Hírsaláta

2008. október 1., szerda, Belföld

MAGYARUL IS HÍVHATÓ A 112. Kisebbségi nyelven is hívható a 112-es sürgősségi szám. A szolgálat telefonkezelői több nyelvet is beszélnek, és fel vannak készülve arra, hogy olyan nyelven fogadják a hívásokat, amilyet a segélykérő a legjobban ismer — közölte a távközlési miniszter, Borbély Károly. A tárcavezető bejelentette azt is, hogy határon átnyúló román—magyar együttműködést kezdeményeztek a 112-es sürgősségi számra érkező hívások esetére. Várhatóan ez lesz az első ilyen együttműködés az Európai Unióban — hangsúlyozta a miniszter. Ha a román 112-es mentőcsapat tartózkodik közelebb a Magyarországon történő baleset helyszínéhez, akkor ez fog közbelépni, illetve fordítva. Cél, hogy a mentés minél hamarabb megtörténjék. A kérdés szerepel a soron következő román—magyar együttes kormányülés napirendjén. (Agerpres)

INDULÁSRA KÉSZ AZ ERDÉLY TÉVÉ. Próbaadásokat készít a Marosvásárhelyen működő Erdély TV szeptember 15-e óta. Az új televízió már beszerezte a sugárzáshoz szükséges engedélyeket. A tévét működtető Janovics Jenő Alapítvány elnöke, Nagy Zsolt elmondta, a rendes adás elindításáig hátravan még a kábeltársaságokkal és a helyi stúdiókkal való egyeztetés. A kábelcsatornákon való műsorszórás ugyanis az egyik alapfeltétele annak, hogy országosan is fogható legyen az adás. (Paprika Rádió)

GYENGÜL A LEJ. Tovább zuhan a lej a pénzpiacon, péntek este az euróhoz mért értékéhez képest további egy banival gyengült, elérve a 3,6900 lej/eurót. A hétfői nap folyamán tovább gyengült, a bankok 3,6980 lejért vettek egy eurót, míg 3,7020-ért adták el. A Román Kereskedelmi Bank (BCR) képviselője, Narcis Noaghea elmondta: annak ellenére, hogy a világválság Romániában is érezteti hatását, a lej értékének alakulását jobban kordában tartották, mint a környező országok pénznemeit, egyelőre nincs probléma. (NewsIn)

HAMAROSAN IGÉNYELNI LEHET A FŰTÉSTÁMOGATÁST. Fűtéspótlékot kap idén télen mindenki, akinek a jövedelme nem haladja meg a 615 lejt. A miniszterelnök bejelentése szerint 12,5 százalékos támogatást kaphatnak az érintettek — írja a NewsIn hírügynökség. A fűtéspótlékra a napokban nyújthatják be az igényléseket a jogosultak.

TÁMAD A TRICHINOSIS. Az elmúlt hetekben több megbetegedésről és gócpontról is jelentés érkezett a szakhatóságokhoz. A szakemberek ezért arra figyelmeztetnek, hogy csak üzleti vagy ellenőrzött sertéshúst vásároljunk. A trichinosis-vizsgálatot a körzeti állatorvosi hivatalnál vagy a városi élelmiszer-biztonsági hivatalnál lehet elvégeztetni. A betegség kezdeti tünete a magas láz, illetve gyomor- és bélfájdalom. A tünetek jelentkezése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, hiszen a betegség akár halálos is lehet. (Erdély fm)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint a Sepsi OSK bejut a felsőházi rájátszásba?







eredmények
szavazatok száma 538
szavazógép
2008-10-01: Közélet - x:

Az Európai Néppárt támogatja a tulipánt

,,Sok sikert kívánok az RMDSZ-nek a novemberi parlamenti választásokon. Az RMDSZ az Európai Néppárt tagja, a jobbközép irányzat képviselője, így mint eddig is, támogatjuk a választásokon. Arra kérem a romániai magyarokat is, hogy támogassák az RMDSZ-t" — nyilatkozta Joseph Daul, az Európai Néppárt parlamenti frakcióvezetője tegnap Markó Béla szövetségi elnökkel folytatott bukaresti megbeszélése után.
2008-10-01: Belföld - Demeter J. Ildikó:

Belföldi hírek

Jogot kaptak a menekültek és kiutasítottak
Elfogadta az 1940 szeptembere és 1945 márciusa között etnikai okokból üldözött személyek jogaira vonatkozó törvényt tegnap a szenátus. A tervezetet két RMDSZ-képviselő, Kerekes Károly és Máté András nyújtotta be. A megszavazott változatban a kormányhatározat rendelkezései alól eddig kimaradt kategóriák — menekültek és kiutasítottak is — a törvény hatálya alá kerültek; ezzel egy méltánytalan helyzetet sikerült orvosolni. A jogszabályról a képviselőháznak kell kimondania a végső szót, és ha rábólint, akkor azok a személyek, akik már végleges és visszavonhatatlan elutasító bírósági határozattal rendelkeznek, újból kérést nyújthatnak majd be az őket megillető jogok érvényesítése érdekében.