Szent György NapokSzép és hasznos kicsinek, nagynak: Irány a vásárba!

2019. május 4., szombat, Közélet

Míg a Szent György Napok első vásáraiban a cserépedények, varrottasok, szőttesek, népviseleti darabok, gyékénykosarak, gyöngyfűzött ékszerek, mézeskalácsok uralták a kínálatot, évről évre egyre több a természetes anyagokból készült használati tárgy, viseleti kiegészítő, lakberendezési díszítőelem, és megszaporodtak a kimondottan gyermekek számára készített kézműves termékek: népies ruhák, fajátékok, táskák és hátizsákok, bébihálózsákok, babaszobakellékek. Kétszáz árus portékái között válogathatunk a tegnap megnyílt városnapi népművészeti és kézművesvásárban, ahol minden korosztály talál kedvére valót.

  • A vásárban mindenki találhat kedvére valót. Albert Levente felvételei
    A vásárban mindenki találhat kedvére valót. Albert Levente felvételei

Bőrdíszművesek, mézeskalácsosok, cserepesek szomszédságában első látásra furcsán hat a babakelengye-birodalom, ahol a szobasátortól a vállon gombolós bébihálózsákig, kis párnácskákig sokféle darab megtalálható, de amikor a tatrangi fiatalok elmondják, hogy az amerikai eredetű foltvarrásos technika ma már igen népszerű tájainkon is, az ezzel a módszerrel varrt ágyterítők, székhuzatok is igen keresettek, be kell látnunk, hogy a vásárlói igény igen nagy úr, még a kézművesek háza táján is. Ezt igazolja a szlovéniai Iliska Bistricából érkezett, székelyudvarhelyi származású Pál-Antal Judit termékeinek sikere is, aki textilmérnökként szintén a foltvarrás megszállottja, gyermekek számára készített táskái, hátizsákjai igen kelendőek.

Ami ma még modern, holnap már hagyományos lehet – véli Veress Ferenc, a Háromszéki Népművészeti és Kézműves Egyesület elnöke, akinél idén százhúsz vásáros jelentkezett be és néhány kivétellel mind el is jöttek. Új anyagok, új kézműves szakmák jelentek meg, amin nem kell csodálkozni, hisz a kelengyésládát is felváltotta a ruhásszekrény, ami ma már megszokott bútordarab – mondotta. Veress Ferenc szerint a termékek azért újulnak meg, mert mások a vásárlói igények. Így tartja a korondi Máté Júlia is, akinek műhelyében a felnőtt népviseletek mellett népies kislányruhákat is varrnak, a rusztikusat ötvözik a modernnel, mert szerintük haladni kell a korral. A szaporodó gyermek néptánccsoportok igényeihez is igazodnak a viseletkészítők, egyre többen varrnak számukra szoknyákat, ingeket, mellényeket, a nadrág esetenként házilag is pótolható.

 

 

A kőrösfői Mihály Erzsébet hímzett terítőin azért akad meg a szemünk, mert fonal helyett szalaggal hímezi a darabok egy részét, azt mondja, ezek keresettebbek a hagyományosnál. A natúr lenvászon is kelendő, mert minden színű bútorhoz, szőnyeghez illik, könnyen mosható, jó anyag.

A Háromszéki Népművészek és Kézművesek Egyesülete által szervezett Kós Károly utcai vásárban  az árusok 80 százaléka visszatérő vendég. Nem hiányoznak a székiek, a helyi és távolról érkező fazekasok, a mézeskalácsosok, a levendulatermesztők, szappankészítők, gyertyaöntők sem, de láttunk bakelitlemezből készített dísztárgyakat is, amelyeket a gyergyószentmiklósi Goga Béla alakít ki lombfűrésszel.

Az utcasarki fagylaltos, kürtőskalácsos sziget után a Gróf Mikó Imre utcában folytatódik a kézművesek vására, amit ezen a helyszínen évek óta a Művészet és Örökség Egyesület szervez. Itt nyolcvanhat árus állította ki portékáját, köztük meghívottként a Békéscsabai Népművészeti Egyesület tagjai, akik kerámiatárgyakkal, bőrtarsolyokkal, ékszerekkel vesznek részt a vásárban. Itt is megjelent a hagyományos és a modern ötvözete az alkotásokon: a színes vászonanyagból készült pénztárcáknak míves fémcsatja van, mézeskalácsból focilabdát is formáztak, a bőrből készült fülhallgatótartó pedig egyszerre ötletes és hasznos. Néhol bankkártyával is lehet fizetni. Gál Andrea szervező szerint menni kell az igény után, hisz ma már nem lovasszekérrel járunk, hanem autóval, és mosogatógépet, mikrosütőt használunk otthon. Úgy véli, jogos, hogy a dísztárgyakat részben felváltják a használati tárgyak, hisz ha egy kézművesnek nem megy jól, az vagy nem jár vásárba, vagy változtat addigi termékein.

A székelyvarsági szőttesek, a bikfalvi kályhacserepek és a többi hagyományos alakú és mintázatú kézműves termék mindezek ellenére meggyőz arról, hogy a Szent György Napok népművészeti és kézművesvására olyan értékeket vonultat fel, amelyek széppé teszik lelkünket, otthonunkat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 921
szavazógép
2019-05-04: Kultúra - Váry O. Péter:

Az író, aki nem fél (Szent György Napok)

Nem fél attól, hogy megszűnik az irodalom. Hiszen – vallja – minden mögött egy történet van, amit valakinek meg kell írnia. A tévéhírek, a filmek, minden valamilyen történeten alapszik, és a történet tálalása végső soron írói munka.
2019-05-04: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Gyermekszínjátszó találkozó: Diákok, vidámság a színpadon (Szent György Napok)

Derűs, hangulatos diáktalálkozót idézett tegnap délelőtt a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola díszterme, pedig az összesereglett mintegy 180 nebuló tulajdonképpen megmérettetésre érkezett. A XIII. Gyermekszínjátszó Találkozó regionális szakaszán ezúttal zömmel háromszéki csapatok váltották egymást a színpadon, a szomszédos Hargita megyét csak kőrispataki, illetve csíkszentdomokosi tanulók képviselték.