Ötpárti egyeztetés SzlovákiárólKözös fellépés és politikai nyilatkozat

2008. november 11., kedd, Világfigyelő

A magyar―szlovák viszony központi téma volt tegnap az Országgyűlésben: a miniszterelnök ötpárti egyeztetést hívott össze a nacionalizmus elleni közös fellépés érdekében, a Fidesz pedig kétharmados politikai nyilatkozat elfogadását kezdeményezte, amely az egyeztetések után akár már jövő héten a parlament elé kerülhet.

Gyurcsány Ferenc napirend előtti felszólalásában hívta meg a parlamenti pártok elnökeit aznap délutánra dolgozószobájába, mert úgy vélte, közösen meg kell beszélni, hogyan kezeljék a magyar―szlovák viszonyban keletkezett feszültségeket. A zárt ajtók mögött lezajlott tárgyalás után elhangzott nyilatkozatokból az derült ki, a miniszterelnök, illetve az ellenzéki pártok képviselői egyetértenek abban, hogy nagy a különbség a szlovák és a magyar helyzet között, mert Szlovákiában a szélsőségesek kormányon vannak.

Gyurcsány Ferenc azt mondta: a magyar―szlovák viszonyt érintő legutóbbi történések értékelésében alapvetően egyetértenek a parlamenti pártok, a konkrét lépésekről pedig intenzív konzultációt folytatnak. A kormányfő érzékenynek nevezte a magyar―szlovák vitát, és azt mondta, nem érdekelt egyik fél sem abban, hogy jelenkori történelmét szélsőségesek írják. Hangsúlyozta ugyanakkor: ,,Budapesttől, a budapesti kormánytól több kilométer távolságra vannak a szélsőségesek, átvitt, képletes és fizikai értelemben egyaránt." A magyar politikának nem része a nacionalizmus, a magyar kormány nem építkezik nacionalista szándékokból, nem gondolja azt, olyan áron kell nemzeti egységet teremtenie, hogy valakivel szemben fogalmazza meg Magyarország identitását ― jelentette ki, hozzátéve: nem is kap ilyen ösztökélést az ellenzék felől. Gyurcsány Ferenc úgy látja, ettől eltér a szlovák helyzet. Szavai szerint ,,több mint szerencsétlen, hogy a szlovák kormánypolitika alakításában részt vevő politikai pártok vezetői hírhedten nacionalista nézeteket vallanak, ráadásul olyan hangnemben, amely nemcsak a politikában, hanem normális emberi viszonyok között is elfogadhatatlan". Hozzátette: kétségtelen, hogy azok a magyar közélet peremén megjelenő ,,kis csoportocskák", amelyek Magyarországon elfogadhatatlan nacionalista nézeteket képviselnek, és megjelennek Szlovákiában, lehetőséget adnak arra, hogy összemossák a két dolgot.

Az ötpártit megelőzően délelőtt, a házbizottság rendkívüli ülése után Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke jelentette be, hogy minden frakció egyetértetett abban: szükség van a Fidesz által kezdeményezett, a szlovákiai magyarellenes megnyilvánulásokról szóló politikai nyilatkozatra, amelynek tartalmát az Országgyűlés Hivatala egyezteti az öt parlamenti párttal. Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetvezetője a kezdeményezést a magyar―szlovák viszonyban mindennapossá váló feszültséggel indokolta, ami miatt szerinte szükség van arra, hogy a magyar parlament ,,közös hangon" szólaljon meg. A Fidesz külügyi kabinetvezetője szerint ugyanis az utóbbi években kormányzati szintre emelkedett, és irracionális méreteket ölt Szlovákiában a magyarellenesség, ennek oka pedig az, hogy egy ,,fasisztoid politikai szervezet" vált a szlovák kormány részévé. A fideszes politikus úgy látja, hogy a Dunaszerdahelyen történtek, valamint a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát elítélő szlovák parlamenti határozat többéves folyamatba illeszkedik, amely Malina Hedvig megverésével kezdődött, majd a Benes-dekrétumok parlamenti megerősítésével folytatódott.

A Fidesz nyilatkozattervezete a Szlovák Köztársaságban tapasztalható, magyar vonatkozású, aggodalomra okot adó eseményekkel kapcsolatban fogalmazódott meg. A tervezetben a magyar parlament megdöbbenésének ad hangot a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát elítélő szlovák parlamenti nyilatkozat miatt, valamint felszólítja a szlovák hatóságokat a dunaszerdahelyi futballmérkőzésen történtek kivizsgálására, a szlovák kormányt pedig arra, hogy az egyoldalú határozatok elfogadása helyett térjen vissza a problémák párbeszéd útján történő rendezéséhez.

A két ország közötti konfliktus az ősz elején újult ki, egy hete pedig tovább romlott a helyzet a dunaszerdahelyi futballmeccs után, mely a 15. percben félbeszakadt, és negyedóráig állt a játék, amikor a rendőrök behatoltak a magyar szurkolók szektorába. A rendőri akcióban több szurkoló megsérült, egy nézőt mentőhelikopterrel vittek kórházba. A találkozó után Magyarországon több helyszínen tüntetések voltak, a budapesti szlovák nagykövetség előtt pedig elégették a szomszédos ország zászlaját. Szombaton a határ menti Királyhelmecen a szabolcsi Nemzeti Őrsereg tartott megemlékezést az első bécsi döntés 70. évfordulója alkalmából. A koszorúzáson részt vevők közül 28 egyenruhást a szlovák rendőrség előállított. Az esemény után a szlovák kormányfő azt hangsúlyozta, hogy ,,a független Szlovák Köztársaság területén egyenruhás magyar nácik nem fogják a programjukat deklarálni, amely egyebek mellett fenyegeti és megkérdőjelezi Szlovákia függetlenségét". Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt elnöke pedig a Szlovák Köztársaság Biztonsági Tanácsának összehívását javasolta, és sürgette, hogy az Európai Unió intézményei tegyenek lépéseket Magyarországgal szemben.

A Jobbik Magyarországért Mozgalom és a Magyar Gárda tegnap több szlovákiai határátkelőn félpályás útlezárásokat szervezett, több autón volt látható a No Slota és Ne bántsd a magyart transzparens, az egyikre pedig az Elég a magyargyűlöletből! mondatot feszítették fel, szlovákul. Reagálásában Robert Fico szlovák kormányfő hangsúlyozta, ha a szélsőségesek akciója Szlovákiában lenne, akkor a szlovák hatóságok közbelépnének, és eltávolítanák őket. Fico tegnap bejelentette, olyan ,,konstruktív akciótervet" készül felajánlani Gyurcsány Ferencnek, amelynek segítségével a két ország közösen tudna kezelni bizonyos kérdéseket. ,,Ne történhessen meg, hogy szélsőségesek járjanak futballmérkőzésekre Szlovákiába. A magyar fél monitorozná őket, s ugyanezt mi is megtehetjük", amennyiben Szlovákiában olyasmi körvonalazódna, ami Magyarországot veszélyeztetné ― mondta a szlovák kormányfő.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 932
szavazógép
2008-11-11: Belföld - Ferencz Csaba:

Belföldi hírek

Hiteles embereket a parlamentbe
Tőkés László tegnap a parlamenti választások tárgyában tett közzé egyházkerületi körlevelet. A Királyhágó-melléki Református Egyházkerület püspöke, EP-képviselő megismétli korábbi álláspontját, miszerint a politikai erők közérdekű megegyezésének elmaradása közvetlen negatív hatással lesz a választásokra, és ezért az RMDSZ-t súlyos felelősség terheli. Kiábrándító az a hazugságbeszéd, hamis választási propaganda, pártos ellenségképfestés, amely a kampányt jellemzi — szögezi le Tőkés, aki szerint ,,sem „együtt" nem vagyunk már, sem ,,tovább" nem haladhatunk „az RMDSZ megszabta eddigi úton".
2008-11-11: Világfigyelő - Bogdán László:

Magyar Tükör

Miután a Nemzeti Csúcs a piár-értékén túl nem hozott különösebb eredményeket — ha csak azt nem számítjuk, hogy hosszú idő után egy asztalhoz ült kormány és ellenzéke, és a különleges szempontok szerint kiválogatott szakemberek —, Gyurcsány Ferenc jövő hétre összetrombitálta az ún. Gazdasági Csúcsot, amelyre nagyjából ugyanazokat hívták meg, mint a bizarr emlékezetű Nemzeti Csúcsra: a politikai pártok, a gazdasági és a pénzügyi élet képviselőit.