A rendkívül kiéleződött szlovák—magyar viszony javításán dolgozik a szlovákiai és magyarországi politikai élet minden szinten, a két ország kormányfője találkozót szervez, a Fidesz támogatja a kormányt a felvidéki magyarság védelmében, együttes ülést tart a szlovák és magyar parlament európai bizottsága, az SZDSZ elnöke a szlovák ellenzék közös államfőjelöltjével a szélsőségesek ellen emelt szót, szlovákiai magyar és szlovák polgármesterek az intolerancia ellen közös felhívást tettek közzé — és mindeközben egy szlovák lap szerint mindkét ország kormányának egyaránt megfelel a kiélezett helyzet.
Gyurcsány—Fico-találkozó
Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök és Robert Fico szlovák kormányfő szombaton találkozik egymással Komáromban és Révkomáromban — közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő. A magyar kormány szükségesnek tartja, hogy mielőbb munkatalálkozóra kerüljön sor a két miniszterelnök között, hogy megerősítsék elkötelezettségüket az együttélés európai normái, értékei és elvei mellett — jelentette ki, hozzátéve, fontos, hogy mindkét ország megerősítse: vezetői nem engednek a szélsőséges nacionalizmus és radikalizmus csábításának. Mint mondta, a konzultáción egyetértettek abban: mindkét nemzet érdeke az, hogy békében, nyugalomban, egymást tisztelve éljenek egymás mellett, olyan országban, amelyben a nemzeti kisebbségek összekötő kapcsot jelentenek.
Göncz Kinga külügyminiszter szerint a magyar és a szlovák kormányfő közös nyilatkozatot fogadhat el a kisebbségekről és a nacionalizmusról szombati találkozójukon. Egyelőre nem lehet pontosan tudni, mi lesz a nyilatkozat szövege, a szlovák és a magyar diplomaták most készítik elő a dokumentumot. A szlovák kormány, a szlovák politikusok fontosnak tartják, hogy elinduljon a párbeszéd, erre Magyarországnak is reagálnia kell. Remélhetőleg a szombati miniszterelnöki találkozón előrelépés történik az ügyben. Egyik félnek sem jó, ha problémáink nemzetközi színtérre kerülnek — tette hozzá a külügyminiszter.
A Fidesz támogatja a kormányt
A kormányzat számíthat a Fidesz támogatására a felvidéki magyarság védelmében, a szombati magyar—szlovák kormányfői találkozónak azonban csak akkor van értelme, ha konkrét eredményeket hoz a felvidéki magyarság számára — hangsúlyozta Németh Zsolt, a Fidesz szakpolitikusa a külügyi bizottság tegnapi ülésén. Hozzátette: az elmúlt hetekben egyre feszültebbé vált a magyar—szlovák viszony, a szlovák közjogi méltóságok ,,epilepsziás rohamai" mindennapossá váltak. A Szlovákiában tapasztalható irracionalista magyarellenesség megfélemlíti a felvidéki magyarságot. Magyarország nem találta meg az elmúlt három évben a megfelelő választ az egyre inkább szélsőségessé váló, ,,bizonyos értelemben fasizálódást mutató" szlovákiai politikára; kétséges, hogy a kormánynak van-e Szlovákia-stratégiája — mondta Németh Zsolt. Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt és Csáky Pált, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnökét is meghallgatja mai rendkívüli ülésén az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottsága.
Elutasítják a gyűlöletet
Egymással összefogva elutasítjuk az országaink közötti erőszak minden formáját, és hitet teszünk amellett, hogy nemzeteinknek békében és barátságban kell élniük — mondta Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke és Iveta Radicova, a szlovákiai ellenzék közös államfőjelöltje tegnap a szlovákiai Révkomáromban. A közös sajtótájékoztatón Fodor Gábor és Iveta Radicova arról beszélt, hogy felemelik hangjukat a mindkét oldali szélsőségesek ellen, különösen azok ellen, akik újra akarják építeni a határokat.
Felhívás az intolerancia ellen
Csaknem hetven szlovákiai magyar és szlovák település polgármestere emelte fel szavát tegnap az intolerancia, a nacionalizmus és a szélsőségek mindennemű megnyilvánulása ellen, s egyben párbeszédre szólította fel a szlovák és a magyar politikai vezetőket. Az aláírók Együtt és tisztelettel címen közzétett felhívásához a nap során más régiók polgármesterei is elkezdtek csatlakozni.
A kormányoknak megfelel?
A Pravda szlovák lap szerint ,,a magyar és a szlovák kormánynak egyaránt megfelel" a kétoldalú viszonyban kialakult kiélezett helyzet. A szlovák kabinetnek ,,ellensége akadt, amelytől megvédheti Szlovákiát, Magyarországon pedig elfordulhat a közvélemény figyelme a gazdasági helyzetről" — olvasható a lapban. A Pravda hírmagyarázata szerint mindkét tábor saját problémáinak súlya alatt cselekszik: míg Magyarországon a gyenge kormány és a szélsőségesekkel szemben gyenge törvények jelentik a fő gondot, Szlovákiában a nemzeti párt kormányjelenléte a legfőbb probléma.
A SME szlovák napilap szerint a szlovák rendőrségnek és főleg a kormánypolitikusoknak meg kellene mutatniuk: az zavarja őket az egyenruhás nácikban, hogy nácik, és nem az, hogy magyarok.
A Hospodárske Noviny megszólaltatta a szlovák belügyminisztérium egy volt munkatársát, aki úgy vélekedett, hogy a magyar és a szlovák rendőrségnek együtt kellene működnie a szélsőséges csoportok elleni fellépésben, és ezzel el kellene venni az egész konfliktus nemzetiségi jellegét.