Ma megválasztják az Egyesült Államok 44. elnökét: a demokratapárti Barack Obama az első afroamerikai, a republikánus John McCain a legidősebb korban megválasztott amerikai elnök lehet. A határozatlan szavazók meggyőzését célzó cikket jelentetett meg az amerikai demokrata párti, illetve republikánus elnökjelölt a The Wall Street Journal tegnapi számában, egy nappal az elnökválasztás előtt. ,,Amerikának új irányra van szüksége, ezért pályázok az Egyesült Államok elnöki posztjára" — foglalt állást a demokrata Barack Obama. ,,Nem tölthetjük a következő négy évet azzal, amivel az előző nyolc nagy részét, hogy várunk szerencsénk jobbra fordulására, cselekednünk kell, azonnal" — szögezte le a republikánus John McCain.
A tegnapi közvélemény-kutatási adatok döntő többsége a demokrata párti amerikai elnökjelölt 7—11 pontos előnyét mutatják republikánus vetélytársával szemben; egyes orgánumok ennek ellenére nem zárják ki John McCain ,,visszatérését". Obama a hét végén 80 000 ember előtt beszélt az ohiói Clevelandben, Columbusban 60 000-es tömeg várta. A külföldi háborúkba belefáradt és a gazdaság állapota miatt aggódó választóknak azt üzente, hogy Amerikának új irányra van szüksége. McCain azt hangoztatta nagygyűlésein, hogy szakítani fog Bush elnök népszerűtlen örökségével. Egyben vetélytársát túl tapasztalatlannak és túlságosan liberálisnak nevezte, akit ,,megfertőztek a politikai baloldalhoz fűződő kapcsolatai". A legfrissebb kimutatás szerint Obama és McCain együtt csillagászati összeget, egymilliárd dollárt költött a kampányra; a demokrata jelölt több százmillió dollárral több adományt gyűjtött.
John McCain republikánus jelölt még a számára legkedvezőbb szövetségi állami szavazati arányok mellett sem nyerheti meg a keddi amerikai elnökválasztást — jósolta a The Washington Post. A liberális napilap számítása szerint McCainnek nincs esélye, hogy elérje a győzelemhez szükséges bűvös számot, a 270 elektori voksot. Az újság vasárnap közölt adatai szerint biztosan a demokrata jelöltre szavaz 227 elektori vokssal rendelkező tizennyolc állam, köztük a két legnagyobb, Kalifornia és New York. A biztos McCain-voksok száma viszont csak 126, ezt tizenhat állam adja, a legnagyobb Texas. McCain egyetlen esélye — amelynek megvalósulására igen kicsi az esély —, hogy győzni tud egy nagy demokrata államban. A lap megjegyezte: az egyik leglényegesebb bizonytalansági tényező az, hogy a szavazók felkészültek-e egy fekete elnök megválasztására. Ha nem, a verseny nagyon szorossá válhat.
Az amerikai demokrata elnökválasztási kampány regionális hadjárata, szervezettsége lényegesen felülmúlta a republikánusokét; a Demokrata Párt jóval nagyobb összegeket költött, és sokkal nagyobb mozgósítást hajtott végre — írta a tegnapi The Wall Street Journal. A kampánytörzsek pénzügyi elszámolásai azt tükrözik, hogy a demokraták tízszer több fizetett aktivistát alkalmaztak az úgynevezett ingadozó államokban, mint a republikánusok. A Demokrata Párt összesen 770 helyi és regionális kampányirodát működtetett, esetenként a legmegrögzöttebb republikánus településeken is. A republikánusok erejéből 370 irodára futotta országosan.
Mint a konzervatív lap megállapította, a Demokrata Párt kampánystratégiát váltott a korábbi választásokhoz képest. Régen az volt a fő céljuk, hogy a lehető legtöbb tévés hirdetéssel hódítsanak, idén viszont a választók helyi, közvetlen elérésére és meggyőzésére koncentráltak. Az Obama-stábot országosan csaknem 4500 fizetett alkalmazott segítette a kampányban október közepén, a McCain-stáb mögött akkor csak 1100 ilyen ember állt. Mint az újság rámutatott, Barack Obama annak köszönhetően volt képes ilyen mérhetetlen kampányt folytatni, hogy annak idején kijelentkezett a szövetségi kampánytámogatási rendszerből. Kiadásait ezért nem korlátozta a törvényben rögzített költekezési limit. Becslések szerint 700 millió dollárhoz közelít az az összeg, amellyel adományozók az Obama-kampányt segítették. John McCain viszont a szövetségi támogatás keretei között mozgott, így költekezései nem haladhatták meg a 84,1 millió dollárt. Obama valószínűleg többet költött televíziós hirdetésekre, mint bármelyik korábbi amerikai elnökjelölt. Egyedül októberben százmillió dollárt fordított tévés reklámokra.