasági igazgatósághoz kell fordulniuk, ahol előzetes beleegyezést kell kérniük. (Incze Péter, MSZH)
Blokádra készülnek a gyümölcstermelők
Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) igazgatója jelentette be, megemlítve, hogy a termelők több gyümölcsöt nem borítanak ki a Kossuth téren, de ha szükséges, a blokád mellett döntenek, és addig maradnak a nagy felvásárlók és feldolgozók telephelyei körül, amíg azok megfelelő árat nem kínálnak árujukért. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) épülete előtt tartott sajtótájékoztatón bejelentette azt is, hogy a versenyhivatal szerdán megindította a vizsgálatot a kartellgyanús meggyfelvásárlás ügyében. Budai Gyula szerint a kartellgyanú megállja a helyét, mivel országszerte 50―60 forintot kínáltak a meggy kilójáért a termelőknek a felvásárlók és a feldolgozók, így vélhetően ,,összebeszéltek" a piac befolyásolására. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a kajszibarack, a szilva, a szőlő és az alma esetében is lehetnek hasonló gondok. Példaként említette, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyében a feldolgozók kilenc forintot kínálnak a léalma kilójáért. A Magosz kéri Gráf József agrárminisztert, tartson tájékoztatót a gyümölcsfelvásárlók és -feldolgozók megbízottaival folytatott korábbi tárgyalásairól, és említést tett arról is, hogy az EU lehetőséget ad minimum felvásárlási ár meghatározására. Kritikával illette az agrártárcát, és a termelők arculcsapásának nevezte, hogy a sajtóban megjelent hírek szerint a le nem szüretelt, fán maradt meggyért ― amit leráznak és beszántanak ― kilónként 10—12 forintot adna a tárca kártalanításként a gazdálkodóknak.
EU-források az éhínség enyhítésére
A nemzetközi közösségnek haladéktalanul tennie kell valamit, enyhíteni kell sok tízmillió ember szenvedését, akiket az élelmiszerek áremelkedése sújt — erre kérte az ENSZ főtitkára és a Világbank elnöke a hét legfejlettebb ipari államot és Oroszországot tömörítő nyolcak (G8) állam- és kormányfőit múlt heti értekezletükön. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke közölte, hogy afrikai gazdálkodók megsegítésére fordítaná az Európai Unió az agrártámogatásokra elkülönített, de fel nem használt forrásokat, az egymilliárd euró értékű segítséggel enyhítené az egész világra kiterjedő élelmiszerválság hatásait. A pénzből vetőmaggal és műtrágyával segítenék a jövő év végéig az afrikai gazdákat. (Az előterjesztést még el kell fogadnia az Európai Tanácsnak és az Európai Parlamentnek is.) Az EU emellett további 550 millió eurónyi rendkívüli segélyt folyósít a rászoruló országoknak.