Pengeváltás Budapest és Pozsony között

2008. október 4., szombat, Világfigyelő

Miután Szlovákia budapesti nagykövetét csütörtökön bekérették a külügyminisztériumba, s Göncz Kinga tárcavezető magyarázatot kért az elmúlt hetekben elhangzott szlovák megnyilvánulásokra, válaszul Pozsony tegnap berendelte a szlovákiai magyar ügyvivőt. A szlovák kormány már csütörtökön este nyilatkozatban utasította vissza a magyar fél felvetéseit. Robert Fico kormányfő azt mondta, hogy a magyar fél provokál. Tegnap Dusan Caplovic miniszterelnök-helyettes arra szólította fel Göncz Kingát, hogy ne avatkozzék be a szlovák belügyekbe, Fico egyenesen kijelentette, a magyar külügyminiszter ultimátumot adott Szlovákiának.

Válaszlépés

Csütörtökön a magyar külügyminiszter a szlovák nagykövettel létrejött rövid találkozó során magyarázatot kért azokra az elmúlt hetekben elhangzott szlovák megnyilvánulásokra, amelyek ,,elfogadhatatlanok és érthetetlenek" két demokratikus értékrendet valló, szomszédos EU- és NATO-tagállam viszonyában. A magyar külügyminiszter azt kérte, hogy a szlovák kormány foglaljon állást.

Pozsony ingerülten reagált a történtekre. Noha Göncz Kinga lehetőleg a jövő hétre kérte a szlovák partner magyarázatát, a szlovák partner már tegnap bekérette a szabadságát töltő pozsonyi magyar nagykövet, Heizer Antal teendőit ellátó ügyvivőt, Váradi Lajost. A találkozón külön nyomatékot kaptak a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumával (KMKF) kapcsolatos ellenvetések, a budapesti szlovák nagykövettel ismertetett magyar elvárásokat elutasító, a Göncz Kinga által megfogalmazottakat ultimátumszerűnek minősítő kijelentések, nemkülönben a Tőkés László és Csáky Pál állítólagos ,,autonómiatörekvéseit" és mindazt bíráló megállapítások, amit az utóbbi időben a szlovák―magyar viszony további romlásának felgyorsult folyamatában Pozsony kifogásol.

Sokkolta a bekéretés

A szlovák felet sokkolta, hogy személyesen Göncz Kinga kérette be a külügyminisztériumba a budapesti szlovák nagykövetet ― mondta Heizer Antal pozsonyi nagykövet Budapesten az MTI-nek. A szlovák szakállamtitkár szerint a szlovákiai magyar tankönyvek földrajzi névhasználata összhangban van a szlovák nyelvtörvénnyel. A magyar álláspont szerint azonban a mostani gyakorlat ellentétes a szlovák―magyar alapszerződéssel és más szlovák törvénnyel is ― mondta a Budapesten tartózkodó nagykövet. A felvidéki magyar iskolák támogatásával kapcsolatban azt a választ kapta a magyar ügyvivő, hogy a tizenegy pályázatból eddig még csak négy sorsa dőlt el, így korai még következtetéseket levonni. A szlovák álláspont szerint Göncz Kinga beleavatkozott a szlovák belügyekbe azzal, hogy megvédte a Magyar Koalíció Pártjának elnökét, Csáky Pált. A magyar álláspont az, hogy nem lehet korlátozni az anyaország kapcsolattartását a határon túli kisebbségekkel ― hangsúlyozta a nagykövet.

Ultimátum?

A leghatározottabban visszautasítjuk, hogy a Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnököt Szlovákiába invitáló, jellemzően szívélyes szlovák meghívásunkra Göncz Kinga magyar külügyminiszter ultimátummal válaszolt ― jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Robert Fico szlovák kormányfő. Tűrhetetlennek nevezte, hogy Csáky Pál, a szlovák parlament képviselője és az általa vezetett Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke a magyar kormány védelmét élvezze. Mint mondta, ,,mi minden nálunk élő kisebbséget tisztelünk, de az MKP igenis a szlovák politikai színtér szerves része, amely semmilyen külön védelemben nem részesülhet. Mert ha nem így lenne, az a más politikai szubjektumok óriási diszkriminációját jelentené". Fico szerint Csáky nagyon téved, amikor azt hirdeti, hogy pártja, az MKP nélkül Szlovákiának nem lehet demokratikus kormánya. Az MKP-t épp ez a szemlélet sodorja mérhetetlen távolságra a kormányzati részvételtől — tette hozzá.

Fico megfogalmazása szerint Göncz Kinga azt üzente Pozsonynak, hogy ha nem fogad szót Budapestnek, majd megnézheti magát, milyen diplomáciai poklot zúdítanak ránk az európai intézményeknél. ,,A válaszom erre az, hogy nagyon kategorikusan nemet mondok: nem hajtunk fejet a magyar kormány utasításai előtt." Fico, nyilván a müncheni döntésre utalva, külön szomorú időszerűséget tulajdonított annak, hogy a magyar külügyminiszter ultimátuma egybeesik egy másik, hetven évvel ezelőtti ultimátum évfordulójával. A szlovák kormányfő szerint a magyar ultimátum a magyarok hosszú távú közép-európai megerősítését célzó stratégia része, amit a Kár-pát-medencei Magyar Képviselők Fórumának léte is bizonyít. Fico úgy látja, az önálló Szlovákia létrejötte, 1993 januárja óta minden eddigi magyar kormány azonos, módszeresen szlovákellenes stratégiát követ. Fico szerint mindebben az a rossz, hogy a magyar kormányok ezt az érintett, magyar kisebbség által is lakott országok kárára teszik. ,,Mi azonban nem engedjük meg, hogy bárki a szlovák nemzeti és állami érdekek rovására szerezzen érvényt a magyarság terjeszkedését célzó koncepciójának. Különöskép-pen azt nem, hogy ezt az érdekünkben álló jószomszédi kapcsolatok kárára tegye." Mint mondta, Szlovákia kormánya semmi olyat nem tett, amiért ne lenne tiszta a lelkiismerete, s ami ilyen lépésre jogosítaná fel a magyar külügyminisztert. ,,Ellenkezőleg. Kijelenthetem, hogy a magyar ultimátumok és a magyar kormánypoli-tika súlyosan veszélyeztetik a közép-európai térség stabilitását." Az ilyen felelőtlenségre nem-csak a jelenlegi, de a mindenkori szlovák kormány azonos módon fog reagálni, legyen az majdan balközép vagy jobbközép kormány.

Ezzel együtt továbbra is érvényes Gyurcsány Ferenc szlovákiai meghívása, mert ő bizony nem adja meg a magyar miniszterelnöknek azt az örömet, hogy ― ,,ahogy azt Gyurcsány Visegrádon velem megtette" ― egyik pillanatról a másikra eláll kettejük alaposan előkészített kétoldalú megbeszélésétől. Fico szerint ― ellentétben az ultimátummal ― az ő kormánya még a Magyar Gárdára is a jellegzetes szlovák visszafogottsággal reagált, nemkülönben az egyéb sérelmek sorozatára.

Az EU-hoz fordulnak

Az Európai Unióhoz fordul Magyarország, ha bebizonyosodik, hogy a felvidéki magyar iskolák kevesebbet kapnak az uniós támogatásokból, mint a szlovákok ― mondta Göncz Kinga külügyminiszter tegnap. Magyarország úgy látja, hogy az európai uniós források elosztásánál a felvidéki magyar iskolák támogatása mintha messze elmaradna a szlovákokétól. Az európai uniós források elosztásánál ugyanakkor az elsődleges szempont a diszkriminációmentesség ― tette hozzá a magyar diplomácia vezetője. A tárcavezető szerint korábban úgy tűnt, hogy az utolsó néhány hónapban nyugvópontra kerültek a magyar―szlovák viszonyt terhelő kérdések, s el lehet kezdeni az építkezést. Szlovákiában azonban az elmúlt egy-két hétben ismét előkerült a magyarellenesség ― fűzte hozzá. A két ország viszonyában az egyik fontos kérdés, hogy Szlovákiában lehetnek-e magyar nyelvű tankönyvek az iskolában, illetve az, hogy lehet-e a magyar helységneveket használni ― hangsúlyozta a miniszter.

Göncz Kinga szerint szomorú, hogy a szlovák nagykövettel folytatott csütörtöki beszélgetésre az volt a pozsonyi válasz, hogy bekérették az ottani magyar ügyvivőt a külügyminisztériumba.

Vihart jósolnak

A szlovák—magyar feszültségből rövidesen vihar kerekedhet — írta a pozsonyi Pravda tegnapi számában. A cikk szerint a védtelen szlovákiai magyar kisebbségről szóló magyarországi propaganda hazugságokon alapul. Dag Danis, a Pravda cikkírója megállapítja: a pilisszentkereszti szlovákok megnyomorgatásának fényében máris elhanyagolható kérdés, hogy a szlovákiai magyar iskoláknak a szlovák kormány miért nem juttat támogatást az európai pénzekből. A Pravda cikkírója szerint a magyar kormány következő lépése nyilván pozsonyi nagykövetének hazahívása, tehát a diplomáciai kapcsolatok befagyasztása, ami azonban nagyon-nagyon intő gesztus lenne. A lap megállapítása szerint a magyar fél célja nem egyéb, mint hogy Szlovákiát a védtelen magyar kisebbséget elnyomó és fenyegető országként mutassa fel. A legrosszabb ebben az, hogy mindezek közepette a magyar propaganda hazugságokra támaszkodik — teszi hozzá. A cikkíró azt ajánlja a szlovák politikusoknak: ne hagyják magukat provokálni, kerüljék ki a magyar politikai kényszerítések úthengerét. A szlovák kormány ehelyett inkább rövid, különösen baráti hangú diplomáciai választ küldhetne az agyonstresszelt magyar kollégáknak: Gyurcsány úr, ismételten közöljük, hogy Ön szívesen látott vendég Bratislavában. Itt biztosan kevesebb ellenségre talál, mint Budapesten — zárja írását a szlovák lap.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 926
szavazógép
2008-10-04: Emlékezet - x:

Az aradi vértanúk búcsúleveleiből

Vécsey Károly levele feleségéhez, Diffand Karolinához
Október 6., reggel 6 óra
Drága, imádott Linám! Mindennél kedvesebb feleségem! Látom, ez életem utolsó pillanata — meg kell halnom, tehát még egyszer Isten veled, óvjon Isten, vezessen minden lépésedben — utolsó leheletem, Lina, hogy odaát egy jobb életben bizonyosan újra egyesülünk. — Isten veled, jó lélek; és bocsáss meg mindazért a fájdalomért, amit talán akaratlanul is okoztam neked; csókollak, csókolom kedves lányomat — lányodat —, Gizellát. Isten veled.
Szerencsétlen Károlyod
2008-10-04: Világfigyelő - Szekeres Attila:

Röviden

Pénzügyi válság
Az Európai Unió nem tervez ugyan változtatást pénzügyi stabilitási szabályain a nemzetközi pénzpiaci válság ellenére sem, az Európai Központi Bank (EKB) ugyanakkor összehangolt európai akciót sürget, mivel az amerikai válság Európára is kedvezőtlenül hat. Az EKB elnöke szerint az európai kormányoknak együtt kell működniük a pénzügyi válság leküzdé­sében, közös választ kell adniuk a pénzpiaci zavarokra. Jean-Claude Trichet szerint a hét végén Párizsban tartandó csúcstalálkozón ki fog alakulni a közös álláspont arról, hogy mi legyen az irány.