Rubik Ernő kapja idén a Moholy-Nagy-díjat

2008. november 20., csütörtök, Világfigyelő

Rubik Ernő, a világszerte nagyra becsült tárgytervező és feltaláló, a Rubik-kocka atyja kapja idén a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem elismerését. A Moholy-Nagy-díjat ma adják át Budapesten.

Az egyetem tegnapi közleménye szerint a 2006 óta adományozott Moholy-Nagy-díjjal azokat ismerik el, akik tevékenységükkel kimagasló módon, közvetlenül vagy közvetve hozzájárultak az egyetem céljainak eléréséhez. A díjat odaítélő kuratórium indoklása szerint Rubik Ernő, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem címzetes egyetemi tanára több évtizedes, világszerte nagyra becsült tárgytervezői és feltalálói tevékenységével felejthetetlen érdemeket szerzett az egyetemen folyó munka megismertetésében és elismertetésében. 1975-ben mutatta be a Rubik-kockát, amelyet az egyetem oktatójaként, eredetileg a térbeli mozgások szemléltetésére konstruált. 1980 és 1982 között több mint százmillió eladott példánnyal meghódította az egész világot, a kocka népszerűsége mindmáig töretlen ― hangsúlyozták az indoklásban.

A Rubik-kocka több országban volt az év játéka, klubokat, egyesületeket, versenyeket és világbajnokságokat szerveztek és szerveznek ma is a bűvös kocka kedvelői számára. ,,Mindenféle reklám, kampány nélkül, valóban saját erőből jutott el a nagyvilágba, és bizonyított. A játék ma is él. Immár a következő generáció játszik a kockával, amelynek ugyanolyan örömet, kihívást és izgalmat jelent, mint az előző nemzedéknek" ― mondta korábban Rubik Ernő.

A 64 éves tervező, feltaláló a Budapesti Műszaki Egyetemen végzett építészmérnökként 1967-ben, majd az Iparművé­szeti Főiskolán belsőépítészetet tanult 1971-ig. Ezután építész-tervezőként dolgozott, és az Iparművészeti Főiskolán (a mai Moholy-Nagy Művé­szeti Egyetemen) oktatott. Több egyéb játéka is elterjedt, például a bűvös kígyó, de a kocka sikerét egyik sem tudta megközelíteni. 1988-ban létrehozta a Rubik Nemzetközi Alapítványt a kiemelkedően tehetséges fiatal műszakiak és iparművészek támogatására. 1990-től a Magyar Mérnök Akadémia elnöke, 1996-tól tiszteletbeli elnöke. 1983-ban állami díjjal, 1995-ben életművéért, innovációs tevékenységéért Gábor Dénes-díjjal tüntették ki. A Kossuth-díjat 2007-ben kapta meg tárgyművészeti és feltalálói tevékenységéért, iskolateremtő jelentőségű oktatói munkássága elismeréseként.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 931
szavazógép
2008-11-20: Világfigyelő - x:

Sólyom találkozóra hívta a szlovák államfőt

Sólyom László azt javasolta szlovák kollégájának, hogy november 29-én találkozzanak, és a korábban kialakult gyakorlatnak megfelelően nyilvánosság előtt párbeszédet folytatva tekintsék át a szlovák—magyar kapcsolatok szélesebb összefüggéseit, a két ország viszonyát terhelő problémák gyökereit — közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal. A találkozó időpontját napok óta egyeztetik, a korábbi javaslatok a szlovák félnek nem feleltek meg. A találkozó helyszínéről a diplomáciai gyakorlat szerint azután fognak egyeztetni, ha az időpontban már megállapodtak.
2008-11-20: Világfigyelő - x:

Zárt ajtók mögött tárgyalják a Politkovszkaja-ügyet

Mégis zárt ajtók mögött tárgyalják az Anna Politkovszkaja újságíró ellen két évvel ezelőtt elkövetett bérgyilkosság első négy vádlottjának, gyanúsítottjának ügyét ― közölte tegnap a bíróság, s ezt azzal indokolta, hogy az esküdtek újságírók jelenlétében nem hajlandók megjelenni a tárgyalóteremben.