Obama, Martin Luther King és Kennedy amerikai álma

2008. november 8., szombat, Világfigyelő

A 47 éves Barack Obama, akit kedden az Egyesült Államok elnökévé választottak, Martin Luther King polgárjogi harcos álmának beteljesedése, de gyakran hasonlítják John F. Kennedyhez is karizmatikus egyénisége és a változáshoz fűzött remények miatt. Egy olyan országban, ahol a feketék alig fél évszázada élhetnek valóban jogaikkal, a demokrata párti jelölt rendkívüli utat tett meg, és a megfiatalodott, magával megbékélt Amerikát testesíti meg.

Amikor 1961. augusztus 4-én megszületett Hawaiion kenyai apától és fehér, kansasi anyától, a vegyes házasságokat több déli államban még törvény tiltotta (csak 1967-ben törvényesítette a legfelsőbb bíróság).

,,Ki hitte volna, hogy egy negyvenes éveiben járó, Barack Obama nevű fekete egy napon a Demokrata Párt elnökjelöltje lesz?" ― kérdezte, miután az előválasztásokban vívott ádáz küzdelem után győzelmet aratott vetélytársa, Hillary Clinton New York-i szenátor, volt first lady felett.

,,Azért indultam az elnökválasztáson ebben a történelmi pillanatban, mert mély meggyőződésem, hogy csak együtt tudjuk megoldani korunk problémáit" ― mondta.

Barack Obama 2004 júliusában vált ismertté, amikor chicagói szenátorként beszédet mondott a Demokrata Párt konvencióján. Több millió amerikai ismerte meg akkor, ahol faji, korbeli vagy nemi különbségekre való tekintet nélkül a megbékélésre szólította fel az amerikaiakat.

,,Nincsen baloldali és jobboldali Amerika. Csak Amerikai Egyesült Államok van. Nincs fehér, fekete, latin, ázsiai Amerika, csak Amerikai Egyesült Államok van... egyek vagyunk" ― mondta.

Obama a megbékélés és az amerikai álom elnöke kíván lenni, Martin Luther King polgárjogi harcos és John F. Kennedy elnök (1961―1963) nyomdokaiba kíván lépni.

Ellenfelei megkérdőjelezik ezt az ambícióját. Republikánus vetélytársa, John McCain gyakran vonta kétségbe, hogy alkalmas lesz-e a hadsereg főparancsnoki tisztségének ellátására háború esetén. Gyakran vádolták elitizmussal, hazafiságát is megkérdőjelezték. Naivnak és tapasztalatlannak nevezték.

Indonéziában nevelte édesanyja, majd nagymamája, aki két nappal a választás előtt halt meg. Mindenekelőtt értelmiségi. A Columbia Egyetemen végzett tanulmányai alapján pénzügyi karrierre volt hivatott, de inkább Chicago szegénynegyedeiben dolgozott szociális munkásként, majd a Harvardon folytatott jogi tanulmányokat. Ő volt az első fekete bőrű főszerkesztője a Harvard Egyetem jogi folyóiratának.

Chicagóban dolgozott ügyvédként, az ügyvédi irodában ismerte meg jövendőbeli feleségét, Michelle-t, aki a Princetown és Harvard egyetemeken végzett ügyvédként. Két lányuk van: a tízéves Malia és a hétéves Sasha.

1997-ben Chicago egyik legszegényebb negyedében önkormányzati képviselőnek választották, a szegények ellátásáért és több iskoláért harcolt. 2000-ben a képviselőház tagja lett, majd 2004 novemberében a szenátus egyetlen fekete bőrű tagjává választották.

A megválasztott elnök, aki január 20-án lép hivatalba, ígéretet tett, hogy csökkentik az amerikai bérből és fizetésből élők 95 százalékának adóját, ,,felelős módon" kivonja a katonákat Irakból, és republikánusokat is bevesz a kormányába.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 932
szavazógép
2008-11-08: Világfigyelő - x:

Az EU határozottságot vár a washingtoni pénzügyi csúcstól

Határozott és ambiciózus döntéseket vár az Európai Unió a nemzetközi pénzügyi rendszer reformjának elindítására összehívott jövő heti nemzetközi csúcsértekezlettől ― szögezte le a francia elnök az EU-tagországok állam- és kormányfőinek tegnap tartott brüsszeli találkozóját követően. A soron kívüli ülést lezáró sajtótájékoztatón az elnöklő Nicolas Sarkozy bejelentette, hogy az unió közös álláspontra jutott a más fejlett államokkal és szervezetekkel tartandó értekezlettel kapcsolatban.
2008-11-08: Világfigyelő - Mózes László:

Röviden

Magyarellenes provokáció Temerinben
Magyarellenes provokáció történt péntekre virradóra a vajdasági Temerinben; ismeretlenek több házra nagy fekete betűkkel a magyarokat halállal fenyegető feliratokat mázoltak. Az Újvidékhez közeli település főutcájának magyarok lakta házain kívül hasonló feliratok kerültek az Apolló kisvendéglőre és a Szerbiai Keresztény Közösség nevű kisegyház központjának kapujára is. Miután a helyszínelő rendőrök eltávoztak, a polgárok több helyen is hozzáláttak az uszító feliratok eltüntetéséhez. Csorba Béla, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége körzeti szervezetének elnöke szerint ez volt az utóbbi hónapok legsúlyosabb magyarellenes provokációja Temerinben. Azt jelzi, hogy a soviniszta indulatok bármelyik pillanatban életre kelhetnek mindaddig, amíg az elkövetőkkel az államhatalmi szervek kesztyűs kézzel bánnak — mondta.