Utazási iroda csődje

2008. július 30., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Ez a nyár sem múlik el utazási irodák botránya nélkül. Legú­jabban a horvát tengerpartra utazók egy része választott magának szerencsétlenül utazásközvetítőt. Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsé­gének elnöke azonban azt állítja: éves szinten elenyésző azon utasok száma, akik nyaralásuk kapcsán az utazási iroda miatt pórul járnak. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2006-ban a magyarországi utazásszervezői és -közvetítői engedéllyel rendelkező vállalkozásokon keresztül több mint egymillió fő utazott külföldre, beleszámítva a Magyarországon tartózkodó külföldiek kiutaztatását is, de ennek mértéke elhanyagolható.

,,Ehhez képest a pórul járt utasok aránya elenyésző. Azon utasok pedig, akiknek az utazási iroda hibájából hiúsul meg az útjuk, visszakapják pénzüket a kötelező vagyoni biztosítékból" — tudatta Molnár Gabriella.

Az utazási irodák tevékenységét szabályozó rendelet ugyanis előírja, hogy a chartereztető utazási irodáknak a kiutaztatásból származó árbevételük húsz százalékát, de legfeljebb húszmillió forintot, a charterutakkal nem foglalkozó irodáknak pedig 12 százalékot, de minimum ötmillió forintot kell vagyoni biztosítékként elkülöníteni.

A becslések szerint mintegy háromszász utas nyaralása hiúsult meg például a közelmúltban csődbe ment Horvát Utazási Iroda miatt. ,,Sokkal nagyobb problémát jelent az ágazat számára a feketén működő cégek tevékenysége. Ezekkel azonban sem a fogyasztóvédelmi, sem az engedélyezési hatóságok nem foglalkoznak" — mondta Molnár Gabriella, hozzátéve, hogy így becslésük sincs arra vonatkozóan, hogy hány engedéllyel nem rendelkező iroda működik országszerte. Gyanús az a hirdetés, amelyben csak egy telefonszám van megadva, vagy az a kitétel, hogy csak az esti órákban lehet az irodát telefonon elérni. Gyanút kelthet az is, ha egy utazási irodában nincs kitéve a működési engedély, vagy ha az iroda dokumentumain nem szerepel az engedély száma.

Magyarországon ezer-ezerkétszáz utazási iroda működik, közülük sok csak beutaztatással, belföldi utazásszervezéssel, fizetővendég-szolgálat szervezésével, programszervezéssel foglalkozik. A kiutaztatással foglalkozó vállalkozások száma 500—550, nagy részük viszonteladó, ügynöki tevékenységet végez. Az utazási irodák nyilvántartását a Magyar Kereskedelmi és Engedé­lyezési Hivatal végzi. A hivatal jogsértés miatt magától is törölhet egy utazási irodát, de a vállalkozás maga is kérheti kivezetését. Ebben az esetben a vagyoni biztosítékkal rendelkező cégnek legalább hat hónapig fenn kell tartania a biztosítékot, hogy a felmerülő költségeket abból fedezni tudják. Az elnök példaként elmondta: pénzzavarba kerülhet egy utazási iroda akkor is, ha a viszonteladó nem utalja át időben a szükséges részvételi díjakat. De — mint mondta — az utazási irodák sokszor egymást ,,hergelik" egyre nagyobb akciók nyújtásába.

(MTI-Press)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 840
szavazógép
2008-07-30: Pénz, piac, vállalkozás - Szekeres Attila:

A tornyok szerelmese (Interjú Bíró László vállalkozóval)

— Mikor kezdett vállalkozni?
— Vállalkozni már a kommunizmusban elkezdtem, nem hivatalosan, templomtornyokat javítottam. Bádogossággal kezdtem, végül áttértem a teljes javításra. Ezt egyedül végeztem, szükség szerint segítséghez folyamodtam. A legnagyobb löketet az 1977-es földrengés adta, akkor sok torony megrongálódott, és két évig megengedték azok helyreállítását.
2008-07-30: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Hírbörze

Még nem látni a válság végét
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a világpiacot még mindig feszültségben tartja az egyesült államokbeli lakáspiaci-jelzálogpiaci válság, de az emelkedő infláció nem teszi lehetővé, hogy a bankok kereskedelmi kamataik emelésével erősítsék stabilitásukat. ,,A pénzügyi piacok globálisan továbbra is ingatagok, a rendszerszintű kockázatok mutatói magasak" ― olvasható az IMF hétfőn kiadott új jelentésében. Megismételték, hogy a nem elsőrendű amerikai jelzálogkölcsönökre épített, származékos értékpapírok összeomlása várhatón összesen 945 milliárd dollár kárt okoz a közvetlenül érintett bankoknak és más pénzintézeteknek értékleírások formájában.