peking, 2008A harmadik versenynap

2008. augusztus 12., kedd, Sport
Világcsúcsünnepléssel kezdtük a napot. A női 100 méteres hátúszás középfutamában a zimbabwei Coventry 20 századot lefaragott a világrekordból, az új világcsúcsa 58,77 mp.

Ezzel nyújtotta be igényét az olimpiai aranyra. Kérdés: mit szólnak versenytársai, az amerikai Caughlin, az orosz Zueva? Még egy középfutam következett a férfi 200 m gyorson. A második csoportban rajtolt az amerikai Phelps, de nem ő, hanem honfitársa, Wanderkey úszta a legjobb időt (1:45,76), na de azért helye lesz a döntőben. És akkor jöhettek a döntők, elsőként a női 100 m pillangó. A nyolc, döntőbe jutott lány között nem tolongtak a világversenyek érmesei, mindössze a holland Dekkernek volt egy Európa-bajnoki ezüstérme, az ausztrál Schippernek pedig egy világbajnoki második helye. Az ,,ismeretlenek" csatáját az ausztrál Lisbeth Trickett nyerte egy amerikai lány és honfitársa, Schipper előtt.

Női 100 m pillangó:

1. és olimpiai bajnok LISBETH TRICKETT (ausztrál) 56,73 mp

2. Christine Magnusson (amerikai) 57,10

3. Jessica Schipper (ausztrál) 57,25.

A világcsúcsdöntés csak késett, de nem maradt el, mert jött a férfi 100 méteres mellúszás csupa nagyágyúval — a címvédő Kitadzsimával, a világbajnok Hansennel, az Európa-bajnok Dale Oennel, és akkor még nem szóltunk az ezüst- és bronzérmesekről. Forrt a víz a medencében, a levegő a lelátókon. Érthető, ilyen mezőnyben csak világcsúccsal lehet nyerni. De ki lesz az? Egy perc múlva megtudtuk: a címvédő! Új világcsúcsa: 58,91 mp. Az első a világon, aki 59 másodperc alatt teljesíti a távot.

Férfi 100 m mell:

1. és olimpiai bajnok KOSZUKE KITADZSIMA (japán) 58,91 mp — új világcsúcs

2. Alexander Dale Oen (norvég) 59,20 — új Európa-csúcs

3. Hugues Duboscq (francia) 59,37.

Következett az előző olimpia bajnoka (200 m gyorson), Camelia Potec révén a román úszósportot is érintő női 400 m gyors, akinek most a címvédő és világbajnok Manoudou-val, az Európa-bajnok Pellegrinivel kell megküzdenie, ha... Csak a rajtja volt biztató, aztán, ahogy pörögtek az 50 méterek (medencehosszok), úgy szorult egyre hátrább. A 6. helyen állt meg, ez pedig pontszerző hely. Az éremcsatát nagy meglepetésre nem a végig vezető Hoff, hanem a brit Adlington nyerte jobb benyúlással.

Női 400 m gyors:

1. és olimpiai bajnok: REBECCA ADLINGTON (brit) 4:03,22

2. Katie Hoff (amerikai) 4.03,29

3. Joanne Jackson (brit) 4.03,32.

Világcsúcsokkal zárult a nap úszógálája. A bravúrt — és nem akármilyent — az amerikai váltó vitte véghez, de különösen az utolsó váltó, Jason Lezak, aki fantasztikus hajrával vert helyzetből, testhosszhátrányból hozta fel a dobogó legmagasabb fokára együttesét, ráadásként szenzációs világcsúccsal: 3:08,24 p. Phelpsnek pedig biztosította a második aranyérmet. Ez volt a szám második világcsúcsa, az első az ausztrál Sullivan nevéhez fűződik, aki a váltó első embereként 47,24 másodperccel adta át a láthatatlan stafétabotot. A szabályok értelmében a staféta első váltóinak eredménye hitelesíthető.

Férfi 4x100 m gyors:

1. és olimpiai bajnok EGYESÜLT ÁLLAMOK (Michael Phelps, Garret Weber-Galle, Cullen Jones, Jason Lezak) 3:08,24 — új világcsúcs

2. Franciaország 3:08,32 — új Európa-csúcs

3. Ausztrália 3:09,91.

És maradjunk még a Vizes kockában, ahol a világbajnok kínai páros nyerte a férfi szinkrontoronyugrást.

Férfi szinkrontoronyugrás:

1. és olimpiai bajnok LIN JÜE, HUO LIANG (kínai) 468,18

2. Patrick Hausding, Sascha Klein (német) 450,42

3. Gleb Galperin, Dmitrij Dobroszkok (orosz) 445,26.

Közben érkeztek a hírek a sportlövők háza tájáról, ahol két ,,ismerősünk" — a román George Moldoveanu és a magyar Sidi Péter — versenyzett a légpuska viadalán. Sajnos, érem nélkül zártak. Az aranyat az indiai Abbinav Bindra nyerte (India első egyéni aranyát).

Férfi légpuska, 10 m:

1. és olimpiai bajnok ABBINAV BINDRA (indiai) 700,5 kör (596)

2. Csu Csin-nan (kínai) 699,7 (597)

3. Henri Hakkinen (finn) 699,4 (598)

4. George Moldoveanu (román) 698,9... 6. Sidi Péter (magyar) 698,4.

Női trap:

1. és olimpiai bajnok SATU MAKELA-NUMMELA (finn) 91 korong

2. Zuzana Stefecekova (szlovák) 89

3. Corey Cogdell (amerikai) 86.

A nap további éremosztásai, kiegészítve néhány észrevétellel: a kínaiak folytatják az éremfelhalmozást, és nemcsak súlyemelésben, hanem műugrásban is kibérelték a dobogó legfelső fokát, vagy mind címvédők, vagy mind világbajnoki győzelmüket olimpiai arannyal igazolók. A nap hőse kétségtelenül az olaszok tőrvívónője, Vezzali, aki ezúttal mesterhármast produkált azzal, hogy sorozatban harmadszor nyerte meg a női tőrvívás egyéni számát.

Íjászat, férfi csapatverseny:

1. és olimpiai bajnok DÉL-KOREA (Im Dong Hjun, Li Csang Hvan, Pak Kjung Mo)

2. Olaszország

3. Kína.

Cselgáncs, női 57 kg:

1. és olimpiai bajnok GIULIA QUINTAVALLE (olasz)

2. Deborah Gravenstijn (holland)

3. Ketleyn Quadros (brazil)

és Ja Hszü (kínai).

Cselgáncs, férfi 73 kg:

1. és olimpiai bajnok ELNUR MAMMADI (azeri)

2. Kicsun Wang (dél-koreai)

3. Rasul Bogiev (tadzsik)

és Leandr Guilheiro (brazil).

Súlyemelés, női 58 kg:

1. és olimpiai bajnok CSEN JEN-CSING (kínai) 244 (106 — 138) — új olimpiai csúcs

2. Marina Sajnova (orosz) 227 (98 — 129)

3. O Dzsong Ae (észak-koreai) 226 (95 — 131).

Súlyemelés, férfi 62 kg:

1. és olimpiai bajnok CSANG SZIANG SZIANG (kínai) 319 (143 — 175)

2. Diego Salazar (kolumbiai) 305 (138 — 167)

3. Triyato (indonéziai) 298 (135 — 163)

4. Antoniu Buci (román) 295 kg.

Vívás, női tőr egyéni:

1. és olimpiai bajnok VALENTINA VEZZALI (olasz)

2. Nan Hjun Hi (dél-koreai)

3. Margherita Granbassi (olasz)... 5. Knapek Edina (magyar).

Labdajátékok

Női kosárlabda: A-csoport: Fehéroroszország—Lettország 80—57, Dél-Korea—Oroszország 72—77, B-csoport: Spanyolország—Új-Zéland 85—62, Csehország—Mali 81—67, Egyesült Államok—Kína 108—63.

Női kézilabda: Norvégia—Algéria 31—17, Románia—Kína 34—20, Magyarország—Brazília 28—28 (16—10-ről), Franciaország—Kazahsztán 21—18, Dél-Korea—Németország 30—20.

Női röplabda: Szerbia—Algéria 3—0, Olaszország—Kazahsztán 3—0, Brazília—Oroszország 3—0, Kuba—Egyesült Államok 3—0, Kína—Lengyelország 3—1.

Női vízilabda: Magyarország—Hollandia 11—9, Olaszország—Oroszország 9—8, Görögország—Ausztrália 6—8, Egyesült Államok—Kína 12—11.

Férfi gyeplabda: Németország—Kína 4—1, Nagy-Britannia—Pakisztán 4—2.

Az éremtáblázat élcsoportja:

Kína 9 3 2

Dél- Korea 4 4 -

Egy. Államok 3 4 5

Olaszország 3 3 2

Olimpiai karikák

* Megszületett a pekingi olimpia első doppingesete: a NOB bejelentette, hogy a spanyol kerékpáros, Maria Isabel Moreno akadt fenn a vizsgálaton. A bringás szervezetében eritropoetint (EPO) találtak.

* A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elfogadta a szombati versenytől távol maradó iráni úszó bocsánatkérését. Mohammad Alirezai levelében azzal indokolta hiányzását, hogy rosszul érezte magát, és nem politikai okokból nem jelent meg a százméteres mellúszás versenyén, amelyen egy izraeli úszó, Tom Beéri is indult.

* Ausztráliában a nemzeti posta bélyeget bocsát ki Stephanie Rice pekingi olimpiai győzelmének tiszteletére. A húszesztendős úszónő azzal érdemelte ki e dicsőséget, hogy 4:29.45 perces világcsúccsal nyerte vasárnap a 400 méteres vegyes döntőjét.

* Két maori totemet állított fel az új-zélandi küldöttség pekingi olimpiai falubeli szállása előtt. Az új-zélandiak szóvivője szerint eme ősi bálványoknak az a céljuk, hogy erősítsék az ország sportolóinak harci szellemét.