ERDŐTÜZEK A KÁRPÁTOKBAN. Alig sikerült eloltani a Cerna-Domogled Nemzeti Parkban kitört erdőtüzet, máris két újabb hegységben kellett bevetni a tűzoltókat: vasárnap a Radnai-havasokban és a Csukásban – Bodzavám közelében – is lángok csaptak fel.
Mindkét helyen a száraz növényzet égett, egyelőre nem tudni, mi okból. A tűz továbbterjedését meg tudták akadályozni a katasztrófavédelmi felügyelet csapatai, de így is 65, illetve 20 hektárnyi terület élővilága semmisült meg. A Cerna-Domogled-hegységben – ahol tavaly már három erdőtűz volt – ezúttal egy eldobott cigaretta okozta a vészt, amelyben védett fekete fenyők is elégtek. (Transindex/România liberă)
SZŐNYEGRE HÍVTÁK, DE NEM FÁJT. A képviselőház kulturális bizottsága elé hívták a közszolgálati televízió elnök-vezérigazgatóját, Doina Gradeát, hogy kihallgassák azokkal a felvételekkel kapcsolatban, amelyeken a tévé egyik alkalmazottját sértegeti. Az intézményvezető szerint ez a hangnem megszokott újságírói berkekben. Dragoş Pătraru, az RTV másik alkalmazottja május 3-án tette közzé blogján azt a hangfelvétel-összeállítást, amelyen Doina Gradea disznófejűnek nevezi a televízió egyik riporterét, aki szerinte túl sokszor tett fel egy kérdést Gabriela Fireának, Bukarest polgármesterének. A szociáldemokraták javaslatára Doina Gradea csak bemutatta álláspontját, de nem válaszolt a kérdésekre – emiatt a három román ellenzéki párt képviselői (akik szerint visszatértek azok az idők, amikor a román közszolgálati televízióban azt énekelték, hogy „szívből köszönjük a pártnak”) ki is vonultak a bizottság üléséről. Jövő héten egyébként Dragoş Pătrarut és az RTV programigazgatóját is beidézik. (Maszol)
WASHINGTON AGGÓDIK. Nem túl burkoltan jelezte Hans Klemm, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete, hogy országa nem igazán ért egyet a romániai igazságügyi törvények módosításaival, amelyeket a kormányoldal az RMDSZ támogatásával akar keresztülvinni. Klemm méltatóan nyilatkozott Klaus Iohannis államfő azon indítványáról, hogy az Európa Tanács alkotmányügyi szaktestületéhez, a Velencei Bizottsághoz küldje véleményeztetésre az igazságügyi törvényeket módosító első tervezetcsomagot. Az Egyesült Államok tavaly már több ízben „egyértelműen” hangot adott aggodalmainak az igazságügyi törvények első tervezetcsomagjával kapcsolatban, jelenleg pedig a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárási törvény tervezett módosításait kíséri figyelemmel. „Meg akarunk bizonyosodni afelől, hogy a változtatások erősebbé és függetlenebbé teszik majd a romániai igazságszolgáltatási rendszert, megerősítik a jogállamiságot és a korrupcióellenes harcot” – nyilatkozta Klemm, hozzátéve, hogy országa hatékonyan együttműködik az ügyészekkel. A diplomata szerint korlátozná a román–amerikai együttműködést, ha a videokamerás felvételt többé nem lehetne bizonyítékként felhasználni egy büntetőjogi ügyben. (Főtér)