Emil Boc szerint Románia nem engedheti meg magának, hogy alkotmányt módosítson csupán az SZDP finnyáskodása miatt. ,,Arculatépítő eszköz, politikai petárda" az ellenzéki párt azon javaslata, hogy módosítsák az alkotmányt a magas rangú tisztségviselők immunitásának eltörlése érdekében, amelynek célja, hogy elvonja a közvélemény figyelmét a Năstase—Mitrea-botrányról — szögezte le a D-LP elnöke. ,,A legfontosabb, hogy az igazságszolgáltatás ne jusson a kezükre" — mondta Boc, aki szerint elegendő lenne a miniszteri felelősségről szóló törvény módosítása.
* Mircea Geoană SZDP-elnök vasárnap tartott sajtótájékoztatóján jelentette be, a parlamenti ülésszak elején pártja benyújt egy alkotmánymódosító javaslatot, amely törölné az alaptörvényből az államelnök, a kormány és a parlament tagjainak sérthetetlenségét. Geoană hangsúlyozta, a képviselők és a szenátorok egynegyedének kellene a módosítás mellett szavaznia, ehhez pártjának megvan a szükséges számú parlamenti képviselője.
Kemény bírálat az EB-nek
A szenátus elnöke tegnapi sajtótájékoztatóan bírálta az Európai Bizottságot (EB) romániai jelentése miatt. Nicolae Văcăroiut meglepték a Románia parlamentjével kapcsolatos EB-kritikák, és haragszik ezek miatt. ,,Ez az első alkalom, amikor az EB megengedi magának, hogy egy nemzeti parlamentet támadjon anélkül, hogy előtte kikérte volna annak véleményét" — mondta Văcăroiu. A bírálat nem igazságos, mivel a szenátushoz eljutott három dosszié — Paul Păcuraru szenátor és Codruţ Şereş szenátor iratcsomói — több ezer oldalt tartalmaz, és részletes tanulmányozást követel. ,,Két, két és fél hónap állt a rendelkezésünkre, bár a dossziék tanulmányozására három évre is szükség lenne" — érvelt a szenátus elnöke. A július 13-án bemutatott EB-jelentés elismerte a Korrupcióellenes Ügyészség erőfeszítéseit, és elmarasztalta a parlamentet, amiért gátolja a vezető politikusok korrupciós ügyeinek vizsgálatát. Nicolae Văcăroiu egyébként bejelentette, Paul Păcuraru és Codruţ Şereş ügyében a szenátus augusztus 25—28. között tart rendkívüli ülést. A határozatot a szenátus állandó bizottsága hozta, ahol Şerban Mihăilescu szenátor ügyében újabb bűnvádi eljárás kérését is megvitatták. A jogi bizottság múlt héten titkos szavazás után eldöntötte, javasolni fogja a plénumnak a bűnvádi eljárás kérésének jóváhagyását a Păcuraru—Şereş-ügyben.
Győzelemre készülnek
Bár egyértelműen erre törekszik, ha a Demokrata-Liberális Párt (D-LP) mégsem tud egymagában kormányt alakítani az őszi választások után, akkor vagy kisebbségi kormányt alakít, vagy szövetkezik az RMDSZ-szel, esetleg a Nemzeti Liberális Párttal (NLP), de Călin Popescu Tăriceanu nélkül — szögezte le a párt elnöke tegnap. Emil Boc azonban kizárja az SZDP-vel való koalíció lehetőségét. Ugyanakkor nyilvánosságra került, hogy Mona Muscă, a korábban besúgási botrányba keveredett és emiatt a politikai életből visszavonult liberális szenátor a D-LP Neamţ megyei szervezetének listáján jelöltnek jelentkezett.
Növekvő adósság
Tizenhat és fél százalékkal nőtt az ország külső adóssága: az első félév végén 44,794 milliárd euró volt a közepes és hosszú lejáratú tartozás, egy évvel korábban 38,423 milliárdnál tartott — jelentette a Román Nemzeti Bank. Ezen belül a külföldi közvetlen közadósság 4 százalékkal 8,518 milliárd euróra nőtt, a köz- és magánintézmények állami garanciával fedezett külföldi tartozása 9,4 százalékkal 1,88 milliárd euróra csökkent, az állami garanciával nem fedezett küladósság — lényegében a magángazdaság külföldi tartozása — 14 százalékkal 28,454 milliárd euróra emelkedett. Egy főre vetítve a román küladósság mértéke a tavalyi év végi 1853 euróról július végére 2240 euróra nőtt. Ez az érték a 2000-ben mért fejenkénti 555 eurós szinthez bő négyszereződést jelent.
Tovább árad a Prut
Szerda délutánig fenntartják a narancssárga jelzésű árvízriadót a Pruton, Drânceni és a folyó Dunába ömlése közötti szakaszon, ellenben megszüntették a korábban kiadott sárga jelzésű árvízriadót Iaşi megyében.