Magyar Tükör

2008. november 11., kedd, Világfigyelő

Miután a Nemzeti Csúcs a piár-értékén túl nem hozott különösebb eredményeket — ha csak azt nem számítjuk, hogy hosszú idő után egy asztalhoz ült kormány és ellenzéke, és a különleges szempontok szerint kiválogatott szakemberek —, Gyurcsány Ferenc jövő hétre összetrombitálta az ún. Gazdasági Csúcsot, amelyre nagyjából ugyanazokat hívták meg, mint a bizarr emlékezetű Nemzeti Csúcsra: a politikai pártok, a gazdasági és a pénzügyi élet képviselőit.

Orbán Viktor, a legnagyobb ellenzéki párt elnöke viszont bejelentette, hogy nem megy el a Gazdasági Csúcsra, hiszen már a Nemzeti Csúcson világossá vált, a válsághelyzet megoldását másképpen gondolja az MSZP és a kormányoldal, és teljesen másképpen a Fidesz. * Gyurcsány Ferenc miniszterelnök levelet írt Orbán Viktornak, amelyben kéri, gondolja meg magát, és a nemzeti összefogás érdekében vegyen részt a Gazdasági Csúcsértekezleten. Várja a Fidesz válságkezelési programját is!… * Orbán válaszában kifejtette: azt már elmondták a Nemzeti Csúcson, ők a válságból való kiutat a gazdasági növekedés élénkítésében és az elkerülhetetlen adócsökkentésben látják. Több uniós ország is ugyanezzel a módszerrel operál, élénkítendő a bankok hitelpolitikája miatt nehéz helyzetben lévő gazdaságot, csökkentik az adókat és a bankok alapkamatát. Magyarország ezzel szemben növelte az alapkamatokat és az adókat. Így a Fidesz-szakértők még értelmét sem látják a részvételnek, Varga Mihály alelnök, volt pénzügyminiszter szerint a kormány rosszul kezeli a gazdasági válságot, melynek eredményeképpen több tízezres elbocsátások várhatók, kis- és középvállalkozások mehetnek csődbe, s növekedni fog a munkanélküliség, januárra meghaladhatja a százezret is, ami azt jelenti, hogy a magyar lakosság több mint tíz százaléka válik munkanélkülivé. * Varga azt is nehezményezi, hogy a kormány, az ellenzék nyomatékos kérése ellenére, továbbra sem hozta nyilvánosságra a valutaalaptól, az uniótól és a Világbanktól kapott, körülbelül 25 milliárd dolláros készenléti hitel szerződését. * Ráadásul néhány hete még a miniszterelnök is, a pénzügyminiszter is megígérte, hogy nem is nyúlnak a hitelhez, most viszont váratlanul bejelentették, hogy 6000 millió dollárral szeretnék támogatni a magyar bakrendszert. Még nem világosak a feltételek, a bankok közül egy már jelezte, nem veszi igénybe a hitelt, amelynek kiutalásához törvényeket is kellene módosítani és megváltoztatni. * Veress pénzügyminiszter a bankoknak adandó hitelt azzal indokolta, hogy nem szeretnék, ha a magyar pénzintézetek úgymond lemaradnának… * A Medián közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a megkérdezettek 63 százaléka egyetért a készenléti hitel felvételével, viszont minden második válaszolónak kételyei vannak arra nézve, hogy egyáltalán jó-e ez Magyarországnak. Ami önmagában is skizofrén helyzet, hiszen olyanok is egyetértenek a hitellel, akiknek fogalmuk sincs arról, hogy a kormány hogyan és miképp szeretné felhasználni. * Válsághelyzet alakult ki a kukoricapiacon is, lehet, hogy el sem tudják adni a termelők a nyolcmillió tonna kukorica nagy részét, ugyanis túlkínálat mutatkozik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 931
szavazógép
2008-11-11: Világfigyelő - x:

Közös fellépés és politikai nyilatkozat (Ötpárti egyeztetés Szlovákiáról)

A magyar―szlovák viszony központi téma volt tegnap az Országgyűlésben: a miniszterelnök ötpárti egyeztetést hívott össze a nacionalizmus elleni közös fellépés érdekében, a Fidesz pedig kétharmados politikai nyilatkozat elfogadását kezdeményezte, amely az egyeztetések után akár már jövő héten a parlament elé kerülhet.
2008-11-11: Világfigyelő - Váry O. Péter:

Röviden

Visszafogni a szélsőségeseket
Nagyon káros mindenkinek, ha a szélsőségesek határozzák meg a magyar—szlovák kapcsolatokat, ezért mindkét oldalon vissza kell fogni a szélsőséges nacionalistákat — hangsúlyozta a magyar külügyminiszter. Göncz Kinga kétoldalú megbeszélést folytatott Jan Kubissal, a szlovák diplomácia irányítójával. Úgy vélekedett, hogy szlovák részről most van megértés, és talán készség a párbeszéd ilyen szellemű megindítására.