Őszi szakaszos legelőn — kiegészítő takarmányt is kell biztosítani
Az állománykezelés gyakorlatában kritikus elem a csúcson teljesítő tehénállomány fenntartása. A legtöbb, tavasszal ellő tehénállományban október a választás ideje. Ez kiváló lehetőséget biztosít a tehenek egészségének és teljesítményének értékelésére. Vegyük figyelembe az egyes állatokról korábban készített emlékeztetőt, hogy továbbra is a legmagasabb termelési szinten tartsuk az állományt. A tehénállományt vemhességi vizsgálatnak kell alávetni, egyúttal selejtezzük őket, ha üresek, ha elvetéltek, vagy kora ellés történt, ha nem megfelelő a tőgy, a lábak, a szemek, fogak, vagy gyenge a szervezet szilárdsága. Ugyanekkor selejtezzük a tenyészérték-elemzések alapján az alacsony termelőképességű egyedeket, valamint a rossz hajlamúakat, természetűeket.
A kondícióbírálatot is érdemes elvégezni, a vékony (sovány) teheneknek adjunk kiegészítő takarmányt. A hónap végén kezdődhet a felnőtt tehenek kiegészítő takarmányozása az alábbi irányelvek szerint: a száraz füvet ki kell egészíteni naponta egy kilogramm, 40 százalék tört kukoricát tartalmazó melléktermékkel vagy két kg, 20 százalékot tartalmazó melléktermékkel. Kukorica hiányában kiegészítőként négy-öt kg gyengébb minőségű, nem hüvelyes szénát is adhatunk. Az üszőknek valamivel több kiegészítőre van szükségük.
Ugyanebben az időszakban ellenőrizni kell a külső és belső élősködők jelenlétét, amikor szükséges, konzultáljunk a területi állatorvossal. Ellenőrizni kell a tehenek egyedi azonosítóit, szükség esetén pótolni kell a tehenek elveszett fülszámait.
A takarmányozási költségek leszorítása érdekében minél nagyobb arányban használni kell az olcsó takarmányokat, melléktermékeket, termésmaradványokat. Szakaszoljuk a legelőt, és cserélgessük a termésmaradványos földeket a legelés hatékonyságának javítása érdekében. Ebben a gyengébb fűtermésű időszakban az átlagos kondíciójú tehenek egyenként félhektáros legelőszakaszt igényelnek egy hónapban. A selejt teheneket felfrissítésnek kell alávetni értékük és testsúlyuk növelése érdekében.
Amint említettük, a borjak elválasztása általában ebben az időszakban történik a hét hónapos, az anyatehénnel való együtt nevelés után. Minimálisra kell csökkenteni az elválasztási stresszt, komfortérzetet nyújtó és tiszta környezetet teremtve nekik. A takarmánynak kiegyensúlyozottnak kell lennie, biztosítva ezáltal a súlygyarapodást és az egészséget. Figyeljük gyankran a borjak takarmány- és vízfogyasztását. Az egészséges, problémamentes borjaknak jó az étvágyuk, és megfelelő mennyiségű vizet fogyasztanak. A betegségek korai felismerése csökkenti az állat-egészségügyi költségeket és a teljesítményveszteségeket. A borjaknál is ellenőrizni kell a külső és belső élősködőket, vakcinázzuk őket. Használjunk teljes értékű takarmányokat, szükség esetén kiegészítőket kell adagolni. A borjakat egyedileg mérlegelni kell, ez lehetőséget nyújt a helyes csoportosításra, selejtezésre, a takarmányozási szint beállítására, tenyészüsző-szelekcióra és a piacra vitel tervezésére.
Nem kevésbé fontos a tenyészbikák, tehenek értékelése és szelekciója borjaik gyarapodásán keresztül. A teljesítményvizsgálat, a tenyészértékbecslés modern módszereinek, az adatfeldolgozó rendszerek használata fokozza a genetikai előrehaladást. Ugyanakkor véglegesíteni kell elképzeléseinket, ahogy a borjakat értékesítjük: tenyészállatként vagy hízóként. Ki kell válogatni azokat az egyedeket tenyészüszőknek, amelyek az ellési idény elején születtek, ezáltal növelhetjük azoknak az éves üszőknek a számát, amelyek a rá következő fedeztetési idény elején termékenyülhetnek.
A jó gazda ebben a periódusban ellenőrzi takarmánytartalékait is, hogy elegendő készlet áll-e rendelkezésre.