Elhunyt Alekszandr Szolzsenyicin Nobel-díjas íróAz erőszak és a hazugság ellen

2008. augusztus 7., csütörtök, Sport

Megkérdezhetik, ,,…mit tehet az irodalom a nyílt erőszak könyörtelen áradata ellen? De ne felejtsük el, hogy az erőszak nem létezik egymagában, nem is lehet meg egyedül: feltétlenül összefűződik a hazugsággal. (…) Bárki, ha egyszer az erőszakot hirdette meg módszeréül, mindenképp kénytelen a hazugságot választani elvéül. Ha pedig az erőszak megszületett, nyíltan cselekszik, és még büszke is magára. Ám alighogy megerősödik, gyökeret ver, már érzi is, miként ritkul körülötte a levegő, és ezután már nem lehet meg másképp, mint hazugságba burkolózva, annak mézesmázos szövegeivel ködösítve önmagát."

Az idézett szöveg, amely pontosan kifejezi Szolzsenyicin ars poeticáját, a Nobel-díj utólagos átvétele alkalmával hangzott el. (1970-ben kapta meg, akkor nem utazhatott ki, 1974-ben viszont könyvei és nyílt szovjetellenessége miatt száműzték, s akkor átvehette…) Az író, aki már a háború alatt tüzértisztként nyíltan bírálta leveleiben Sztálint, nemes egyszerűséggel csak ,,bandavezérnek" nevezve őt, sokat tett azért, hogy ritkuljon ama bizonyos levegő, és könyörtelenül leplezte le a kommunista rendszer erőszakos természetét és hazugságait. Magánleveleiért nyolc év lágerre és száműzetésre ítélték, írni kezdett, első kisregénye a hruscsovi rövid ,,olvadás" ideje alatt jelent meg, és világsikert aratott. Az Ivan Gyenyiszovics egy napja azt a lágerlétet ábrázolja, amelyet a hazugságban élő rendszer igyekezett titkolni… Még megjelenhetett néhány elbeszélése, de fogyni kezdett körülötte a levegő. Két nagyregényét (A pokol tornácán, Rákosztály) már Nyugaton adták ki, akárcsak a rendszer aljasságait átvilágító, az erőszak módszertanát leíró és a hazugságait leleplező monumentális dokumentumkönyvét, a többkötetes A Gulag szigetcsoportot. Az emigrációban hatalmas regényciklust írt A vörös kerék címmel.

Most, hogy kilencvenévesen meghalt, egyre többet idézik látnoki szavait, noha Oroszországba való visszatérése után, de már amerikai magányában sem szívlelhették különös, vad és borzongató próféciáit. Mert Szolzsenyicin nem csak egyike volt a huszadik század nagy orosz íróinak, hanem próféta is, aki szerette volna, ha a kommunizmus után más útra tér hazája, ezért is költözött haza húsz év után az Egyesült Államokból, ahol nem kedvelték túlságosan, nyilvános szereplésein rendszeresen, éles hangon bírálta a fogyasztói társadalmat. Otthon viszont nyomorúság és káosz fogadta. S ő, aki egész mozgalmas életében az erőszak és a hazugság ellen küzdött, ez ellen is fellépett. Terjedelmes életműve vádirat a huszadik századon uralgó terror és erőszak ellen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 939
szavazógép
2008-08-07: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Ligetnél sokkal több (Szabadidőpark Uzonban)

Tud már arról az olvasó, hogy Uzon önkormányzata két éve azon munkálkodik, a település északkeleti részén, a Feketeügy hatalmas kanyarulatában, melyet holtág ölel körül, szabadidőparkot létesítsen, a nagyközség és a hozzá tartozó favak számára szép, kellemes és kulturált majálisozóhelyet.
2008-08-07: Sport - x:

Alekszandr Szolzsenyicin: Húsvéti körmenet

Manapság arra oktatnak bennünket a hozzáértők, hogy nem olyannak kell lefesteni a dolgokat, amilyenek. Hogy arra való a színes fénykép. Hogy girbegurba vonalakkal, meg három- és négyszögek kombinációival kell megjeleníteni a dolgok helyett a dolgok eszméjét.