Miheil Szaakasvili grúz elnök tegnap aláírta azt a tűzszüneti megállapodást, amely véget vet a Grúzia és Oroszország közötti harci cselekményeknek. A grúz államfő ezt Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter társaságában jelentette be a tbiliszi elnöki palota előtt. Egyben élesen bírálta az orosz felet, mert szerinte az orosz hadsereg még mindig megszállva tartja Grúzia területének egy jelentős részét. Rice — csatlakozva vendéglátója véleményéhez — követelte az orosz csapatok haladéktalan kivonását a kaukázusi országból.
Egyetlen orosz katona sem látható Gori központjában, ugyanakkor számos orosz harckocsi állomásozik egy támaszponton a grúziai várostól néhány kilométerre. A tudósító helyszíni jelentése szerint nagyszámú harckocsit és páncélozott harci járművet vontak össze egy támaszponton a Chinvaliból, Dél-Oszétia fővárosából Goriba vezető úton. A szellemvárosnak tűnő Goriban néhány száz helyi lakos gyűlt össze két belvárosi téren, és humanitárius segélyre vár. Az orosz vezérkar tegnap bejelentette, hogy Szenaki grúz város közelében hatalmas, amerikai gyártmányú fegyvereket rejtő raktárra bukkantak. Moszkvának nincs értesülése arról, hogy az Egyesült Államok humanitárius vagy katonai jellegű rakományokat szállít Grúziának. A vezérkari forrás hozzátette, hogy az utóbbi 24 órában nem volt tűzharc Grúziában.
Fürtös bombákat is bevetett az orosz légierő az elmúlt napokban a Grúziában végrehajtott légitámadásai során — állította a Human Rights Watch emberjogi szervezet tegnap Tbilisziben. A szervezet értesülése szerint Oroszország kedden RBK-250 típusú fürtös — más néven kazettás — bombákat vetett be a Gori és Rujszi települések elleni támadásaiban, a szakadár Dél-Oszétia határának közelében. A Human Rights Watch a bombázások túlélőinek, valamint orvosok és katonák beszámolóira alapozta állítását, és állítólag videofelvétellel is rendelkezik az egyik szóban forgó akcióról. Grúzia csütörtökön kérte a hágai Nemzetközi Bíróságot, utasítsa Oroszországot a civilek elleni támadások azonnali beszüntetésére. Tbiliszi kedden etnikai tisztogatás címén indított pert Oroszország ellen.
Miheil Szaakasvili grúz elnök nem hajlandó kompromisszumot kötni Vlagyimir Putyin rezsimjével, s kitart amellett, hogy Dél-Oszétia, illetve Oroszország támadta meg a dél-oszétiai grúz enklávékat, s a múlt pénteki grúz támadás, a bombázásokat is beleértve, csupán az orosz tankok feltartóztatását szolgálta — jelentette Horváth Júlia, az MTI moszkvai tudósítója. A Kommerszant orosz lapban tegnap megjelent interjúban Szaakasvili kijelentette: tárgyalásokra csak akkor kerülhet sor, ha Oroszország visszatér a kiinduló pozícióhoz, és elismeri az egységes Grúziát és annak határait (vagyis azt, hogy a kilencvenes évek elején elszakadt Abházia és Dél-Oszétia Grúzia része). Megismételte: a dél-oszétiai orosz katonai akció célja a grúziai rezsim megdöntése és Grúzia függetlenségének korlátozása vagy felszámolása.