MagaslesAz orosz stratégia

2008. november 26., szerda, Világfigyelő

Amint a Nemzetközi Hírszerzési Tanács legújabb jelentése is leszögezi, összhangban borúlátó politológusok és ambiciózus külpolitikai elemzők fejtegetéseivel a világ pénzpiacait megrengető globális hitelválság és az ezt követő gazdasági világválság, amelyre az elmúlt század harmincas éveinek eleje óta nem volt példa, újra átrendezheti a nemzetközi erőviszonyokat.

Ami azt jelenti, hogy a világ csendőrének tartott, ez ideig egyetlen szuperhatalom, az Amerikai Egyesült Államok nemzetközi befolyása az elkövetkező években, évtizedekben folyamatosan és feltartóztathatatlanul hanyatlani kezd, és várható lesz Oroszország és Kína felemelkedése. Az Egyesült Államok — noha a dollár még egyelőre a világ vezető valutája, s Amerika katonai fölénye is jelentős — számolhat vetélytársai megerősödésével, megbomolhat tehát az eddigi nemzetközi egyensúly. Oroszország — Putyin legújabb stratégiai terveinek ismeretében — készül elfoglalni (visszafoglalni?) a Szovjetunió szétesésével elveszített helyét, nagyhatalmi státusát. Az orosz miniszterelnök bejelentette, hogy Oroszország egymilliárd dollárt ad a Nemzetközi Valutaalapnak a válság megrendítette országok megsegítésére, további jelentékeny hiteleket nyújt Kínának, Indiának, Fehéroroszországnak orosz árucikkek vásárlására, s továbbra is megvédi állampolgárainak érdekeit, nem ismétlődhet meg az 1991-es és 1997-es sokk, amikor a rubel összeomlott, s a gazdaság a csőd szélére került. Putyin szerint a pénzügyi válság ma már katasztrofális gazdasági válságot idézett elő, de némi jogos büszkeséggel emelte ki, hogy a Kremlnek elegendő eszköz áll rendelkezésére ahhoz, hogy külső segítség nélkül is megoldhassa az orosz cégek hitelgondjait. (Itt nyilván az energetikai hordozókra, Oroszország kőolaj- és gáztartalékaira gondolt… amelyeket eddig is felhasznált — eléggé szokatlan módon — a diplomáciában, zsarolva rászoruló klienseit…) Ezért az elkövetkező években Oroszországnak meg kell erősítenie gazdasága versenyképességét, három-négyszeresére növelve a munka termelékenységét. Nyugdíj- és fizetésemelésekről is beszélt, megnyugtatva alattvalóit, de hangsúlyozta — és vizsgálódásunk szempontjából mégiscsak ez a legfontosabb —, hogy továbbra is hatalmas összegeket fordítanak az orosz tartalékokból a haditechnikai ipari cégek csődjének elkerülésére, mert a katasztrofális gazdasági válság nem gyűrűzhet be a hadiiparba, nem veszélyeztetheti Oroszország védelmi terveinek megvalósítását. Hogy ezek aztán meddig maradnak ,,védelmi tervek", nehéz megjósolni, de tény: az orosz szereplővel egyre inkább számolni kell a megbomló nemzetközi… térben!

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 932
szavazógép
2008-11-26: Világfigyelő - x:

A kör négyszögesítése Koszovóban

Teljes a zűrzavar a függetlenségét kikiáltó s körülbelül ötven ország által önálló államként elismert Koszovó volt szerb tartomány további sorsa körül. A fő problémát jelenleg az okozza, hogy a terület békéjét biztosító ENSZ-közigazgatási szervnek, az UNMIK-nak az év végére vissza kell vonulnia, s helyét elvileg egy EU-irányítás alatt álló bírói és rendőri segéderő, az EULEX fogja betölteni. Ennek szerepéről, telepítése módjáról az érintettek szögesen eltérő véleményeket vallanak.
2008-11-26: Világfigyelő - Szekeres Attila:

Röviden

Orosz hadihajók érkeztek Venezuelába közös hadgyakorlatra
Orosz hadihajók érkeztek tegnap Guaira venezuelai kikötővárosba, hogy közös hadgyakorlaton vegyenek részt a venezuelai haditengerészettel. Ilyen eseményre a hidegháború vége óta nem került sor. A hajókat ― a Pjotr Velikij (Nagy Péter) atommeghajtású rakétahordozó cirkálót, az Admiral Csabanyenko tengeralattjáró-elhárító rombolót és két kísérőhajót ― ágyúlövésekkel üdvözölték.