Körömfestés és könyvbemutató

2022. április 27., szerda, Közélet

Meglehetősen bizarr ötletnek tűnik, hogy Boros Kinga Kényelmetlen színház című kötetének bemutatóján, mely tulajdonképpen egy doktori dolgozat könyvváltozata, Székely Claribella beszélgetett a szerzővel. Hogy miért történt ez így, arra csak a beszélgetés végén kaptunk pontos választ, de mindenképpen üdítő volt ilyen tálalásban találkozni először a könyv által tárgyalt magasröptű színházelméleti kérdésekkel.

  • Boros Kinga és Székely Claribella
    Boros Kinga és Székely Claribella

„Kényelmetlen színház – A politikai tartalomtól az észlelés politikájáig. Há miétt adtad ezt a címet ennek a könyvnek, s egyáltalán miétt es írtad ezt a könyvet?” – tette fel az első kérdést Claribella. Az akadémiai pálya ilyen kényszerűségekkel jár – jött a válasz. Kutatásai során Boros Kingát elsősorban az érdekelte, hogy „miben állhat a színház politikussága”. Többen is tárgyalták korábban az észlelés politikáját, akik közül elsősorban Hans-Thies Lehmann neves német színházkutatóra támaszkodott, és azért nevezte kényelmetlennek ezt a színházat, mert olyan előadáspéldák, nézőként megélt helyzetek foglalkoztatták, amelyekben nehéz volt eldöntenie, hogyan viselkedjen. Erre jellegzetes példaként a Feketeország című, Schilling Árpád által rendezett Krétakör-produkció egyik jelenetét idézte fel. Olyan helyzetek ezek – mutatott rá –, melyekben a nézőnek döntenie kell, részvételével hozzájárul-e ahhoz, hogy az előadás zavartalanul lezajlódjon, vagy kilépve a nézői szerepből, visszautasítja a részvételt. „A nézők a mai napig szeretnének ott maradni a setét, kényelmes székben, hogy ne zavarják őket, mit koslatnak ott a nézőtéren, miétt kell hátrafordulni?” – összegzett Claribella.

A kommunista diktatúra időszakáról, a színházi cenzúra és az ideológiai ellenőrzés témaköréről is beszélgettek, mely szintén megjelenik a kötetben, különös tekintettel a sepsiszentgyörgyi „vizionálásokra”, melyek jegyzőkönyvei nagyszerűen tanúsítják, hogy mit is jelentettek egykor azok a bizonyos kritikai főpróbák. Az 1980-ban készült Woyzeck című előadásról, az 1983-as Pompás Gedeonról, Baász Imre egyik híres korabeli performance-áról, pontosabban afformance-áról, a „röpcédulás akció­ról” és a tragikus sorsú szentgyörgyi színész, Visky Árpád élettörténetéről is szó esett a továbbiakban, akinek 1500 oldalas követési dossziéját elolvasva sok érdekes információt talált és osztott meg kötetében Boros Kinga.

De nemcsak a múlttal foglalkozik ez a könyv, hanem a jelennel is, például van egy egészen aktuális Szent György-napi vonatkozása is a metamodern fejezetben – veti fel a következő témát Claribella, mi pedig megtudhatjuk, hogy miként kapcsolódik a metamodernizmus elméletéhez egy tűzijátékról szóló álhírt megosztó bizonyos Fazakas Dorka vagy a szerzővel beszélgető Székely Claribella figurája. Bertold Brecht elidegenítő módszereit követni ma már azt jelentené, hogy megtagadjuk őt – jelentette ki a szerző, hozzátéve, hogy Brecht 21. századi aktualitásán gondolkodva jutott el a nevezett médiahekk-jelenségekig, melyek a giccs és az irónia között oszcillálva jelenítenek meg olykor nagy vitákat generáló, komoly tartalmakat.

Fontos részét képezi továbbá a kötetnek a szerző egyik saját dramaturgi munkája, a 20/20 című marosvásárhelyi előadás, mely arról szólt, hogyan változik az emberek emlékezetében a történelem, és hogyan áll össze a személyes emlékekből az általános igazság.

Körömfestéssel egybekötött könyvbemutatót talán még senki sem tartott, márpedig itt az is történt: a szerző és egyes nézők körmeit is kifestette a házigazda hétfő este a Szimplában tartott esemény elején és végén.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 70
szavazógép
2022-04-27: Közélet - Nagy B. Sándor:

Nincs végső igazság (Yorick Stúdió, Marosvásárhely)

Rég láttunk olyan mellbevágó színházi előadást, amilyen a marosvásárhelyi Yorick Stúdió Sebestyén Aba által rendezett Lázadni veletek akartam című produkciója volt, melyet vasárnap este tekinthetett meg a sepsiszentgyörgyi közönség a Szent György Napok programjának részeként. A történet rendkívül megrázó, embervoltunk alapkérdéseire keresi a válaszokat, az alkotók pedig olyan érzékenyen, árnyaltan mutatják be azt, hogy napokig tart, míg feldolgozzuk magunkban az elhangzottakat.
2022-04-27: Közélet - Demeter Virág Katalin:

SzimPlatz – a különleges városnapi helyszín (Sepsiszentgyörgy)

Minőségi ételkülönlegességekkel, kézműves sörökkel, borpincék nedűivel és kistermelői pálinkával, illetve színes, eklektikus zenei kínálattal várja idén az érdeklődőket a SzimPlatz. A Szent György Napok 2019-es kiadásakor első ízben jelentkező, különleges hangulatú helyszínen ezúttal is fontos szempont a környezettudatosság – hangzott el a tegnap délelőtti sajtótájékoztatón.