Ferenc pápa 2007 óta Rómában szolgáló moldvai csángó származású papot nevezett ki március 20-án római segédpüspöknek. Az esemény akár kedvezően is befolyásolhatná a moldvai csángók anyanyelvű miséért folytatott harcát, a korábbi tapasztalatok ellenben arra utalnak, hogy a jászvásári római katolikus püspökség minden eszközzel gátolja a törekvést, a 2019 januárja óta havonta egyszer engedélyezett bákói magyar misével megoldottnak tartja a kérdést.
Azt a Bákó megyei, somoskai származású Benoni Ambarust (Ambarus Béni) nevezte ki Róma püspökhelyettesének a pápa, akinél nem sokkal pápai beiktatása után az első római plébániai látogatását tette 2013 májusában a város északi peremén lévő Szent Erzsébet- és Zakariás-plébánián, amikor úgy nyilatkozott, „a valóságot jobban meg lehet érteni a perifériákon, mint a központból nézve”.
A Vatikáni Rádió 2013. május 26-i tájékoztatása szerint Ambarus plébános atya a látogatás előtt azt nyilatkozta: „Fogadni a Szentatyát, aki a világ másik végéről érkezett, és akinek tanítása szerint szükséges a periférián élők támogatása, csodálatos és egyben természetes esemény is a plébánia számára, amely elsősorban a lelki összetartozás helyszíne”. Benoni Ambarus plébániájáról búcsúzva Ferenc pápa azt mondta: „Köszönöm szépen a fogadtatást. Örülök neki, hogy ilyen élénk plébániátok van, ennyi sok gyermekkel. Ez áldást jelent. Továbbra is haladjatok ezen az úton, támogassátok a plébánost, folytassátok munkátokat és imádkozzatok értem.”
Idézett gondolatok alapján merül fel a kérdés, vajon Benoni Ambarus, aki szerint szükséges a periférián élők támogatása, és úgy véli, egy plébánia a lelki összetartozás helyszíne, lehetne-e, akar-e közvetítő lenni a Vatikán és a moldvai csángómagyarok között a magyar nyelvű mise ügyében.
Az 1974-ben született somoskai származású plébános, a Római Caritas jelenlegi vezetője püspökhelyettesi beiktatását május 1-jén tartják a Lateráni Keresztelő Szent János Főszékesegyházban, ahol Benoni Ambarus, Róma püspökének helyetteseként veszi át új szolgálatát a római egyházmegyében, amely a katolikus egyház egyik egyházmegyéje Olaszországban. A tisztség rangját emeli, hogy a pápa, a Katolikus Egyház vezetője egyben Róma püspöki tisztségét is betölti, így a püspökhelyettes ebben a minőségben a legfőbb katolikus méltóság helyettese is.