Egyelőre úgy tűnik, hogy a „fogalmamsincs” felől lassan, megfontoltan botorkál a „derengvalami” állapota felé. Kérdés persze, hogy ez a botorkálás elég lesz-e a sikerhez. Jelentős válságon megyünk keresztül, amelyet a koronavírus okozott.
De válság után is van élet. A kínai, dél-koreai, japán helyzet azt bizonyítja, hogy intelligenciával, elkötelezettséggel és az intézmények és a polgárok közötti együttműködéssel uralni lehet ezt a helyzetet is. A koronavírus által okozott válsághelyzet alakulása eddig, más országokkal összehasonlítva, némiképpen kedvező nekünk.
Mit tartalmaz az elnöki rendelet?
4. cikk (2) A 2. sz. melléklet 1–7. pontjaiban rögzített, fokozatos végrehajtású, elsődleges sürgősségű lépésekről a belügyminiszter vagy a törvényes helyettesítője dönt a miniszterelnök beleegyezésével, katonai rendelet formájában.
(3) A 2. sz. melléklet 8. pontjában rögzített, fokozatos végrehajtású, elsődleges sürgősségű lépésekről a belügyminisztérium dönt az államtitkár, a Rendkívüli Helyzetek Főosztálya (DSU) vezetője vagy a törvényes helyettesítője utasítása formájában.
Ezek a rendelkezések rettentő hatalommal ruházzák fel a kormányfő beleegyezésével a belügyminisztert és a DSU vezetőjét, Raed Arafatot. Reméljük, rendelkeznek majd elegendő intelligenciával ahhoz, hogy a románok érdekében használják fel ezt a hatalmat.
6. cikk. A közhatóságok vezetőinek, a többi jogi személyiségnek, valamint a természetes személyeknek kötelességük tiszteletben tartani és végrehajtani a jelen rendeletben és a belügyminiszter által kibocsátott rendeletekben előírt összes lépést.
***
1. számú melléklet
1. cikk. A helyi rendőrség műveleti szempontból a belügyminisztérium alárendeltségébe kerül.
2. cikk. A közösségi személynyilvántartó közszolgáltatások műveleti szempontból a területi rendőrségi egységek alárendeltségébe kerülnek, amelyek meghatározzák a végrehajtandó támogató tevékenységeket.
3. cikk. Az önkéntes tűzoltó-szolgáltatások (rendkívüli helyzetek) műveleti szempontból a rendkívüli helyzeti területi egységek alárendeltségébe kerülnek, amelyek meghatározzák a feladataikat és a cselekvési módjaikat.
4. cikk. A mentési közszolgáltatások műveleti szempontból a rendkívüli helyzeti felügyelőségek alárendeltségébe kerülnek.
Sok cikkely van, csak néhányat soroltam fel, hogy az olvasókat szemléletes példával segítsem annak elképzelésében, mit is tartalmaz a rendelet.
Milyen lehetőségek nyílnak meg a kormány előtt?
A kormánynak mindent meg kell tennie ahhoz, hogy Románia szerencsésen átvészelje ezt a nehéz időszakot. A kormánynak megvan a lehetősége arra, hogy az állam forrásait – amennyi még van – a polgárok egészségével foglalkozó szolgáltatások felé irányítsa, vagy arra, hogy kisebb vagy nagyobb cégek túlélését segítve csökkentse a vírus válsága által okozott iszonyatosan negatív gazdasági hatásokat. Íme néhány lehetséges lépés:
1. Az állam működésével kapcsolatos költségek drasztikus csökkentése újraértékelés, pótköltségvetés kidolgozásával és más, sürgősségi kormányrendelet útján elfogadott lépésekkel. Egy csapásra meg lehet semmisíteni a pofátlanul magas nyugdíjakat és béreket, be lehet zárni bármilyen fölösleges intézményt, le lehet állítani a bér- és nyugdíjemeléseket, a pótlékok megkétszerezését, mert az ország – nem túl nagy – forrásait a koronavírus válsága által okozott szerencsétlen következmények csökkentésére kell átirányítani. Egyértelmű, hogy az állam bevételei kisebbek lesznek, ez pedig még inkább indokolja a fentebbi javaslatokat.
2. Teljes mértékű együttműködés az EU hatóságaival, hogy részesülhessünk az EU által a jelenlegi válság visszaszorítása céljából biztosított többletpénzekből.
3. A koronavírusos fertőzés terjedésének megállítására bevezetett korlátozások szigorú ellenőrzése.
4. Azonnali és kíméletlen fellépés azok ellen, akik az állami költségvetésből történő lopásra és csalásra használják fel a jelenlegi helyzetet.
5. Azonnal le lehet váltani a jelentős intézmények vezetéséből azokat az embereket, akiket a Szociáldemokrata Párt helyezett oda, és akik nem bizonyították hatékonyságukat ezen intézmények működtetésében.
6. Ha szükséges, akkor kormányátalakítást is végre lehet hajtani. Nem játszadozhatunk az állam válságmegoldó képességével.
7. Erőforrásokat, ingó és ingatlan vagyoneszközöket lehet rekvirálni a válság felszámolása érdekében.
8. A gazdaságnak a válság után is működnie kell. Annál inkább szükség van a pénzügyi források azok felé irányítására, akiknek ténylegesen szükségük van rájuk.
Ahogy mondtam, ez a válság bizonyos súlyos költségvetési egyensúlyhiányok kiigazítására is lehetőséget ad egy teljes hatáskörrel rendelkező kormány számára, amely olyan sürgősségi kormányrendeletekkel kormányozhat, amelyeknek sürgős voltát immár nem lehet megkérdőjelezni.
A Nemzeti Liberális Párt (NLP) és az Orban-kormány most a következő választásokra vonatkozó esélyeivel játszik. Ha a társadalom érdekében fog cselekedni, gyorsan kiiktatva a szociáldemokrata kormányok által az utóbbi három évben okozott hibákat és csalásokat, akkor a következő választáson begyűjtheti majd a lakosság megbecsülését. Ha nem sikerül felszámolnia a régi kormányok rossz szokásait, akkor osztozni fog a sorsukban.
(Adevărul/eurocom.wordpress.com)