A rasszistákat és idegengyűlölőket a jövőben az EU összes tagállamában súlyos büntetéssel kell sújtani — döntöttek tegnap Brüsszelben az uniós igazságügyi miniszterek a rasszizmus és idegengyűlölet elleni kerethatározat végleges elfogadásakor. A tagállamok két évet kaptak arra, hogy átültessék a kerethatározat előírásait saját nemzeti jogrendjükbe. A kerethatározat értelmében a rasszista gyűlöletre vagy erőszakra izgató, szándékos és nyilvános kijelentések esetén egy és három év közötti szabadságvesztést kell kiszabni. Ehhez hasonlóan büntetendővé kell tenni, ha valaki népirtás vagy emberiesség ellen elkövetett bűncselekmény megtörténtét tagadja, vagy azt ártalmatlanként állítja be (lásd: holokauszttagadás).
Már februárban választhatnak
Nem kizárt, hogy Szlovákiában már februárban megtartják az államfőválasztás első fordulóját — írta a Sme liberális napilap a pozsonyi törvényhozás elnökének nyilatkozatára hivatkozva. Pavol Paska a korábbi időpontot azzal magyarázza, hogy a választás kiírásának számos feltétele van, amelyeket teljesíteni kell. Az elnökválasztás időpontjának meghatározása a házelnök jogkörébe tartozik. Szlovákiában eddig azzal számoltak, hogy a köztársaságielnök-választás első fordulójára áprilisban kerül sor. A törvény szerint a választás első fordulóját legkésőbb hatvan nappal a hivatalban lévő elnök mandátumának lejárta — jelen esetben április 16-a — előtt kell kiírni.
Klaus támadja Topoláneket
Václav Klausnak nincsenek kétségei afelől, hogy hiteles az a bizalmas feljegyzés, amely a francia államfő és a cseh kormányfő egyik párizsi beszélgetését rögzíti. A cseh diplomácia tagadja a prágai sajtóban közölt dokumentum hitelességét, de Karel Schwarzenberg külügyminiszter már nyilvános bocsánatot kért Franciaországtól azért, hogy kiszivárgott. A cseh államfő ugyanakkor bírálóan szólt arról, hogy a cseh és az európai politikusok között érdekbarátságok kötődnek. Mirek Topolánek ennek a jelenségnek a legklasszikusabb prototípusa — jelentette ki Klaus interjúban. Klausnak az utóbbi napokban nem ez az első támadása a miniszterelnök ellen. Megfigyelők ezt a Polgári Demokratikus Párt jövő heti tisztújító kongresszusával magyarázzák. Bár Klaus a párt alapítója és államfőként is tiszteletbeli elnöke, éles összetűzésbe került a pártelnök Topolánekkel, és jelezte: valószínűleg kilép a pártból, és új pártot alapít. Az új párt állítólag erősen euroszkeptikus irányvonalat követne, és hasonlítana az írországi Libertas mozgalomhoz.
Merényletsorozat Indiában
Indiai kommandósok megrohamozták tegnap este azt a mumbai zsidó kulturális központot, amelyet terroristák foglyokat ejtve két napja elfoglaltak. Az akcióban életét vesztette a két túszejtő és öt izraeli túsz. Közben a Tádzs Mahal Szálló labirintusszerű folyosóin folytatta az indiai elitalakulatokkal vívott macska-egér harcát a szerda esti mumbai terrorakciók utolsó, még életben lévő támadója. Előzőleg a nap folyamán a különleges egységek megöltek két túszejtőt, és kiszabadítottak 143 embert egy másik helyszínen, a Trident-Oberoi Szállodában. Itt állítólag már véget értek a harcok. Az eddigi adatok szerint legalább húsz külföldi vesztette életét a merényletsorozatban. A legfrissebb összesítés szerint a halálos áldozatok száma meghaladja a 130-at, s háromszáz ember sebesült meg a szerda este indított terrortámadásban.