MagaslesElszabaduló indulatok

2008. november 12., szerda, Világfigyelő

Ha valaki azt hihette — jogos optimizmussal —, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás önmagában megoldja a kelet-közép-európai országok közötti feszültségeket, a magyar—szlovák viszony alakulását figyelve megállapíthatja, sajnos, nem! A nemzeti tudat aláaknázott terepén járunk, betokosodó rögeszmék, mániák, nemzeti vágyképek, a szemétdombra való ,,ordas eszmék" árnyékában mindez illúzió.

A helyzetet bonyolítja, hogy lehet ugyan a mindkét országban egyre nagyobb hangot kapó és teret nyerő szélsőségesek akcióira fogni a magyar—szlovák viszony megbízható elmérgesedését, de amíg Magyarországon a nemzeti radikálisok egy nagy szájú kisebbséget képviselnek, és nincsenek a magyar képviselőházban, addig Szlovákiában Ian Slota radikális pártja — hadd, ne minősítsük durvább jelzőkkel, lehetne egyébként — a kormánykoalíció része. Mégpedig hangos része. Slota sovén-nacionalista, xenofób kijelentéseinek, a ,,magyarokat" alpári hangon becsmérlő nyilatkozatainak áldásos hatása már érezhető. A vetés, ahogyan Csáky Pál, a felvidéki magyar politikai párt vezetője szomorúan állapította meg, kezd beérni, s a magyarellenesség tetten érhető immár a hivatalos szlovák kormánypolitikában is.

Elég itt például az áldatlan tankönyvvitára gondolni, amely önmagában is jelzi, hogy a szlovák kormányból jelenleg teljességgel hiányzik az empátia, kísérletet sem tesznek a magyar kisebbség sajátos problémáinak megértésére, állandóan vádaskodnak.

A helyzetet még jobban elmérgesítette a dunaszerdahelyi stadionban történt rendőrségi akció. A szlovák rohamrendőrök brutálisan összeverték a magyar szurkolókat, s még mindég késnek ama, a magyar szurkolók megveretését megindokoló bizonyítékok, melyek szerint a verekedés azzal kezdődött, hogy a derék szlovák zsaruk... visszaütöttek. A magyar szélsőséges reakciók sem késtek, szlovák zászlókat égettek a budapesti nagykövetség előtt, szlovák helységnévtáblákat festettek le. Ezután következett a királyhelmeci incidens, ahol a nyíregyházi magyar őrezred tagjai egyenruhában koszorúztak egy emlékműnél. Mivel rendezvényük nem volt bejelentve, a szlovák rendőrség őrizetbe vett huszonnyolc magyar gárdistát, s eljárás indul ellenük önkényuralmi jelvények használata és Szlovákia területi integritásának megsértése miatt. Mindez olaj volt a tűzre, s nemcsak Slota szólalt meg — ismert modorában követelve a magyar fasiszták megbüntetését, bejelentve, hogy Szlovákiának az ENSZ Biztonsági Taná­csához és a Európai Unióhoz kell fordulnia —, hanem a miniszterelnök is élesen ítélte el a Szlovákia területi egységét veszélyeztető magyar szélsőségesek akcióit.

A nemzetiszocialisták megmozdulásait elítélték a magyar parlamenti pártok is, a Fidesz követelte, hogy az öt parlamenti párt közös nyilatkozatban ,,egységesen, határozottan, következetesen" lépjen fel a kormányszintre emelt szlovákiai magyarellenesség ellen, a szlovákiai magyarság és a Szlová­kia területén atrocitásoknak kitett magyar állampolgárok védelmében.

Egy bizonyos, a megromló viszonyt minél hamarabb rendezni kellene, csak még egyelőre nem látszik az, hogy hogyan. Amíg egy radikális párt a kormánykoalíció hangadó része Szlovákiában, addig félő, hogy megegyezés belátható időn belül nem lesz, a magyarellenesség pedig vírusként terjed.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 931
szavazógép
2008-11-12: Világfigyelő - x:

A megbékélés jegyében (Szlovák—magyar viszony)

A rendkívül kiéleződött szlovák—magyar viszony javításán dolgozik a szlovákiai és magyarországi politikai élet minden szinten, a két ország kormányfője találkozót szervez, a Fidesz támogatja a kormányt a felvidéki magyarság védelmében, együttes ülést tart a szlovák és magyar parlament európai bizottsága, az SZDSZ elnöke a szlovák ellenzék közös államfőjelöltjével a szélsőségesek ellen emelt szót, szlovákiai magyar és szlovák polgármesterek az intolerancia ellen közös felhívást tettek közzé — és mindeközben egy szlovák lap szerint mindkét ország kormányának egyaránt megfelel a kiélezett helyzet.
2008-11-12: Világfigyelő - Váry O. Péter:

Röviden

Az IMF-szerződés feltételei
A Fidesz elnöksége határozottan felszólítja Gyurcsány Ferencet, hogy 24 órán belül hozza nyilvánosságra a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelszerződés minden feltételét — mondta az ellenzéki párt szóvivője a Fidesz tegnapi elnökségi ülése után tartott sajtótájékoztatón. Szijjártó Péter közölte: tudni akarják, mennyi a kamat, mikor kell a hitelt visszafizetni, és milyen további megszorításokat írt elő az IMF Magyarország számára a hitelfelvétel lehetőségéért. ,,Minden részletében nyilvánosak azok a feltételek, amelyekkel a Nemzetközi Valutaalap Magyarországnak hitelkeretet biztosít" — írta az MTI-hez eljuttatott közleményében a Pénzügyminisztérium. A sajtóosztály közölte: az IMF-hitel feltételeit az a szándéklevél tartalmazza, amely a Pénzügyminisztérium, a Magyar Nemzeti Bank és az IMF honlapján is megtekinthető.