A szakminiszter agrárkamarák létrehozását tervezi

2008. július 22., kedd, Gazdakör

Dacian Ciolos szakminiszter közel három éve szorgalmazza az agrárkamarák létrehozását. Időközben számos törvénytervezet készült az új szervezet megalapításáról, de a mostani, ígérik, az utolsó és végleges. Az unióban nem új keletű az agrárkamara fogalma, hiszen jó néhány évtizede hasonló szerkezet működik Ausztriában, Németországban és Franciaországban. A szakminiszter nehezményezi, hogy évtizede nem történt változás a mezőgazdaság szerkezeti felépítésében, ezt akarják most korszerűsíteni.

A törvénytervezet szerint a megyei és az Országos Agrárkamara semmiféle alárendeltségi, csak partneri viszonyban állna a mezőgazdasági minisztériummal. Az agrárkamara nonprofit, közhasznú társaságként müködő, jogi személyiséggel bíró szervezet lenne, mely a mezőgazdászok érdekeit képviselné. A minisztérium honlapján fellelhető törvénytervezet szerint a megyei agrárkamarának 35 megválasztott tagja lenne, amelyből 19 helyet a mezőgazdászok érdekvédelmi szervezeteinek képviselői kapnának. Két-két személyt a munkáltatók (pl. tejfeldolgozók, vágóhidak), a szakszervezetek, a független mezőgazdászok, a szövetkezetek, egy-egy személyt az erdőtulajdonosok és a mezőgazdasági oktatásban tevékenykedők küldenének, három helyet pedig a fiatal gazdák megválasztott képviselői kapnának. A helyi tanácsokat két személy képviselné, egy helyet az Állatorvosi Kollégium által jelölt szakember foglalna el. A harmincöt tagú közgyűlés megválasztaná a héttagú vezetőtanácsot: elnök, alelnök és öt tag. A kamara elnökének mezőgazdásznak kellene lennie.

A megyei kamarák mellett a törvénytervezet szerint létrehoznák az Országos Agrárkamarát is, ahová a 42 megyei kamara három képviselőt küldhetne, egy személy törvényszerűleg a megyei elnök. Országos szinten is választanának egy tizenegy tagú vezetőtanácsot. Megyei és országos szinten is a kamarák szakapparátussal rendelkeznének, az elképzelés szerint átvennék a jelenlegi megyei szaktanácsadó hivatalok szakembereit.

Az agrárkamara elsődleges feladata a tagok érdekeinek védelme lenne. Ugyanakkor tárgyalópartnere lenne a szakminisztériumnak, törvénytervezeteket dolgozna ki, rájuk hárulna a területrendezés feladata és joga, biztosítaná a mezőgazdászok szakmai képzését, egyesületek és szövetkezetek megalakítását segítené. A megyei agrárkamara szerepet kapna a vidék és mezőgazdaság fejlesztésére irányuló stratégiák és a területi agrárpolitika kidolgozásában, a kül- és belföldi partneri kapcsolatok kialakításában.

A törvénytervezet szerint az agrárkamarák működési költségeit több forrásból fedeznék: állami juttatások a befektetések és a szakemberek fizetésének biztosítására, a megyei tanácsok költségvetéséből a folyó kiadások fedezésére, saját jövedelmek a különböző szolgáltatásokból, a mezőgazdasági vállalkozások adójából két százalék, valamint a mezőgazdasági területek és erdők után járó adók szintén két százaléka kerülne az agrárkamarákhoz.

A minisztérium vezetősége szerint a törvénytervezet a legrövidebb időn belül a kormány elé kerül jóváhagyás céljából, és sürgősségi kormányrendelet alapján szeretnék a szerkezetátalakító választásokat előkészíteni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 928
szavazógép
2008-07-22: Gazdakör - Incze Péter:

Legeltetési módszerek (Idényben)

Húsmarhák a legelőn — a sepsiszentgyörgyi Demeter Dénes villanypásztort használ
A legelőn az állat, ha módjában áll, csak a számára legértékesebb és legkényelmesebben elérhető füveket legeli le. Igyekszik előre mozogni, így nagy legelőterületet jár be, közben tapossa, tönkre gázolja az értékes fűtermést. Ez indokolja, hogy az állatokat bizonyos korlátok közé kényszerítsük. A korlátozás másik tényezője, hogy a füveknek a fejlődéshez, megújuláshoz bizonyos időre van szükségük, ez általában húsz-harminc nap. Ezt csak az állatok mozgási lehetőségének korlátozásával érhetjük el. A legeltetést ősszel huszonöt-harminc nappal a fagyok beállta előtt indokolt befejezni, időt biztosítva a növényeknek, hogy tápanyagot halmozzanak fel magukban, így könnyebben telelnek, és tavasszal hamarabb beindul a növekedés.
2008-07-22: Gazdakör - x:

Hírlugas

Szeptembertől új pályázati lehetőségek vidék- és mezőgazdaság-fejlesztésre
A szakminisztérium és a vidékfejlesztési és halászati kifizetési ügynökség szeptembertől öt új fejezet pályázhatóságát engedélyezi. Ezekre a pályázati feltételeket a 2007 és 2013 közötti Nemzeti Vidékfejlesztési Tervben foglaltak alapján az uniós szakbizottság jóváhagyásával a napokban dolgozzák ki. Az új, megnyíló fejezetek a következők: támogatás kisvállalkozások létrehozására és fejlesztésére (312. számú fejezet), a turisztikai tevékenység ösztönzése (313. fejezet), fiatal gazdálkodók vidékre telepedése (112. fejezet), termelői csoportok megalakítása (142. fejezet), félig önfenntartó gazdaságok támogatása (141. fejezet). Az ígéretek szerint a pályázati eligazító füzetek a legrövidebb idő alatt elkészülnek, és megtalálhatók lesznek a vidékfejlesztési kifizetési ügynökség megyeszékhelyi irodájánál, valamint a szaktanácsadók Sepsiszentgyörgy, Árkosi út 2. száma alatti irodájánál.