Az EU határozottságot vár a washingtoni pénzügyi csúcstól

2008. november 8., szombat, Világfigyelő

Határozott és ambiciózus döntéseket vár az Európai Unió a nemzetközi pénzügyi rendszer reformjának elindítására összehívott jövő heti nemzetközi csúcsértekezlettől ― szögezte le a francia elnök az EU-tagországok állam- és kormányfőinek tegnap tartott brüsszeli találkozóját követően. A soron kívüli ülést lezáró sajtótájékoztatón az elnöklő Nicolas Sarkozy bejelentette, hogy az unió közös álláspontra jutott a más fejlett államokkal és szervezetekkel tartandó értekezlettel kapcsolatban.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a munkaebédként tartott kötetlen ülésen megvitatott fő témával kapcsolatban úgy nyilatkozott: jobban kell érteni azt, hogy mi történik a pénzügyi befektetői színfalak mögött, pontosabban kell szabályozni ezeket a folyamatokat, ,,ebben az értelemben persze csökkentve a piac szabadságát és növelve az államok és a közösségek lehetőségét és felelősségét". A magyar álláspont értelmében olyankor, amikor a magánbankok által nyújtott hitelnövekedés lassulásának ― vagy egyenesen a hitellehetőségek beszűkülésének ― komoly negatív hatása lehet a reálgazdaságra, hiszen a vállalkozások nem jutnak forrásokhoz, különösképpen felértékelődik az olyan nemzetközi intézmények szerepe, mint az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), valamint az Európai Beruházási Bank (EIB). Fontos, hogy e bankok innovatív módon térképezzék fel, miként tudnak tevékenykedni például az újonnan csatlakozott EU-országok, illetve a tagjelölt vagy a potenciális tagjelölt országok piacain mindaddig, amíg a magánbankok részéről újra megélénkül a hitelezési tevékenység.

José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke az ülés után azt szögezte le, nem engedhető meg, hogy a washingtoni tanácskozás kudarccal végződjék.

A találkozóról kiadott nyilatkozatból kiderül, hogy az EU azt szeretné, ha a jövő szombati pénzügyi csúcstalálkozót száz nap múlva hasonló értekezlet követné. Azon értékelnék az addig eltelt időszakban elért eredményeket, és döntenének a nemzetközi reformokhoz vezető újabb lépésekről.

A huszonhét EU-tagállam vezetője leszögezte azt is: a francia EU-elnökséget lezáró, december 11―12-i csúcstalálkozón az unió már tud olyan döntéseket hozni, amelyek figyelembe veszik mind a pénzügyi csúcson elhatározandókat, mind pedig az azóta elért eredményeket. Többen utaltak ugyanakkor arra is, hogy nem szabad elsietni a reformokat, a legfontosabb feladat először a válság okainak felkutatása lenne.

Sarkozy a sajtóértekezleten szorgalmazta, hogy Spanyolországot és Hollandiát is hívják meg a washingtoni találkozóra, de hangsúlyozta, hogy erről nem az unió hivatott dönteni. A francia elnök arról is beszélt: teljes az egyetértés az EU-tagok között abban, hogy a pénzügyi válsággal szembeni fellépést Európában továbbra is össze kell hangolni, mégpedig egyre nagyobb hangsúllyal a pénzügyi szektoron kívüli ágazatokban, az úgynevezett reálgazdaságban is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 930
szavazógép
2008-11-08: Világfigyelő - x:

Szlovák—magyar megbékélést szorgalmaznak

A Szlovákia és Magyarország között kialakult feszültség csillapítását szorgalmazó felhívást tett közzé tegnap Frantisek Tondra, a szlovák püspöki konferencia (KBS) elnöke. ,,Fokozódó aggodalommal figyelem a Szlovák és a Magyar Köztársaság nemzetei között kiéleződő viszonyt. A KBS elnökeként, egyes püspöktársaimmal folytatott egyeztetésünk nyomán, ezúton szólítok fel minden jóakaratú embert arra, hogy mindenki a saját lehetőségeinek megfelelően segítse a két nemzet közti megbékélést, és határolódjon el minden szélsőséges megnyilvánulástól" ― áll a püspöki levélben.
2008-11-08: Világfigyelő - x:

Obama, Martin Luther King és Kennedy amerikai álma

A 47 éves Barack Obama, akit kedden az Egyesült Államok elnökévé választottak, Martin Luther King polgárjogi harcos álmának beteljesedése, de gyakran hasonlítják John F. Kennedyhez is karizmatikus egyénisége és a változáshoz fűzött remények miatt. Egy olyan országban, ahol a feketék alig fél évszázada élhetnek valóban jogaikkal, a demokrata párti jelölt rendkívüli utat tett meg, és a megfiatalodott, magával megbékélt Amerikát testesíti meg.