Oltások adományba, oltások raktáron

2021. június 14., hétfő, Belföld

Románia újabb százezer koronavírus elleni AstraZeneca-vakcinát tartalmazó szállítmányt küldött humanitárius segélyként a Moldovai Köztársaságba, miután ugyanabból az oltásból februárban és márciusban több mint 300 ezer adagot adományozott már Moldovának.

Romániába eddig csaknem 3 millió adag AstraZeneca-vakcina érkezett, amiből mindössze 824 ezer dózist használtak fel. Az oltáskampány első néhány hónapjában, amikor a kereslet még meghaladta a kínálatot, az akkor leginkább elérhető AstraZeneca-vakcinára mintegy 400 ezer ember jelentkezett, áprilistól azonban – miután több európai ország korlátozta használatát az egyes beoltottaknál tapasztalt vérrögképződés miatt – megingott a bizalom a brit–svéd gyógyszeripari vállalat és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett oltóanyag iránt. Azóta már csak az ismétlőoltásokat adták be azoknak, akik ezzel a szerrel kezdték meg az immunizációt, a továbbra is érkező AstraZeneca-szállítmányok raktáron maradtak.

De nem csak az AstraZeneca-vakcinából maradt sok raktáron: mostanára annyira visszaesett az oltási hajlandóság, hogy már a legnépszerűbbnek bizonyult Pfizer-oltóanyagból is jelentős készlet (3,2 millió dózis) halmozódott fel, ráadásul ebből az oltóanyagból a mai és holnapi nap folyamán újabb 960 ezer dózis érkezik az országba. Romániában ez idáig az Európai Unió által beszerzett és az országba eljuttatott koronavírus elleni vakcinák alig több mint felét (58 százalékát) használták fel, a lakosság átoltottsága pedig – annak ellenére, hogy a hatóságok azt remélték, augusztusig az összlakosság 70 százalékát eléri a beoltottak száma – alig haladja meg a húsz százalékot. A Time to Herd nevű nemzetközi szakértői csoport számítása szerint ilyen ütemben a nyájimmunitásként meghatározott küszöböt Románia 370 nap múlva, azaz jövő tavasszal fogja elérni (összehasonlításképpen: Magyarország 64, Franciaország 87, Németország 69, Olaszország 76 nap múlva).

Ilyen körülmények között Florin Cîțu miniszterelnök szombaton Nagyszebenben az országosan elismert felekezetek helyi képviselőivel arról egyeztetett, hogy az egyházak is vegyenek részt az oltási kampány népszerűsítésében, és egyben arra kérte a papokat, példát mutatva buzdítsák a híveket az oltásra. A megbeszélés után Cîțu közölte: ha az akció sikeres lesz, kiterjesztik az egész országra.

Dan Barna miniszterelnök-helyettes viszont az oltásellenes orvosokat bírálta, szerinte amennyiben az állam által támogatott és finanszírozott orvosok az állam politikájával szembemenő elveket népszerűsítenek, megkérdőjelezhető, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral való szerződés mindenkinek kijár. Hozzátette, azt nem vitatja, hogy mindenkinek jogában áll eldönteni, beadatja-e az oltást vagy sem, az orvosoknak azonban olyan magatartást és hozzáállást kell tanúsítaniuk, amely az „egyértelmű közegészségügyi irányvonalat” erősíti.

A járványügyi adatok továbbra is biztatóan alakulnak, a stratégiai kommunikáció törzs tegnapi jelentése szerint a több mint 16 ezer tesztből mindössze 69 lett pozitív, a szombat délelőtt és vasárnap délelőtti időszakban kilenc koronavírus okozta halálesetet jegyeztek, kórházban 1172 beteget ápolnak, közülük 229-en szorulnak intenzív terápiás kezelésre.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 283
szavazógép
2021-06-14: Életutak - Józsa Zsuzsanna:

Egy kétlaki magyar egészségnevelő

Sok sepsiszentgyörgyi bizonyára ismeri Dezső Jánost. A Német Máltai Segélyszolgálat tagjaként jelentősen hozzájárult a kilencvenes évek elején, hogy Erdélybe több tonna gyógyszerszállítmány érkezzen, majd Szemerján létrehozta a modern DHD-fogászatot, amely a családi házuk részét képezi. Tagja a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesületének, lapunk külső munkatársaként dolgozott sok éven át. Gyakran jár haza Németországból. Mikes Kelement parafrazálva, ő is elmondhatja: úgy szereti Fuldát, hogy nem feledheti Sepsiszentgyörgyöt.
2021-06-14: Belföld - :

Politikai csörte az országos helyreállítási terv miatt

A nyilvános térben terjedő állításokkal ellentétben az Európai Bizottság (EB) nem utasította el az országos helyreállítási tervet (PNRR), és nem is küldte vissza a román hatóságoknak – jelentette ki pénteken Zilahon Florin Cîţu miniszterelnök.