A világ csodálatos

2021. május 14., péntek, Színház az egész világ

A kézdivásárhelyi színházban még nem készült mesejáték. Már ezért is üdvözlendő az Udvartér Teátrum A kétbalkezes varázsló című gyermekelőadása, mely Békés Pál meseregényéből készült Daczó Zádor rendezésében. A regényt először maga a szerző írta át zenés mesejátékká még 1983-ban, megjelenése évében, aztán rádiójáték is készült belőle. Eredeti zenéjét Berkes Gábor szerezte, de azóta többen is új zenét írtak hozzá, Kézdivásárhelyen is ez történt, ezúttal Daniel Ardelea­nu volt a zeneszerző, aki nem mellesleg játszik is az előadásban.

  • Fotó: Dénes Botond
    Fotó: Dénes Botond

Békés Pál regénye valójában egy varázsló és egy kisfiú, egy felnőtt és egy gyerek barátságának a történetét meséli el, akik mindketten tiszták a maguk módján, mindketten hisznek a mesében. A gyermekszereplők bevonása a hivatásos színészek közé azonban mindig felvet egy sor problémát, ezért ritkán szokták bevállalni a színházak, az Udvartér Teátrum előadásában is felnőtt színész játssza a kisfiú szerepét. Aki ráadásul nő, Pascu Tamara. Így aztán a Lung László Zsolt által alakított kétbalkezes varázsló bemutatkozása után kissé meglepődik a néző, amikor meglátja a „kisfiút”, és még inkább zavarba jön, amikor kiderül, hogy a színésznő nem is próbál fiút játszani. A manapság oly divatos genderelméletekre gondolunk, és arra, hogy vajon hogyan fogadja ezt majd a céhes város közönsége.

Azonban felpörög az előadás, és csakhamar elszáll minden aggodalmunk. A színésznő tökéletes gyermekké változik, társai mesehősökké, az előadás pedig magával ragad kicsiket és nagyokat egyaránt. Mai, de könnyen befogadható, élvezhető, szerethető. És ha akadna olyan felnőtt a nézőtéren, akit mégsem győzne meg ez a fajta gyerekesség, neki a humor segíthet a befogadásban. Vagy a zene, mely nagyszerű, vagy kiválóan éneklő színészek. Időnként a nézőket is bevonják a játékba, de egy pillanatig sem érezzük ezt bántónak, kényelmetlennek, nem gázolnak bele az intimitásunkba.

Mivel nagyobb a szereposztás, mint amennyi rendelkezésre álló színésze van az Udvartér Teátrumnak, egyes színészek több szerepet is alakítanak, de ez sem zavaró. Értjük és megértjük a helyzetet. A zeneszerző alakítását is elfogadjuk, valójában tényleg nem lóg ki a sorból. Valami olyan szerénység és művészi alázat sugárzik ismét erről a színpadról, ami az apró hibák és hiányosságok ellenére szimpatikussá teszi számunkra ezt a produkciót is. Van, aki nagyszerűen,vagy ismét nagyszerűen alakít, látunk egy sor fantáziadús színészi és rendezői megoldást, azonban becsúszik néhány hamis hang is a játékba, és időnként túl kiszámíthatónak tűnnek a párbeszédek.

A díszlet tökéletesen megidézi a lakótelep sivárságát, de a mesevilág átláthatatlan, kiismerhetetlen titokzatosságát is. Kitágul benne a tér és idő, hatalmas területeket tudnak bejárni benne a szereplők anélkül, hogy megunnánk, szükségét éreznénk a változásnak. Mintha egy adott ponton kissé vontatottnak éreznénk az előadást, mintha már-már fárasztóvá válna a kicsiknek a kiállandó próbák szövevénye, de aztán felgyorsulnak az események, és egyenes úton haladunk a végkifejlet felé. Jól játszanak a fényekkel, színekkel, füsttel, árnyékokkal, és néhol mintha egy kissé megható is lenne a történet.

Talán azért, mert jólesik felfedezni magunkban a csodára vágyó gyermeket. Mert rég nem hiszünk már a mesékben, de ilyenkor rádöbbenünk, hogy milyen nagy szükségünk is volna arra, hogy higgyünk. Mert mi más adhat értelmet az életünknek, mint az a hit, hogy a világ legfárasztóbb, legunalmasabb eseményei­ben is ott lapulhatnak a csodák, hogy a dolgokhoz való hozzáállásunk alakítja számunkra a világot olyanná, amilyennek látni szeretnénk. Igen, valójában tőlünk függ, hogy tudunk-e örülni, boldogan élni, a játék, a derű a legszörnyűbb helyzeteken is átsegít.

Olyan szempontból is gyermekbarát volt ez a produkció, hogy üdítően hatott az űrlények és transformerek harcairól szóló rajzfilmek világán szocializálódó gyermeki lélekre. Itt végre igazán emberszámba vették a kicsiket, nem ordítoztak nekik, és nem beszéltek hülye hangon, nem próbáltak félelmet kelteni bennük különböző effektusokkal. Csak ez a genderdolog okozott némi fennakadást az értelmezésben... Aztán eljött a pillanat, amikor Éliás Tóbiás elnyerné a királylány kezét, és ő egyszerűen kijelentette, hogy nem veheti feleségül I. Badar lányát, mert ő kislány. Ennél egyszerűbben nem is lehetett volna. Miért is ne lehetnének a lányok is hősök egy varázstörténetben?

Végül is megállapíthatjuk, hogy A kétbalkezes varázslóhoz foghatóan komoly vállalása még nem volt Daczó Zádor rendezőnek, de minden szempontból figyelemre méltó előadást hozott létre. És ha már a címnél tartunk, az is tetszett, hogy nem szuperhősalkat a főszereplő, ami azt sugallja a gyermekek számára, hogy a kétbalkezesek is lehetnek szerethetőek, sikeresek. Hogy az élet tele van hétköznapi hősökkel, csak szemünk kell legyen ahhoz, hogy észrevegyük őket. Hogy a világ a maga hibáival is kerek és csodálatos.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 872
szavazógép
2021-05-14: Színház az egész világ - Nagy B. Sándor:

Összművészet.ma

Örömmel tapasztaljuk, hogy egyre több verses előadás születik mostanában a háromszéki színházakban, és ezek nem is jelentéktelenek. Fekete Vince, Szilágyi Domokos, aztán Kányádi Sándor, Farkas Árpád, József Attila verseit hallhattuk az elmúlt időszakban a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház és a kézdivásárhelyi Udvartér Teátrum művészeinek előadásában, ezúttal pedig a legifjabb kortárs költők – André Ferenc, Horváth Benji, Kali Ágnes, Kulcsár Árpád, Láng Orsolya, Ozsváth Zsuzsa és Serestély Zalán – alkotásai szólalnak meg sikerrel egy nagyszabású koprodukció eredményeként. Az Aritmia.doc című előadás rendezője Kolcsár József, aki mindkét színházban játszik, az Udvartér Teátrumnak pedig igazgatója és rendezője is. Valójában egy kivételével mindegyik versműsor az ő nevéhez kötődik, és ezúttal is jó érzékkel közelítette meg azt a meglehetősen bonyolult és szerteágazó világot, ami a kortárs lírát jelenti.
2021-05-14: Kiscimbora - :

Az állatok nyelvén tudó juhász (Népmese)

Hol volt, hol nem volt, még az Óperencián is túl, az üveghegyen innen volt, kidőlt, bedőlt kemencének egy csepp oldala se volt, teli volt kaláccsal, egy se volt benne. Hát hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy juhász. Ahogy a juhait őrizte az erdőben, meglátott messziről egy tüzet. Abban egy rettentő nagy kígyó sírt: