A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara (PTE MK) nem egy, a pécsi egyetem Sepsiszentgyörgyre kihelyezett tagozatának létrehozásához kíván segítséget nyújtani, hanem abban működik együtt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel, hogy Háromszéken önálló, erdélyi szellemiségű művészeti képzés indulhasson, ahol a magyar fiatalok anyanyelvükön tanulhatnak – hangsúlyozta Lengyel Péter, a PTE művészeti karának dékánja tegnap azon az online tájékoztatón, ahol helyettesével és a Sapientia kolozsvári karának dékánjával együtt ismertették az ősztől induló képzést.
Szenkovics Dezső, a Sapientia kolozsvári karának dékánja elmondta, egyetemüknek kezdettől az volt a célkitűzése, hogy olyan szakokat oktassanak, amelyeken nincs magyar nyelvű képzés az országban, a pécsi egyetemmel pedig már korábban is együttműködtek a média, valamint a környezettudomány szak tekintetében. A Sapientiát a pécsi egyetem kereste meg ajánlatával, hogy segít elindítani művészeti képzést Erdélyben, és azért esett a választás Sepsiszentgyörgyre, mert itt pezsgő kulturális élet van, s már a leendő egyetemi campus tervezésénél figyelembe tudták venni, milyen infrastruktúrára van szüksége egy művészeti szaknak, míg a meglévő helyszínek (Kolozsvár, Marosvásárhely, Csíkszereda) oktatási felületei erre nem alkalmasak – mondta Lengyel Péter.
A pécsi egyetemet az is motiválja ebben az együttműködésben, hogy a közös programok révén hallgatói közelebb kerülnek az erdélyi művészeti élethez, és nem csak nyugat felé orientálódnak – hangsúlyozta Hegyi Csaba, a pécsi egyetem művészeti karának dékánhelyettese.
A sepsiszentgyörgyi művészeti kar akkreditációja két lépésben történik, először ideiglenes működési engedélyért folyamodnak, majd két végzős évfolyam után lehet kérni a végleges akkreditációt, addig a pécsi egyetemhez fog tartozni, és a hallgatók minden olyan jogkörrel rendelkeznek, mint az anyaintézmény tanítványai. A campus felépítéséig a helyi önkormányzat biztosít helyet a képzés számára, a lehetőségek közül ezen a héten választják ki a legmegfelelőbbet – közölte a PTE dékánja.
A felvételit július 21-én tartják, és két részből áll: elektronikusan kell elküldeni egy alkotást, valamint lesz egy pályaalkalmassági beszélgetés. Tíz helyet kínálnak a festészeti szakra és hatot a szobrászatra, az ötéves tandíjmentes képzést a magyar állam támogatja, a kollégiumi elhelyezésben a Sapientia segíti a fiatalokat. Kezdetben a pécsi egyetem tanárai is betanítanak, de a cél, hogy bekapcsolódjanak az erdélyi művészek, akiket a pécsi egyetem befogad a doktori iskolájába és arra ösztönzik őket, hogy erdélyi kultúrkörhöz tartozó témával jelentkezzenek erre a fokozatra.
Mindkét egyetem vezetői úgy tartják, az együttműködésnek nemcsak az anyanyelvű felsőfokú művészeti képzés terén van jelentősége, hanem egy olyan szellemi műhely létrehozásában is, ami mindkét fél számára előnyös.