Előd Ágnes kiállítása a MagmábanFényszobrok a magasban

2019. április 27., szombat, Közélet

A budapesti Előd Ágnes szobrászművész az egyedüli a világon, aki digitális technikával fényszobrokat alkot. Műveit fizikusokkal együttműködve, kivilágított drónok segítségével hozza létre, azok röppályáját fényképeken örökítik meg. Ezekből és más munkáiból nyílt meg Drónos szobrok című kiállítása Sepsiszentgyörgyön a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben csütörtök délután.

Előd Ágnes, a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanára hosszú és alapos kutatás után fejlesztette ki egyéni alkotómódszerét: térbeli elképzeléseit fizikusokkal, robotikai szakemberekkel együtt továbbfejlesztik, digitalizálják, s végül az irányított és kivilágított drónok kirajzolják a tervezett fényinstallációkat az esti égbolton, a fénycsóvákat hosszú expozíciós felvételeken rögzítik. A tavaly augusztus 20-i budapesti tűzijáték idején több százezren láthatták lebegő fényszobrait, azokat 38 drón rajzolta ki a Duna fölött.

A Magmában csütörtök délután Kispál Attila köszöntötte a művészt, megjegyezve, hogy alkotásai mögött nagyon komoly technikai háttér húzódik, ám a kiállításon korábbi munkái is megtekinthetőek, így kiderül, hogyan és honnan jutott el a mostani szintre. A tárlatot megnyitó Bandi Irén irodalomtörténész, esztéta Előd Ágnes művészetét, egyedi alkotói stílusát ismertette, azt, ahogyan „a képzelettől a látványig” jutott. „Előd Ágnes fényszobraival felfelé nyitja meg a teret” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a fenti térben követhető formák rajzolódnak ki, például egy ismert portré vagy egy méltóságteljesen lépkedő szarvas figurája. Mind a kiállítótérben elhelyezett, drónos szobrokat bemutató felvételek esetében, mind a bemutatott konceptuális művek értelmezésénél a nézőnek képzelőerejére is támaszkodnia kell, a szerző utóbbiak esetében „tudatosan épít a megértés asszo­ciáción alapuló formáira, valamiféle közös emberi készségre, krea­tív együttműködésre”.

„Ezek az alkotások ugyanis nem egyszerű látványként működnek – magyarázta –, nem befejezett interpretációk, nem lezárt magyarázatok. Ezek a konceptuális alkotások provokatív helyzeteket teremtenek, kérdésekkel szembesítenek, kimozdítanak a komfortzónánkból, valamiféle közösségi magatartásra ösztökélnek, hacsak egy nevetés erejéig is.” E sokarcú világban hogyan tájékozódjunk, mire alapozzunk? – e kérdést is sugallják Előd Ágnes munkái, vélekedett Bandi Irén, hozzátéve: virtuális világának kapuja nyitott, azon képzelőerejére támaszkodva bárki beléphet. A rendezvény Előd Ágnes tárlatvezetésével ért véget.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 290
szavazógép
2019-04-27: Közélet - Ferencz Csaba:

Fókuszban az agrárszektor (Szentgyörgy Expó)

Május 3–5-e között Sepsiszentgyörgyön a Sugás Áruház parkolójában (a kereskedelmi bank mellett) szervezik meg a városnapokhoz kötődő Szentgyörgy Expót. A multiszektorális jellegű, nemzetközi kiállítás középpontjában idén az Erdélyi Gazdaságfejlesztési Programhoz illeszkedő mezőgazdaságigép-gyártás, illetve a kapcsolódó szolgáltatások állnak.
2019-04-27: Közélet - Mózes László:

Ady Endre ihlette alkotások

Ady Endre költészete ihlette a sepsiszentgyörgyi Gyárfás Jenő Amatőr Képzőművészek Szövetségének tizennégy tagját, akik tegnap délután mutatták be legújabb tárlatukat a Kónya Ádám Művelődési Házban.