A sepsiszentgyörgyi Györgyi Viola 19 napot töltött a 32. nyári olimpiai játékokon, ugyanis egyike volt a 30 legjobb kosárlabda-játékvezetőnek, akik Tokióba utazhattak. A 2009 óta a norvégiai Trondheimben élő háromszéki bíró négy csoportmérkőzést vezetett a női tornán. A sorozatban hetedszer aranyérmes Egyesült Államok két találkozóján, Nigéria és Japán ellen is fújta a sípot, valamint a Kanada–Dél-Korea és az Ausztrália–Puerto Rico összecsapáson is közreműködött. Úgy véli, életre szóló élmény volt élete első olimpiai részvétele, azonban egy rövid pihenőt követően már a néhány hét múlva rajtoló idényre készül.
– Gratulálok az olimpiai részvételhez. Négy mérkőzést vezettél a női tornán. Hány napot töltöttél Tokióban és milyen élményekkel gazdagodtál?
– Szeretném kiemelni, hogy a tokiói olimpia fantasztikus, megismételhetetlen élmény volt, rendkívül hálás vagyok a lehetőségért. 19 napot töltöttem Saitama városában, amely Tokió mellett fekszik. Csak a hotelben és a kosárlabdacsarnokban tartózkodhattunk, ezek között a távolság mintegy 20 perc volt autóbusszal. A körülmények nagyon szigorúak voltak, ami azt jelenti, hogy csak a hotelben és a csarnokban tartózkodhattunk. Még mindig próbálom feldolgozni a történteket, úgy érzem, ennél már nem lehetek hálásabb ezért az esélyért. A játékosok és a játékvezetők számára is más volt ez az olimpia, viszont mind részt vehettünk rajta, ezt pedig senki nem veheti el tőlünk.
– Hogy érezted, a mérkőzéseken minden zökkenőmentesen alakult? Elégedett vagy a teljesítményeddel? Esetleg csalódott vagy, mert nem kaptál lehetőséget a csoportmérkőzések után, vagy mert nem vezettél meccset a férfi tornán?
– A célom az volt, hogy három mérkőzést vezethessek. Ezzel szemben négy találkozón működhettem közre, vagyis ez már több annál, mint amire előzetesen számítottam. Nagyon jó érzés tölt el! Úgy érzem, mindegyik mérkőzésem sima volt. Nagyon jó visszajelzéseket kaptam a jelen levő oktatóktól. Amikor részt veszel az olimpián, és tudod, hogy jól teljesítesz, azt kívánod, bárcsak vezethetnél mérkőzést a negyeddöntőben vagy az elődöntőben. Ilyen az emberi természetünk, mi, játékvezetők is versengő típusok vagyunk. Teljesítettem a kitűzött célt életem első olimpiáján. Ki tudja? 2024, Párizs nincs is olyan messze.
– Szabad idődben más mérkőzéseket is megnéztél. Ezeket saját szórakoztatásodra követted, vagy inkább a szakmai fejlődés volt az elsődleges?
– Így igaz, több mérkőzést is megnéztem, amelyeken nem voltam érdekelt, ezeket nem csak szakmai szempontból követtem. Szívesen részt vettem a találkozókon, mert a világ legjobb kosárlabdázóit láthattam játszani, ezeket a játékosokat csak tisztelni tudom. Azt mondhatom, hogy kiváltságos vagyok, ugyanis olyan sportolókat láthattam a pálya mellől, mint Luis Scola, Pau Gasol, Luka Dončić vagy Kevin Durant.
– Az olimpia után pihentél keveset, vagy már újabb feladat várt rád? A nyáron még vezetsz válogatott meccseket?
– Az olimpia után kivettem egy hét szabadságot, ugyanis a nyáron ez volt a harmadik tornám a női Európa-bajnokság és a 19 év alatti fiú-világbajnokság után. Mivel buborékban szervezték mindegyiket, mentálisan és fizikálisan is nagyon igénybe vett. Úgy gondolom, egy ilyen nyár után a pihenés nagyon fontos. Szeretnék friss lenni és készen állni a következő idényre, valamint az előttem álló kihívásokra.
– Szeptemberben kezdődnek az európai kupasorozatok selejtezői. Ezeken már vezethetsz mérkőzéseket?
– Nem tudom kontrollálni, mit hoz a jövő. Felkészülök minden mérkőzésre és tornára, amire esetleg nevezhetnek. Mindent egybevetve, várom már a következő szezont!