2019-ben indult a Gyulafehérvári Caritas Iránytű a munka világába elnevezésű programja, amely során hátrányos helyzetű fiatalokat támogatnak. A négyéves program, melyben partnerként az Osonó Színházműhely is részt vett, a korai iskolaelhagyás visszaszorítását, a munkanélküli fiataloknak a munkaerőpiacon való elhelyezkedését és a külföldre való elvándorlás visszaszorítását célozza Maros és Hargita megye településein.
A programsorozat második pillérének célja volt a szakképző intézményekkel, szakiskolákkal, szaklíceumokkal való együttműködés és kapcsolatépítés, emellett a tanárok támogatása a pedagógiai eszközeik megerősítésében a hátrányos helyzetű diákok integrációjának céljából, az iskolai sokféleség elősegítése és a diákok pályaorientációs készségeinek fejlesztése.
A projekt az Osonó Színházműhelyt mint nagy tapasztalattal rendelkező partnert kérte fel a szakmai programok lebonyolítására. Az elmúlt időszakban a társulat két tagja, Fazakas Misi és Mucha Oszkár színházi nevelési, valamint önismereti, személyiségfejlesztő, kommunikációs, kompetenciaerősítő és csapatkovácsoló műhelyfoglalkozásokat tartott a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola és az Eötvös József Szakközépiskola, a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Műszaki Líceum, a ditrói Puskás Tivadar Szakközépiskola és a marosvásárhelyi Avram Iancu Szakközépiskola diákjainak.
Ez a munkafázis zárult a múlt héten, április 19–22. között egy Szovátán megszervezett táborral, amelyen 23 fiatal vett részt az Osonó által szervezett foglalkozásokon. A képzés és a műhelyfoglalkozások helyzetet teremtettek arra, hogy a fiatalok válaszokat és főként eszközöket találjanak az élet kihívásaira, illetve impulzust kapjanak egy tudatosabb életvezetés felé.
A projekt partnerei voltak Bulgáriából az Arete Youth Foundation és a Trust for Social Achievement, Magyarországról az Autonómia Alapítvány, Spanyolországból a Fundación Segretariado Gitano és Romániából a Gyulafehárvári Caritas. (nbs)