Rendi Ferenc az új fóliaházban — a modern technológia elengedhetetlen
A Sepsiszentgyörgyről Csíkszereda felé vezető út mellett, az Árkosi letérőtől néhány kilométernyire alig pár hónap alatt nőtt ki a földből Háromszék legnagyobb virágkertészete. Ha Rendi Ferenc tulajdonos technológiai magyarázatához kívánunk kapcsolódni, egy termelési ciklus, vagyis fél esztendő alatt ötezer négyzetméter fóliaház ,,fordul termőre". Erről beszélgettünk az egyébként középajtai származású, gépészmérnöki szakot végzett sepsiszentgyörgyi vállalkozóval, a Dália Kft. tulajdonosával.
— Honnan a kertészet iránti vonzalom?
— Még egyetemista koromban szüleim kertjében fogtam bele a virágtermesztésbe. Volt egy nagybátyám, aki kertészkedett, de inkább a szükség, a pénzhiány vitt rá, mert már egyetemista koromban megnősültem, és kellett a pénz. Dáliával kezdtem...
— …akkor innen a későbbi cég neve is...
— ...igen, a vakációban magam vittem a brassói piacra, ahol akkoriban vágott virágot kimondottan magyar és száz termelők árultak (ma már a kereskedők kezében az egész piac). Aztán a gépgyárba kerültem, a munka mellett tanítottam is, de a kertészkedés soha nem maradt el. Sőt, már Szentgyörgyön is béreltem területet. Kilencvenben aztán a bérelt területet megvásároltam, egy kis időre fel is hagytam a gépgyárral, de visszacsalogattak. Végül ’93-ban döntöttem el, hogy teljes bedobással ezzel foglalkozom.
— Mikor indították az Olt utcában ma is működő üzletet?
— ’96-ban nyitottuk az üzletet, akkoriban tavasztól őszig kizárólag vágott virágot termeltünk. A holland import azonban mindent megváltoztatott, a piacot teljesen ellepték, ekkor kezdtem átállni a cserepes virágok, dísznövények termesztésére, úgy tíz éve kizárólag ezzel foglalkozunk. A váltásra azért is szükség volt, mert Kőröspatakon már üzembe helyeztük a háromezer négyzetméteres fóliaházat.
— Miért volt szükség újabb kapacitásbővítésre?
— Elsősorban a tárolási lehetőségek miatt nőttük ki a kőröspataki telephelyet, például egy évben 7000—8000 köbméter fűrészkorpára is szükség van a fűtéshez. Egyelőre ez a legolcsóbb fűtőanyag, az Erpék pedig rendelésre gyártja nekünk — ha úgy tetszik, rajtunk kísérletezik — a nagy kapacitású kazánokat. Itt az új telepen például 750 KW-os kazánok is működnek.
— Mekkora az új fóliarendszer, mit tudnak termelni?
— Itt egy ötezer négyzetméteres termelőfelületet alakítottunk ki, francia Filklair fóliaházrendszert vásároltunk, aminek az összeszerelését már Kőröspatakon kitanulmányozták a mesterek. A hőmérséklet és a páratartalom, illetve a kinti időjárás és napszak függvényében automatikusan állítja be a szellőztetést. Termelőasztalokon árasztásos módszerrel öntözünk, a tápanyagot is ezzel juttatjuk a cserépbe ültetett növényekhez. Termesztünk egynyári virágokat, legalább húszfélét, de nagy a választék a balkonvirágokból, illetve a szobanövényekből is. Magról, de újabban palántáról szaporítjuk, egy termelési ciklus általában fél év. Itt még építőtelep áll, de már a felszerelt asztalokon folyik a termelés, mert nem lehet szünetelni. De tudomásom szerint a megyében ez lesz a legnagyobb virágkertészet. A beruházás összértéke eléri a 2,8 millió új lejt, ebből 250 000-et a SAPARD-program révén, három szakaszban fizetnek vissza. Igaz, ha beleszámoljuk a kamatokat, jutalékot stb., inkább csak arra volt jó a támogatás, hogy a befejezéshez kényszerítő erővel hasson.
— A kertésztechnológiák alkalmazása mellett tulajdonképpen logisztikai munkát kell végezniük.
— Igen, mert a vevőkört előre kell tervezni, hogy a megfelelő időben szállíthassák el az árut.
— Milyen a vevőkör?
— Leginkább Brassóba, Bukarestbe, Ploieşti-re, a moldvai városokba szállítunk. Erdélybe kevésbé, mert itt több nagyobb kertészet működik. Brassóban például a polgármesteri hivatal előtti ládákat mi szállítottuk, nagyon szépek, meg lehet nézni. Reklámra sokat nem költünk, mert ha jó minőségű árut biztosítunk, akkor egyik vevő hozza a másikat. Így jutottunk be a Metróba is mikulásvirággal, ők kerestek meg. Persze, mindig kell bővíteni, mert egyetlen vevőt sem szabad elveszíteni.
— Mi a titka a sikernek, hiszen önerőből egy egész kertészbirodalmat építettek ki?
— Nincs szó titokról, mindegy, hogy milyen területen dolgozunk, sőt, milyen körülmények vannak, munkával, tenni akarással és hittel mindent meg lehet oldani. Persze, kell bátorság, de ha az ember nem fog bele valamibe, soha nem tudja meg, hogy képes lett volna-e rá. Sőt, a sikertelenség, a pillanatnyi kiúttalanság még jobban sarkall arra, hogy megoldást találjunk. S azt általában meg is találjuk. Én nem is értem azokat, akik azt keresik, hogyan lehet minél kevesebbet dolgozni.
— A folytatás?
— Őszre be kell fejeznünk az építkezést, azután egy kicsit meg is szépítjük majd a fóliaházak előterét. A folytatást pedig a gyermekeimtől is várom, a fiam most végezte Budapesten a díszkertész szakot, hazajött (sokan csodálkoztak ezen, de hát hova menjen az ember, ha nem haza?), a leányom idén érettségizett, ő is a Corvinus Egyetemet akarja elvégezni. Mert az érték, amit megteremtettünk, csak ha tovább működik, akkor lesz továbbra is érték.