Zárt ajtók mögött tárgyalják a Politkovszkaja-ügyet

2008. november 20., csütörtök, Világfigyelő

Mégis zárt ajtók mögött tárgyalják az Anna Politkovszkaja újságíró ellen két évvel ezelőtt elkövetett bérgyilkosság első négy vádlottjának, gyanúsítottjának ügyét ― közölte tegnap a bíróság, s ezt azzal indokolta, hogy az esküdtek újságírók jelenlétében nem hajlandók megjelenni a tárgyalóteremben.

A per az ügy első négy vádlottja ellen ― akik között nincs ott sem a gyilkosság elkövetője, sem a megrendelője ― hétfőn kezdődött a moszkvai körzeti katonai bíróságon, s akkor a bíró az ügyészség indítványa ellenére nyílt tárgyalás mellett döntött, de megjegyezte: azonnal zárt tárgyalást rendel el, ha bárki a részvevők közül panaszt tesz, hogy nyomást gyakorolnak rá.

Tegnap, amikor az ügy érdemi tárgyalásának kellett volna elkezdődnie, a bíró bejelentette: mégis zárt tárgyalás lesz. Azt mondta, hogy az esküdtek és az igazságszolgáltatás más képviselőinek és családtagjainak a biztonságáról van szó. (Az esküdtnek behívott kétezer ember közül ötven jelent meg, közülük választották ki kedden a tizenkét esküdtet és a nyolc pótesküdtet.)

Dmitrij Muratov, Politkovszkaja lapja, a Novaja Gazeta a főszerkesztője szégyennek nevezte a döntést, s azt mondta: kezdődhet a szerecsenmosdatás. Kijelentette: hétfőn megjelent a tárgyaláson az orosz emberi jogi biztos, ezért akkor ezt nem merték bejelenteni, most azonban bekövetkezett, amire számítottak, megtalálták a módját annak, hogy miként titkosítsák az ügyben szereplő ügynökök tevékenységét. A főszerkesztő megígérte: a lap nyilvánossá teszi azt, ami a tárgyalóteremben folyik. Anatolij Kucserena jogász, a közvéleményt képviselő Társadalmi Kamara jogi bizottságának elnöke szintén bírálta a döntést, és nyílt tárgyalást követelt, hozzátéve: ha titkosított anyagok kerülnének szóba, átmenetileg bármikor el lehet rendelni a zárt tárgyalást. Murad Muszajev, az egyik vádlott ügyvédje is úgy vélekedett, hogy a bíró által a tárgyalás zárttá nyilvánítására felhozott indok nem elégséges. A vádlottak közül hármat bűnrészességgel vádolnak, Pavel Rjaguzov, a negyedik vádlott ellen azt hozzák fel, hogy kiadta az újságírónő adatait a merénylőknek. Tegnap mind a négy vádlott ártatlannak vallotta magát, s egyikük ügyvédje újságíróknak azt mondta: a vádirat csupa feltételezésekből áll.

Politkovszkaját, az ellenzéki Novaja Gazeta újságíróját, aki egyebek között a csecsenföldi jogsértésekről írt cikkeivel szerzett nevet magának, 2006 őszén lőtték le annak a háznak a kapualjában, ahol lakott.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 931
szavazógép
2008-11-20: Világfigyelő - x:

Rubik Ernő kapja idén a Moholy-Nagy-díjat

Rubik Ernő, a világszerte nagyra becsült tárgytervező és feltaláló, a Rubik-kocka atyja kapja idén a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem elismerését. A Moholy-Nagy-díjat ma adják át Budapesten.
2008-11-20: Világfigyelő - x:

Hillary Clinton nem szívesen adná fel függetlenségét

Hillary Clinton gondban van a külügyminiszteri poszt elfogadásával, ugyanis szeret a maga ura lenni, nem szívesen adja fel függetlenségét — írta a tegnapi The New York Times. Az amerikai sajtó napok óta arról ír, hogy Barack Obama megválasztott elnök egykori vetélytársát, a volt first ladyt szemelte ki a külügyminisztérium élére.