Ukrajnai menekültekMindenkin segítenek

2022. március 10., csütörtök, Család

Több rendben is módosították és pótolták a külföldiekre és hontalanokra vonatkozó romániai törvényes előírásokat, ismertették, milyen elbánásban részesülnek az Ukrajnából érkező menekültek, s milyen segélyvonalakat vehetnek igénybe ők és a rajtuk segíteni kívánók.

A menekültekről közzétett legfrissebb adatok szerint az ukrajnai háború kezdetétől tegnapig 319 969 ukrán állampolgár érkezett Romániába, közülük 234 369-en hagyták el az országot, napról napra emelkedik azok száma, akik nem utaznak tovább, s eddig 3469 ukrán állampolgár kért menedékjogot a román államtól.
 

Menekültek besorolása a határon

Az országba érkező ukrán menekültek négy kategóriába sorolhatók: akinek biometrikus útlevele van, akinek hagyományos útlevele van, akinek nincs útlevele, de valamilyen dokumentummal tudja igazolni személyazonosságát, és akinek semmiféle dokumentuma nincs – ismertette március 2-án Dan Cărbunaru kormányszóvivő.
Akik biometrikus útlevéllel rendelkeznek, vízum nélkül beléphetnek és 90 napon át tartózkodhatnak az Európai Unió területén, tehát beléphetnek Romániába és tovább is utazhatnak más országokba.

Akik hagyományos útlevelet mutatnak fel a határon, vízumra van szükségük. A hatóságok felkészültek a szükséges vízumok kibocsátására – mondta a szóvivő. A vízum az útlevéllel együtt érvényes.

Akiknek semmiféle útlevelük nincs, de más dokumentummal tudják igazolni személyazonosságukat, szintén a hatóságok nyilvántartásába kerülnek, és beléphetnek az országba.

Akik semmiféle irattal nem rendelkeznek, menedékjogot kell kérniük, ez az egyetlen módja, hogy beléphessenek az ország területére és a román állam védelmét élvezzék – közölte a kormányszóvivő.

 

Ha nem kérnek menedékjogot

A kormány a menedékjogot nem kérő személyek támogatásáról február 27-én elfogadatott sürgősségi rendelete szerint az ukrajnai háborús térségekből érkező külföldi állampolgárokat és hontalan személyeket ideiglenesen felállított táborokban, illetve a megyei vészhelyzeti bizottságok által kijelölt szálláshelyeken helyezik el a hatóságok. A menekültek teljes ellátásban (élelem, ruházat, higiéniai termékek) részesülnek, beleértve az orvosi kezelést is.
 

Menedékjogot kérők ellátása

A menekültügyi eljárás ideje alatt a menedékjogért folyamodó személyeknek a bevándorlási főfelügyelőség központjai­ban biztosítanak szállást. Ugyanakkor anyagi és orvosi segítséget, speciális pszichológiai és jogi tanácsadást vehetnek igénybe, hozzáférésük van a munkaerőpiachoz, és a kulturális beilleszkedést elősegítő tevékenységeken is részt vehetnek – közölte március 4-én a belügyminisztérium.

A román államtól menedékjogot kérő személyek napi 20 lej értékű élelmiszer­adagra, a nyári szezonban 135 lejes, a téli szezonban 200 lejes ruhapénzre jogosultak, ezenkívül napi 12 lejes támogatást kapnak személyes költségekre, például tisztálkodási cikkekre – közölte február 27-én Lucian Bode tárcavzető.
 

Segélyvonalak és honlap

Román, ukrán és orosz nyelvű ingyenes segélyvonalakat és egy weboldalt indított két nemzetközi cégcsoport kolozsvári leányvállalata az ukrajnai menekültek számára. A honlap fejlesztőinek tájékoztatása szerint a 0800 360 880-as szám Romániából, a 0800 801 489-es szám pedig Ukrajnából hívható közvetlenül telefonon naponta 8 és 18 óra között. A vonalakat használhatják más országok Ukrajnában tartózkodó állampolgárai is, ha Romániába készülnek és információkra, segítségre van szükségük.

A két számot hívhatják azok a román állampolgárok is, akik az országba érkezett ukrajnai menekülteken szeretnének segíteni. Felajánlásaikat a https://refugees.ro/ weboldalon összesítik.

Dan Cărbunaru kormányszóvivő a kabinet március 5-i ülése után elmondta, hogy az elkövetkezőkben egy, a Code for Romania szervezettel együttműködésben továbbfejlesztett felületen fogadják majd a felajánlásokat két kategóriában: az Egy tető (Un Acoperiş) menüpont alatt az elszállásolással, a Sürgősségi segély (Sprijin de Urgenţă) menüpont alatt pedig a más jellegű támogatásokkal (élelem, higiéniai cikkek, ruhák stb.) kapcsolatos felajánlásokra lesz lehetőség. (Agerpres)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 875
szavazógép
2022-03-10: Család - :

Tizenhat megmentett élet

Egy hónapja annak, hogy egészséges kisfiút találtak a babamentő inkubátorban Miskolcon, akit Hajnal Marcellnek neveztek el, és örökbe fogadó szülőkhöz kerül.
2022-03-10: Történelmünk - :

Székely vértanúk

Március 10-ét a székely szabadság napjává nyilvánította a Székely Nemzeti Tanács 2012. január 6-án. 1854-ben ezen a napon végezték ki a marosvásárhelyi Postaréten a Makk József-féle titkos szervezkedés székelyföldi vezetőit, bágyi Török János marosvásárhelyi református kollégiumi tanárt, martonosi Gálffi Mihály székely­udvarhelyi ügyvédet és nagyváradi Horváth Károly orbaiteleki földbirtokost. Mai Történelmünk rovatunkban Károlyi Dénes Székely vértanúk című, a Művelődés 1979. áprilisi számában megjelent írását közöljük, a szerkesztőség alcímeivel.