Mugur Isărescu a jegybank beavatkozásának következményeként értékeli az utóbbi napokban kialakult pénzpiaci helyzetet, a bankközi kamatok ugrásszerű növekedését, a lej erősödését.
A nemzeti bank első embere egy rajzfilmhasonlattal szemléltette a folyamatot (a nyuszi lépked egy ágon, és amikor már nincs lába alatt az ág, akkor is lép még vagy tízet), hogy a múlt pénteki, lej elleni spekulatív támadás miként vérzett el. Első alkalommal egyes kereskedelmi bankok nem tudták lezárni pozícióikat az erős lejhiány miatt. Erre pénteken a jegybank kétmilliárd lejt pumpált a pénzpiacokba, így hirtelen a spekulánsok — az úgynevezett swap-hitelek miatt — a levegőben maradtak. Isărescu szerint egyébként a magas bankközi kamatokat a pénzpiacok hamarosan helyrebillentik. (fer-)
Magyar válság
Az elemzői várakozásoknak megfelelően továbbra is 8,50 százalékos szinten marad a magyar jegybanki alapkamat — döntött hétfőn kora délutáni ülésén a Monetáris Tanács. Kamatcsökkentésre a szakértők szerint ebben az évben már nem kerül sor. A döntés kapcsán Simor András jegybankelnök leszögezte, Magyarország nem áll az államcsőd szélén, Izland és Magyarország között semmi hasonlóság nincs. Szerinte nem világos még, hogy a forint gyengülése átmeneti vagy trendszerű, ám azt fundamentális okok nem indokolják. Hangsúlyozta: ha a jegybank úgy látja, hogy a forint árfolyama veszélyezteti az inflációs célt vagy a pénzügyi stabilitást, akkor közbe fog lépni. Ugyanakkor nem érzi úgy, hogy a devizahiteleseket meg kellene menteni, volt már ennél nagyobb forintárfolyam-kilengés is, akkor sem nőtt meg jelentősen a törlesztőrészlet, másrészt tudomásul kell venni, hogy ,,nincs ingyenebéd" — fogalmazott. A tankönyvek szerint recesszióközeli állapotban a költségvetésnek költenie kell, de nem Magyarországon, ahol ehhez túl magas az államadósság és a költségvetés hiánya, ezért a növekedést más eszközökkel kell beindítani a strukturális reformokkal. Simor András reméli, hogy ezt a politikai erők felismerik, csakúgy, mint azt, hogy ebben a helyzetben mindenkinek kompromisszumot kell kötnie. Simor András azt is elmondta, hogy az eddig megtett intézkedések fő célja nem a forint árfolyamának erősítése, hanem a pénzügyi szektor működőképességének biztosítása volt. (Origo—Fer-)
Vállalkozásvezetés
Vállalkozásvezetést szimuláló versennyel egybekötött találkozón vett részt Egerben és Nyíregyházán október 16—20. között a program partnereként a Vállalkozói Inkubátorházat működtető Covimm Consulting képviselője és a kereskedelmi iskolaközpont négy diákja. A Leonardo-program keretében zajló Youngbusiness.net.3 program partnerei a programindító budapesti és a júniusban megrendezett rimaszombati találkozó után harmadszor találkoztak. A partnerek az eddigi megvalósításokról számoltak be, és ismertették a következő időszak terveit. Ezzel párhuzamosan középiskolások vállalkozásvezetést szimuláló versenye zajlott, melyen Háromszéket a Berde Áron Kereskedelmi Iskolaközpont csapata képviselte. A diákok májusban hasonló versenyen vettek részt itthon ugyancsak e program keretében. A háromnapos rendezvény része volt egy-egy inkubátoriroda megnyitása Nyíregyházán és Ibrányban. A Covimm Consulting Kft. a program részeként oktatási intézményekkel, önkormányzatokkal, hátrányos helyzetű fiatalokkal foglalkozó intézményekkel ismertette a program nyújtotta lehetőségeket, májusban megszervezte a Start indítóprogramot, elősegítette a középiskolások versenyének megszervezését, valamint az érdekelt fiataloknak személyes tanácsadást nyújtott.
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.