Bizonyos ügyfelek, amikor azzal szembesülnek, hogy hány lóerőssé lehet varázsolni autójukat chiptuning segítségével, kételkednek abban, hogy valóban ez-e a maximum. Olykor elhangzik érvként az is, hogy máshol nagyobb teljesítményt ígértek.
Sok esetben nincs fizikai korlátja annak, hogy nagyobb teljesítményt hozzanak ki egy kocsiból, mint amit eredetileg felkínálnak. A kérdés az, hogy megéri-e a kockázat? A túlságosan “bevállalós” beállításnál azzal a kockázattal kell számolni, hogy eldugulhat a DPF részecskeszűrő, széteshet a váltó. Kinek hiányzik mindez?
Érdemes a teljes képet látni, nem kizárólag a lóerőket szem előtt tartani. Van egy reálisan elérhető cél, a lehetőségeket és a biztonságot is figyelembe kell venni, ha chiptuningról van szó.
Mondani lehet bármit
Lehet azzal hencegni, hogy ki hány lóerőt ígér, ám mérés és mérés között is különbség van. Jó tudni, mi a különbség a fő mérési fajták között ahhoz, hogy megértse az ember, miért nem mindegy, miféle mérésre hivatkozva állít valaki valamit.
A G-szenzoros gyorsulásmérők sajnos nem alkalmasak pontos mérésre. A GPS alapú teljesítménymérők már valamivel jobbak, a G-szenzor tehetetlenségi problémáit ez az eszköz képes kiküszöbölni. A probléma az vele, hogy nehézkesen lehet kezelni, az adatok pedig csak körülbelüli összehasonlító mérésekre használhatók. Precíziós teljesítménymérésre ez sem alkalmas. Az OBD2 EOBD teljesítménymérés elsőre rugalmasabbnak és egyszerűbbnek is tűnik. Sajnos azonban az EOBD előírásokat nem tartotta be minden autógyártó teljes mértékig. Igazából pontos mérésre ez sem alkalmas.
Elterjedt módszer a kerekekre szerelt gyorsulásmérővel való mérés az utcán. A műszer tulajdonképpen a kerekeken mér szöggyorsulást. A teljesítményadathoz persze meg kell adni a jármű súlyát, a kerékátmérőt, a váltó típusát, áttételi arányát, amennyiben a szoftver ezt nem kalkulálja. Figyelembe kell még venni továbbá a levegő hőmérsékletét és a légköri nyomást is. Kérdés aztán, hogy rendelkezésre áll-e megfelelően hosszú és jó minőségű útszakasz?
Még ha sikerül is összehozni ideális körülményt az utcai méréshez, valamint minden szükséges adat rendelkezésre áll, akkor is lehet hiba a számításban. Ha nem kap elég terhelést az autó, és túl alacsony sebességfokozaton történik a mérés, akkor jelentős különbség lehet az utcai mérés és a Dyno fékpadi mérés között.
Dyno fékpados mérés
Ha reprodukálható, azonos feltételekkel elvégzett összehasonlító mérést szeretne valaki végezni, akkor elkerülhetetlen lesz egy Dyno fékpad beszerzése. Ilyenkor nem kell azzal sem számolni, hogy mi van, ha valaki tévesen jegyzi fel a kerékátmérőt, a súlyt vagy a váltó áttételt. A fordulatszám kalkulációja automatikusan történik, és a hajtásláncveszteség teljesítménymérése is lehetővé válik.
AET CHIPtuning: ez hozható ki egy Skoda Octavia 2.0TDI-ből
Egy gyári adatok szerint 110LE/280NM adatokkal rendelkező modellből lehet varázsolni egy 117LE/304NM-rel rendelkező Skoda Octaviát. Az optimalizált beállítás 181LE/401NM. (X)