Amerika nem ismeri el az örmény népirtást

2019. december 19., csütörtök, Világfigyelő

Az amerikai kormány nem tekinti népirtásnak az örmények lemészárlását a 20. század elején, az Oszmán Birodalom idején – szögezte le közleményében Morgan Ortagus, az amerikai külügyminisztérium szóvivője.

Az amerikai külügyminisztérium azt követően tette közzé állásfoglalását, hogy a minap a képviselőház és a szenátus is határozati javaslatot fogadott el, amely az örmények tömeges lemészárlását 1915 és 1917 között népirtásnak minősítette, amelyet az Oszmán Birodalom követett el. Az amerikai kormányzat álláspontja ez ügyben nem változott – írta Ortagus. Hozzátette: ezt az álláspontot az elnök áprilisi állásfoglalása tükrözi.

Április 24-én, a világszerte megtartott Örmény Emlékezés Napján – amelyről minden évben megemlékeznek az Egyesült Államokban is – Donald Trump amerikai elnök közleményben ismerte el, hogy 1915-től kezdődően több mint másfél millió örményt deportáltak, meggyilkoltak vagy halálmenetekben hajszoltak pusztulásba az Oszmán Birodalomban. Az elnök a 20. század egyik legborzalmasabb kegyetlenségének nevezte az örmények lemészárlását, de nem használta a népirtás kifejezést.

Az Oszmán Birodalom utódja, Törökország nem ismeri el a népirtást, és mindig is tiltakozott az ellen, hogy az amerikai kormányzat ekként írja le a tragédiát.

Miután az amerikai szená­tus a múlt héten egyhangúlag, egy héttel korábban pedig a képviselőház 405:11 arányban megszavazta, hogy az örmények legyilkolása népirtás volt, Törökország felháborodásának adott hangot. Jóllehet mindkét ház csupán határozati javaslatot fogadott el, ami nem törvény­erejű, és Donald Trump republikánus szövetségesei még ezek elfogadását is megpróbálták megakadályozni, a török külügyminisztériumba mégis berendelték David Satter­fieldet, az Egyesült Államok törökországi nagykövetét, hogy kifejezzék Ankara tiltakozását.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 770
szavazógép
2019-12-19: Világfigyelő - :

Még rengeteg aláírásra van szükség

A nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezés aláírására buzdított a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) külügyi megbízottja tegnap az M1 műsorában. Dabis Attila azt mondta: további támogatók kellenek, mivel eddig mindössze a szükséges aláírások négy százaléka gyűlt össze.
2019-12-19: Világfigyelő - :

Merkel: nem csak német ügy a menekültkérdés

Németország sokat tesz a Görögországban és a Bosznia-Hercegovinában tartózkodó menedékkérők helyzetének javításáért, de ez nem csak német probléma, és megoldásához más európai uniós tagállamoknak is hozzá kell járulniuk – jelentette ki Angela Merkel német kancellár tegnap a szövetségi parlamentben (Bundestag).