Az önvédelemtől az autonómiáig

2008. november 12., szerda, Közélet

November 11—13. között Tőkés László európai parlamenti képviselő meghívására a Kárpát-medencei Magyar Autonómia-Tanács (KMAT) küldöttsége Brüsszelben tartózkodik. A küldöttség tagjai — Fodor Imre, SZNT-alelnök, Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke, Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke és Jakab Sándor, a Horvátországi Magyarok Szövetségének alelnöke — tegnap részt vettek az Integráció, autonómia és stabilitás témakörben tartott parlamenti közmeghallgatáson, ahol nemzeti közössé­geik helyzetéről és problémáiról, valamint az általuk vezetett szervezetek időszerű törekvéseiről nyújtottak tájékoztatást — adja hírül Tőkés László sajtóirodája.

Tőkés László, a KMAT soros elnöke a szervezet által célul kitűzött közös autonómiaképviselet fontosságát hangsúlyozta. ,,A Kárpát-medencei magyar nemzetrészek számára többszörösen hátrányos, elnyomott — kisebbségi — helyzetükben a közösségi önrendelkezés — az autonómia — jelentheti az egyetlen életképes alternatívát és megoldást" — mondta az EP-képviselő, ugyanakkor sajnálatát fejezve ki amiatt, hogy a küldöttségből kimaradtak az RMDSZ és a felvidéki Magyar Koalíció Pártjának képviselői. Tőkés annak a reményének adott hangot, hogy a kisebbségi önvédelem mostani állapotából előbb-utóbb eljutnak a kisebbségi autonómiák megvalósulásának európai színvonaláig. Fodor Imre bejelentette, hogy az SZNT újból a román törvényhozás elé kívánja terjeszteni Székelyföld autonómiastatútumát, továbbá kezdeményezi a magyar—román államközi alapszerződés felülvizsgálatát.

Felszólalásában Henrik Lax finnországi svéd EP-képviselő európai szempontból is rendkívül fontosnak ítélte a Kárpát-medencei magyar közösségek kérdését. ,,A kisebbségek ügyének még az Európai Parlamentben sem könnyű politikai támogatást szerezni" — mondta a képviselő, aki szerint az EU-ba való felvétel előtt álló országok esetében a kisebbségi jogérvényesítés egyik leghatásosabb eszköze a csatlakozási tárgyalás.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 491
szavazógép
2008-11-12: Máról holnapra - Simó Erzsébet:

Jogi dupla csavar

Tăriceanu és kormánya a stafétabot átadása előtt szűk három héttel úgy megkavarta a hazai közéletet, hogy ember legyen a talpán, aki érti, valójában mit is akarnak. Kedd estig, a miniszterelnök második színre lépéséig meglehetősen egyértelmű volt a helyzet: felmérték, hogy kiürült a pénzeszsák, látszott, tisztában vannak azzal, hogy a gazdasági váláság Romániát sem kerülheti el, s mert pontosan ismerik az ország gazdasági teljesítőképességét ― bár hurráoptimista nyilatkozataikkal korábban kissé eltájolták az alkalmazottakat, s szinte belehajtották a bérkövetelési hullámba ―, leköszönésük előtt igazi liberális pártként kívánnak viselkedni, s benyomják a pénzpazarlás fékeit.
2008-11-12: Közélet - Simó Erzsébet:

Smaranda asszony és a pártokon átívelő szövetség

A Smaranda Enache képviselői jelölésével kapcsolatos sajtóhíreket olvasva düh és elkeseredettség fogja el az embert. Miként lehetséges — töprengünk —, hogy a román politikai élet egyik legkövetkezetesebb és legtisztább alakját RMDSZ-es közreműködéssel ismét félreállítják, az esélyt sem adják meg számára, hogy egy Maros megyei választókörzetben megmérettesse magát. Telefon után nyúltam, tőle magától akartam hallani, mi is történt.