Megjelent a Hivatalos Közlönyben a kormány 937-es rendelete, amely meghatározza a minimálbér január elsejétől érvényes szintjét. Miközben először határoznak meg differenciált minimálbért, a növelés egyben azt is jelenti, hogy fokozottan nő a cégek bérköltsége. A legkisebb fizetések arányait az avocatnet.ro számításai alapján ismertetjük.
Az előzetes híreknek megfelelően január elsejétől az eddigi bruttó 1900 lejről 2080 lejre nő az országos minimálbér. A felsőfokú végzettséggel rendelkező és a végzettségnek megfelelő szakmában legalább egy éve dolgozó munkavállalók garantált minimálbére pedig bruttó 2350 lej lesz.
A kormányhatározat következtében a nettó bér és a bérek adó- és illetékhányada egyaránt növekszik, vagyis jelentősen magasabb lesz a cégek bérköltsége. Az országos minimálbér esetén (a 2,25 százalékos úgynevezett biztonsági hozzájárulással együtt) a bérköltség 184 lejjel, 2127 lejre nő, a garantált minimálbér esetében a bruttó bérköltség 2403 lej, a bérköltség-növekedés pedig 460 lej.
Az országos minimálbér nyomán egy nyolcórás munkaidő esetében az alkalmazott nettó 1268 lejt vihet haza, az adók és illetékek nyomán az állam 859 lej bevételre tesz szert (ebből 84 lej a 10 százalékos jövedelmi adó), vagyis a bérköltség valamivel több mint negyven százaléka az állami költségvetést gazdagítja. A diplomás minimálbér nettó értéke 1425 lej lesz, az állami büdzsébe 978 lej folyik be, ami csaknem 41 százalékra rúg (két tizedesre kerekítve 40,70 százalék).