Röviden

2008. szeptember 4., csütörtök, Világfigyelő
Tbiliszi feloldotta a hadiállapotot

A grúz parlament feloldotta tegnap a hadiállapotot, amelyet az Oroszországgal való fegyveres konfliktus első napjaiban, augusztus 9-én vezettek be. A parlament ugyanakkor rendkívüli állapotot vezetett be az ország bizonyos területein, ott, ahol az orosz fegyveres erők még mindig jelen vannak, ideértve a két szakadár grúz köztársaságot, Dél-Oszétiát és Abháziát. Moszkva közlése szerint mintegy ötszáz orosz katona állomásozik a szakadár köztársaságok körül kialakított ütközőövezetekben.

Moszkva hazahívta grúziai diplomatáit

Oroszország tegnap bezárta grúziai nagykövetségét — közölte a külképviselet egyik munkatársa. A konzuli osztály sem üzemel a jövőben Tbilisziben. Moszkva azután döntött a lépés mellett, hogy Grúzia kedden formálisan megszakította a diplomáciai kapcsolatokat Oroszországgal. Igaz, Tbiliszi jelezte, konzuli szinten a jövőben is jelen lesz Moszkvában, hogy a több százezer Oroszországban élő grúz állampolgárnak segítséget tudjon nyújtani, ha kell. Grúzia azután döntött a kapcsolatok megszakításáról, hogy Oroszország elismerte két szakadár grúz terület, Abházia és Dél-Oszétia függetlenségét. Moszkva lépését egyébként több nyugati állam is elítélte.

Meg akarták ölni a pakisztáni kormányfőt

Megpróbálták megölni Juszuf Raza Gilani pakisztáni kormányfőt Iszlámábádban. A támadók sorozatot lőttek a miniszterelnök autója felé, de a BBC szerint Gilani nem sérült meg. Pakisztánban szombaton választják meg a lemondott Pervez Musarraf államfő utódját.

Ciprus egyesítéséről tárgyalnak

Megkezdődtek tegnap Nicosiában a Ciprus újraegyesítéséről szóló, történelmi jelentőségű tárgyalások. A térséget ismerő diplomaták azon a véleményen vannak, hogy hosszú évtizedek óta nem kínálkozott ilyen esély a Törökország európai uniós törekvéseit is akadályozó ciprusi vita rendezésére. Dimítrisz Hrisztofiasz ciprusi görög elnök és Mehmet Ali Talat, a török közösség vezetője az ütközőövezetben található, 1974 óta elhagyott nicosiai repülőtér egyik nemrég felújított épületében ült tárgyalóasztalhoz. Megbeszélésükön részt vesz Alexander Downer volt ausztrál külügyminiszter, aki júliusban lett az ENSZ ciprusi megbízottja.

Elenyészett az IRA

Gyakorlatilag megszűnt az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) mint működő fegyveres csoport, mivel katonai vezetése immár semmilyen szerepet nem tölt be — áll az észak-írországi megbékélési folyamatot felügyelő független szakértői bizottság (IMC) tegnap közzétett átfogó jelentésében. A brit és az ír kormánynak megküldött helyzetértékelés szerint a korábbi legnagyobb észak-ír katolikus milícia legfőbb operatív testülete, a katonai tanács — amely a terrorkampány idején a fegyveres akciókat irányította — semmilyen formában nem működik. A jelentés szerint az IRA tudatos döntéssel teljesen leépítette, illetve használaton kívül helyezte azon struktúráit — köztük a katonai tanácsot —, amelyek fegyveres harc idejére valók. Az IMC azon a véleményen van, hogy az IRA ezeket a szervezeti egységeket nem számolta fel fizikailag, hanem egyszerűen hagyta elenyészni őket.

Kísért a múlt Spanyolországban

Nagy vitát kavart Spanyolországban egy bíró, aki kilátásba helyezte, hogy vizsgálatot indít a polgárháborúban és a Franco-rendszer idején megölt vagy eltűnt személyek ügyé­ben. A baloldali kormány tegnap kiállt a bíró mellett. Az egyik leghíresebb spanyol bíró, Baltazar Garzón felszólította az adatokkal rendelkező intézményeket, hogy szolgáltassanak információt az 1936—1939-es polgárháborúban és az 1939-től 1975-ig tartó Franco-diktatúra alatt megölt vagy eltűnt személyekről. Egy másik határozatában arra kérte az eltűntek családjait képviselő szervezeteket, hogy adjanak neki listát az eltűntekről és eltemetésük valószínű helyszínéről. A jobboldal a vizsgálatot a múlt árnyainak felélesztéseként értékeli, támogatói viszont a nemzeti emlékezet visszaszerzésének tekintik, amely iránt egyre nagyobb igény mutatkozik az utóbbi években Spanyolországban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 918
szavazógép
2008-09-04: Világfigyelő - x:

Kilép az ukrán kormányból Juscsenko pártja

Újabb kormányválságba sodródhat Ukrajna, miután Viktor Juscsenko pártja felmondta a koalíciót Julija Timosenko kormányfő pártjával. A döntés előzménye, hogy a miniszterelnök pártja az ellenzékkel összefogva korlátozta az elnök hatáskörét. Juscsenko tegnap puccskísérlettel vádolta meg ellenfeleit. A kormánykoalícióból való kilépés mellett döntött a Viktor Juscsenko ukrán államfőt támogató párt, a Mi Ukrajnánk-Népi Önvédelem (NU-NSZ). A kilépést a párt 72 parlamenti képviselőjéből 39 szavazta meg ― jelentette be Olesz Donij, a párt egyik képviselője.
2008-09-04: Közélet - Ferencz Csaba:

A föld sír gazdájáért (tüntettek a mezőgazdászok)

Ha eddig a gazda sírt a földért, most a föld sír gazdájáért — hangzott el tegnap a prefektúra előtt összegyűlt gazdák tüntetésén. Az erőgépekkel, terményekkel demonstráló háromszéki és Hargita megyei gazdálkodók a mezőgazdaságban uralkodó tarthatatlan állapotokra hívták fel a figyelmet.