Tegnap aláÃrták a Barót vÃzvezeték- és csatornahálózatának, illetve az ülepÃtÅ‘ felújÃtásáról szóló szerzÅ‘dést. A kormány 2007 nyarán döntött úgy, hogy a környezetvédelmi minisztérium alapjaiból Barót számára is támogatást nyújt az ivóvÃzgondok megoldására. A kivitelezés odaÃtélésérÅ‘l szóló versenytárgyalásokat idén tavasszal tartották meg, de a többszöri fellebbezés miatt csak most kerülhetett sor az iratok véglegesÃtésére.
A szerzÅ‘désben foglaltak szerint idén már legkevesebb öt kilométer vÃzvezetéket cserélnének ki, új felszereléssel látnák el a szivattyúházat, illetve az ingatlan is megújulna. Ahhoz, hogy minden a terveknek megfelelÅ‘en történjék, és jövÅ‘ ilyenkorra elkészüljön a 19,5 millió lejes fejlesztés, a kormánynak idejében kellene folyósÃtania a támogatást, illetve a város rendelkezésére álljon az önrész biztosÃtásához szükséges összeg — mondotta Barót polgármestere.
A brassói kivitelezÅ‘, a Termoconfort vállalat vezérigazgatója, Dumitru Frâncu elmondása szerint 220 szakember és megfelelÅ‘ felszerelés áll rendelkezésükre, Ãgy ha a város biztosÃtani tudja a szerzÅ‘désben foglalt feltételeket, eleget tesznek a vállaltaknak. ,,A baróti munkánk meglehetÅ‘sen nagy és összetett, de a tizenkét hónap elég lesz, hiszen egy idÅ‘ben több csapatunk is dolgozik. A környéken, Apácán, Prázsmáron, Krizbán, Krizbaújfaluban és még jó néhány helyen végeztünk hasonló munkát, ott a terveknek megfelelÅ‘en haladtunk, Ãgy reménykedem, hogy Baróton sem jön közbe váratlan akadály." A kormány közlése szerint idén félmillió lejt folyósÃtanak Barót számára, de Nagy István bÃzik abban, hogy ezt hamarosan 1—1,5 millió lejjel megtoldják, s nem lesz gond a kifizetésekkel. A város elöljárója szerint elkerülhetetlen, hogy az önkormányzatnak jövÅ‘tÅ‘l ne kelljen banki kölcsönhöz folyamodnia. A munkálathoz tizenöt százalék önrészt kell biztosÃtani, de saját erÅ‘bÅ‘l kell elvégezni például az állami alapokból épÃtett tömbházak és a diáknegyed közművesÃtését, pénz kell a szelektÃv hulladékgyűjtést megoldó PHARE-pályázat megvalósÃtásához is, a hárommillió lejt meghaladó többletköltség miatt elkerülhetetlen tehát a bankkölcsön felvétele. ,,Remélem, a tanács is belátja ezt, s nem gördÃt mesterséges akadályt a Barót 1968-as városi rangra emelése óta legfontosabb és legnagyobb beruházás útjába" — nyilatkozta Nagy.