Vállalásainak betartására szólította Moszkvát az EP

2008. szeptember 4., csütörtök, Világfigyelő

Tegnap felszólította az Európai Parlament Oroszországot, hogy tartsa be a grúziai konfliktussal kapcsolatban tett vállalásait, mindenekelőtt a csapatkivonást.

Az EP brüsszeli plenáris ülésén elfogadott állásfoglalás hitet tesz Grúzia függetlensége és területi integritása mellett, és elítéli Oroszországot, amiért egyoldalúan elismerte Dél-Oszétia és Abházia függetlenségét. A képviselők leszögezték: az európai uniós tagországok hét eleji állam- és kormányfői döntésével egyetértve támogatják az EU—Oroszország partnerségi tárgyalások elhalasztását mindaddig, amíg az orosz csapatok nem térnek vissza augusztus 7. előtt elfoglalt állásaikba. A grúziai orosz fellépést az uniós képviselő-testület is elfogadhatatlannak és aránytalannak minősítette, és elítélt minden opciót, amely erőszakhoz is folyamodik annak érdekében, hogy változtasson a dél-oszétiai és abháziai helyzeten. Az EP jelentős uniós szerepvállalást is sürgetett a konfliktus megoldására tett nemzetközi erőfeszítésekben, és nemzetközi vizsgálatot kért bizonyos vádak megvilágítására. A határozat hangsúlyozza Grúzia fontosságát az európai energiabiztonság és az alternatív energiaszállítási útvonalak biztosítása szempontjából. Az EP azt is fontosnak tartja, hogy az EU fokozza együttműködését a Fekete-tenger menti országokkal, Grúzia, Ukrajna és Moldova tekintetében pedig vegye fontolóra szabadkereskedelmi övezet létesítését.

A határozat plenáris vitájában a magyar képviselők közül Tabajdi Csaba (MSZP) egyebek között úgy vélte, hogy Oroszország nemzetközi színtéren teljesen elszigetelődött. Arra is rámutatott, hogy ,,nem feledkezhetünk meg Tbiliszi felelősségéről sem a válság kialakulásában: a grúz vezetés hibásan mérte fel geostratégiai és katonai adottságait, és hazardírozó akciójával kiprovokálta az eltúlzott orosz reakciót". ,,Nyilvánvalóvá vált, hogy a Nyugat, az Egyesült Államok és az EU is hibásan értékelte a grúziai helyzetet, s nem gondolták végig a térség tartós rendezésének tervét sem" — tette hozzá Tabajdi.

Közleményt adott ki a Fidesz EP-delegációja is. Ebben egyebek között úgy vélte, hogy ,,Moszkva a legrosszabb szovjet—orosz történelmi hagyományokat elevenítette fel egy szomszédos szuverén ország elleni háború kiprovokálásával, majd annak fegyveres megtámadásával". ,,Oroszország a mai napig nem vonta vissza a grúz területeket megszálló alakulatait, semmibe veszi a nemzetközi jogot és saját vállalt kötelezettségeit.Világosan és határozottan kiállunk Grúzia függetlensége és szuverenitása mellett és az orosz agresszióval szemben. Ez erkölcsi kötelességünk, hiszen 1956-ban Magyarország a szovjet csapatok hasonló agresszióját szenvedte el. Egyben életbevágó érdekünkről is van szó, mert Grúzia megtámadása és megszállása súlyosan sérti Európa — s benne Magyarország — stabilitását és biztonságát" — áll a fideszes közleményben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 918
szavazógép
2008-09-04: Sport - Bogdán László:

Birodalmi álmok (Jegyzetek a grúz—orosz konfliktus margójára)

A káosz után
Szilágyi Ákos Oroszország elrablása című vaskos kötetében (Helikon Kiadó, 1999) a Szovjetunió szétbomlását és a kilencvenes évekbeli orosz belpolitikai hatalmi játszmákat, a pénzügyi összeomlás szélére sodró hihetetlen méretű korrupciót, az oligarchák és a klánok harcát elemezve így ír a közelítő jövőről: ,,Hogy a pénzügyi összeomlást követően megint hasadozni látszó posztszovjet térséget milyen keretben és milyen erőnek sikerül végül is újraegyesíteni, azt ma még (1999-ben ― B. L.) korai lenne megmondani.
2008-09-04: Világfigyelő - x:

Újabb amerikai hadihajó szállít segélyt Grúziának

Újabb amerikai hadihajó haladt át a Boszporuszon és jutott ki a Fekete-tengerre tegnap, hogy humanitárius segélyt juttasson el Grúziának. A Földközi-tengeren állomásozó amerikai 6. flotta zászlóshajója, a Mount Whitney tegnap reggel haladt át a Dardanellákon, délután pedig a Márvány-tengert és a Fekete-tengert összekötő Boszporuszon. Napokon belül eléri Grúziát, ahova korábban két másik amerikai hadihajó, a McFaul rakétahordozó romboló és a Dallas őrhajó szállított humanitárius segélyt.