Jénáki Csongort mintegy két hete iktatták be, azóta ismerkedik a hivatallal, a szakirodák tevékenységével. Pár napja teljes a csapat, a szakbizottságokon kÃvül a legutóbbi tanácsülésen az alpolgármester-választásra is sor került. Az önkormányzati képviselÅ‘ktÅ‘l a felsÅ‘lemhényi Miklós István kapott megbÃzatást. Ez Ãgy is van rendjén, ha a községvezetÅ‘ alsólemhényi, akkor a helyettesének felsÅ‘lemhényinek kell lennie. A községmenedzseri teendÅ‘ket továbbra is az összeférhetetlenség miatt 2018 októberében lemondatott Lukács Róbert volt polgármester látja el. A minap arra kértük Lemhény új polgármesterét, hogy bevezetÅ‘ként mutatkozzon be olvasóinknak.
– 1977. március 4-én, a nagy földrengés napján születtem. Az elemi és általános iskolát Lemhényben végeztem, a középiskolát pedig a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti LÃceum biológia–kémia szakán, majd a sepsiszentgyörgyi egészségügyi posztlÃceumban szereztem általános orvosasszisztensi oklevelet, de turisztikai mérnöki felsÅ‘fokú végzettséggel is rendelkezem. Továbbá a román, olasz és német nyelvet magas, mÃg az angol nyelvet középszinten beszélem.
– A folytatásban az orvosÂaszisztensi hivatást választotta.
– Valóban, négy évig a kézdivásárhelyi városi kórház ideggyógyászati osztályán dolgoztam. 2003-tól három évig az olaszországi Milánóban a Niguarda Ca’Granda egyetemi klinika hematológia-transzplantációs osztályán, aztán tÃz évig a Dél-Tirol autonóm tartománybeli Bozen (Bolzano) klinikájának ér- és mellkasklinika intenzÃv osztályán, majd két és fél évet ugyanott egy pszichiátriai zárt osztályon dolgoztam.
– Mégis a hazatelepülés mellett döntött.
– Bár jól éreztem magam Olaszországban, mindvégig tudtam, elÅ‘bb-utóbb hazatérek. Még ottlétem alatt megnÅ‘sültem, családot alapÃtottam, közben megszületett a lányunk, és 2017-ben a hazaköltözés mellett döntöttünk. 2019-tÅ‘l megválasztásomig a kézdivásárhelyi mentÅ‘szolgálatnál dolgoztam orvosasszisztensként.
– Miért akart polgármester lenni?
– Ottlétem alatt megismertem Dél-Tirol autonóm régió elÅ‘nyeit és hátrányait, és szembetűnÅ‘ különbséget tapasztaltam az ottani és a helyi állapotok között. Azt látom, egy kis odafigyeléssel rengeteg, a lakosság javát szolgáló dolgot meg lehet idehaza is valósÃtani.
– Milyen tervekkel vette át a polgármesteri tisztséget?
– MindenekelÅ‘tt a falu imázsán változtatnék. Fontos az infrastruktúra fejlesztése, az utak korszerűsÃtése, a fÅ‘ utak mentén kialakÃtott sáncok rendben tartása. Az abbamaradt projekteket is folytatnám, mint a szennyvÃzcsatorna és a gázhálózat bÅ‘vÃtését. JövÅ‘ tavasszal elkezdÅ‘dhet öt kilométer községi út korszerűsÃtése. Zajlik a Bem József-iskola szigetelése, a községháza épüleÂtében található orvosi rendelÅ‘ és a felsÅ‘lemhényi művelÅ‘dési otthon felújÃtása a megyei tanács hozzájárulásával. A fÅ‘téren elÅ‘ van készÃtve hatszáz méter járdafelújÃtás. Továbbá házról házra járnék notesszel a kézben, illetve népgyűlést hÃvnék össze meghallgatni a lakosság gondját, baját. Úgy érzem, az emberek igénylik ezt a nyitottságot, elvárják, hogy a község elöljárója ne szigetelÅ‘djön el tÅ‘lük. Ugyanakkor számomra Lemhény egységes, szeretném, ha az Alsó-, illetve FelsÅ‘lemhény közötti törés megszűnne, hiszen az csak a közösség javát szolgálná. A fiataloknak is esélyt adnék, hogy hallassák szavukat, hiszen nélkülük nincs jövÅ‘je a településnek, továbbá a most nem létezÅ‘ kulturális életet is felpezsdÃteném, a község két kultúrotthona remek szÃnházi elÅ‘adásokat fogadhatna be.
– Előnynek vagy hátránynak tartja, hogy eddig nem volt ismert közéleti szereplőként?
– Szerintem ezt a hivatást nem lehet könyvekbÅ‘l tanulni. Úgy vélem, ha egy csapaton belül sikerül megteremteni a megfelelÅ‘ légkört, remek munkát lehet végezni. Úgy érzem, eljött számomra az idÅ‘, amikor meg kell tudnom felelni egy ilyen felelÅ‘sségteljes kihÃvásnak.
– Hogy állt össze a tizenegy tagú önkormányzat?
– TÃzen jutottak mandátumhoz az RMDSZ szÃneiben, a tizenegyedik önkormányzati képviselÅ‘ pedig a független Lukács István.