KISEBBSÉGI JOGOKRÓL, ÉRDEKÉRVÉNYESÍTÉSRŐL született újabb átfogó, a romániai magyarság helyzetét vizsgáló kötet.
A kolozsvári kutatók Unequal Accommodation of Minority Rights: Hungarians in Transylvania című, angol nyelven szerkesztett munkáját egy nemzetközi konferencia keretében mutatták be csütörtökön a kolozsvári Sapientián. Kiss Tamás, Toró Tibor, Székely István Gergő, Bárdi Nándor és Horváth István tanulmánykötetét a Babeș–Bolyai Tudományegyetem szociológia tanszékének oktatója, Irina Culic és Vizi Balázs, a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa méltatta. Vizi egyedi monográfiaként jellemezte a kötetet, amely számos szempontból elemzi a romániai magyarság helyzetét. Érdemesnek tartaná, hogy az országban élő más kisebbségeket is ilyen módon górcső alá vegyenek – tette hozzá. (Maszol)
BECALI TÖRPÉNEK NEVEZI ORBÁN VIKTORT. Pár napja a Sepsi OSK és az FK Csíkszereda labdarúgócsapatainak juttatott magyar állami finanszírozás a bukaresti sportsajtó legfőbb témája, miután a Gazeta sporturilor kérdésére a budapesti kormány elismerte, hogy közvetlenül támogatta a két klubot. A reakciók meglepő módon nem a magyarok ellen irányultak: egykori kiváló játékosok, mint Mirel Rădoi (jelenleg az U21-es válogatott edzője), Ciprian Marica és Cornel Dinu egykori szövetségi kapitány is elismerően szóltak a sportot támogató, sport-infrastruktúrát fejlesztő magyar kormányzatról, miközben a területet másfél évtizede teljesen hanyagoló bukaresti vezetést ostorozták. Gigi Becali azonban kijelentette, hogy mindez ellene irányul, őt akarják saját országában megalázni a magyarok. „A magyarok törpék hozzánk képest! Magyarország egy törpe! Hogy verhet meg téged Orbán az otthonodban? Hogy hagyjak egy törpét, mint Orbán, hogy román földön verjen meg? Ez sosem fog megtörténni!” – fogalmazott Becali. (Főtér)
KÉRVÉNYEZHETIK A VESZÉLYES MEDVÉK KIEMELÉSÉT. Felhívást intézett Jean-Adrian Andrei Hargita megyei prefektus a vadásztársaságokhoz, hogy kérvényezzék a veszélyes medvék kiemelését, a környezetvédelmi minisztérium ugyanis sürgősségi hatállyal is ad ki engedélyeket, amennyiben a helyzet megköveteli. A prefektus elmondta, a vadásztársaságok azzal a panasszal keresték meg, hogy a környezetvédelmi minisztérium – a beavatkozási kvótára hivatkozva – nem hagyja jóvá a veszélyes medvék kiemelését. Ezért tárgyalt a szaktárca illetékeseivel, akik arról biztosították, hogy amint igénylés érkezik hozzájuk emberi életet veszélyeztető medve kiemelésére, a minisztérium sürgősségi hatállyal kibocsátja az erre vonatkozó rendeletet. Jean-Adrian Andrei ezért felhívást intézett a vadásztársaságokhoz, hogy amennyiben tudomásuk van ilyen helyzetről, haladéktalanul nyújtsák be a dokumentációt a környezetvédelmi tárcához. (Agerpres)