Szász Attila Örök tél című alkotása nyerte a legjobb európai tévéfilmnek járó díjat a Prix Europa filmes és tévés seregszemlén Berlinben. Mint Köbli Norbert forgatókönyvíró Facebook-oldalán fogalmazott, az Örök tél ZDF-es, BBC-s, RAI-os filmek között lett a legjobb. Az alkotók nevében Gera Marina, a film főszereplője vette át a díjat pénteken.
Szász Attila rendező és Köbli Norbert forgatókönyvíró filmje, amelyet a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapján, február 25-én mutatott be a Duna Televízió, az 1944-ben a Szovjetunióba deportált sváb magyarok történetét dolgozza fel.
Szász Attila elmondta, azt tapasztalták, hogy külföldön nem nagyon ismerik ezt a történetet, Kelet-Európán belül még valamelyest ismert, de elég agyonhallgatott a téma. „Ezen is szerettünk volna változtatni, de az külön élmény, hogy látjuk, Belgiumban vagy Amerikában úgy néznek erre a történetre, hogy na, erről még sosem hallottunk, erről a sötét fejezetéről a magyar történelemnek” – magyarázta a rendező.
Az Örök tél története 1944 decemberében kezdődik, amikor szovjet katonák egy dél-dunántúli sváb faluból elhurcolják a munkaképes nőket három hét kukoricatörésre. Irén (Gera Marina), aki férjét várja haza a frontról, abban a tudatban válik el kislányától és szüleitől, hogy hamarosan újra találkoznak. A megszállók azonban marhavagonokba pakolják a falubeli asszonyokat, és egy szovjet munkatáborba szállítják őket, hogy ott embertelen körülmények között a helyi szénbányában dolgozzanak. Irén itt találkozik Rajmunddal (Csányi Sándor), aki segít a nőnek túlélni a tábor borzalmait.
Szász Attila az Örök téllel szeptember elején a montreali filmfesztiválon elnyerte a legjobb rendezésért járó díjat is. (MTI)